Jak radzić sobie z częstymi omdleniami ?

Jak radzić sobie z częstymi omdleniami ?

Częste omdlenia mogą być przyczyną bardzo groźnych chorób, dlatego warto zainteresować się ich genezą i sprawdzić swoje przypuszczenia u lekarza. Z drugiej jednak strony niektórzy z nas mają do omdleń większe predyspozycje niż inni – i nie jest to skutkiem żadnego zaburzenia funkcjonowania organizmu.
Reklama
Wynika to nie tylko z psychiki, ale również odmiennej budowy i gospodarki naszego organizmu. Omdlenie spowodowane jest zawsze krótkotrwałym niedotlenieniem mózgu spowodowanym nagłym spadkiem ciśnienia krwi. Co można zrobić aby wystrzegać się omdleń, co je w głównej mierze powoduje?

Omdlenia wazowagalne i sytuacyjne – czym są

Omdlenia wazowagalne powstają na skutek bardzo silnych emocji: nagłego przypływu lęku, strachu przed czymś czy bólu. Oczywiście trudno radzić aby unikać powyższych emocji – w głównej mierze nie są one od nas zależne. Możemy jednak panować nad swoim stresem i unikać sytuacji stresogennych lub niebezpiecznych. Omdlenia te występują również na widok krwi. Jeśli mamy przed sobą sytuację, w której takie omdlenie może nastąpić np. oddawanie krwi w centrum krwiodawstwa, warto sobie całą sytuację najpierw wyobrazić i z nią oswoić.Technika ta nazywa się techniką wizualizacji i pomaga zmagać się ze strachem przed czymś określonym.
Reklama
Omdlenia sytuacje są wynikiem bodźców np. bardzo silnego śmiechu, dużego wysiłku fizycznego, połykaniem pokarmu, bólem brzucha, często też mogą wystąpić po posiłku albo z głodu. Jeśli nie przeżywasz silnych emocji, a często mdlejesz może to być spowodowane przyjmowaniem niewystarczającej ilości cukru lub brakiem chromu. W tym przypadku powinnaś zacząć jadać regularne posiłki, a jeśli jest to niemożliwe przegryzać 4-5 razy dziennie niewielkie słodkie przekąski np. cukierki. Jeśli poczujesz, że możesz omdleć połóż się na plecach i ułóż nogi znacznie wyżej głowy. W ten sposób krew szybciej dotrze to mózgu, a Twoje symptomy ustąpią.

Omdlenia kardiogenne – kiedy warto wybrać się do lekarza

Szczególnie uwidaczniają się u młodszych pań, ale również u osób zażywających środki antydepresyjne, często pijących duże ilości alkoholu, cukrzyków czy z chorobą Parkinsona.
Reklama
Schorzenie to może objawiać się zawrotami głowy, złym samopoczuciem i omdleniami zaraz po energicznym wstaniu z pozycji leżącej lub siedzącej. Warto więc wstawać naprawdę powoli i małymi krokami: najpierw usiąść, odczekać chwilę, a później wstać do pozycji pionowej, aby nasz układ obwodowy zdążył „zareagować”. Omdlenia sercowo-naczyniowe mogą być także przyczyną wad i chorób serca lub zaburzeń rytmu serca. Jeśli nie mamy pewności, co może wywoływać omdlenia jest to pierwszy znak aby udać się do lekarza specjalisty. Nie wykluczone są również przyczyny związane z pracą mózgu. Jest to więc naprawdę poważna sprawa.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama