Jak radzić sobie z częstymi omdleniami ?
Częste omdlenia mogą być przyczyną bardzo groźnych chorób, dlatego warto zainteresować się ich genezą i sprawdzić swoje przypuszczenia u lekarza. Z drugiej jednak strony niektórzy z nas mają do omdleń większe predyspozycje niż inni – i nie jest to skutkiem żadnego zaburzenia funkcjonowania organizmu.
Reklama
Wynika to nie tylko z psychiki, ale również odmiennej budowy i gospodarki naszego organizmu. Omdlenie spowodowane jest zawsze krótkotrwałym niedotlenieniem mózgu spowodowanym nagłym spadkiem ciśnienia krwi. Co można zrobić aby wystrzegać się omdleń, co je w głównej mierze powoduje?
Omdlenia sytuacje są wynikiem bodźców np. bardzo silnego śmiechu, dużego wysiłku fizycznego, połykaniem pokarmu, bólem brzucha, często też mogą wystąpić po posiłku albo z głodu. Jeśli nie przeżywasz silnych emocji, a często mdlejesz może to być spowodowane przyjmowaniem niewystarczającej ilości cukru lub brakiem chromu. W tym przypadku powinnaś zacząć jadać regularne posiłki, a jeśli jest to niemożliwe przegryzać 4-5 razy dziennie niewielkie słodkie przekąski np. cukierki. Jeśli poczujesz, że możesz omdleć połóż się na plecach i ułóż nogi znacznie wyżej głowy. W ten sposób krew szybciej dotrze to mózgu, a Twoje symptomy ustąpią.
Schorzenie to może objawiać się zawrotami głowy, złym samopoczuciem i omdleniami zaraz po energicznym wstaniu z pozycji leżącej lub siedzącej. Warto więc wstawać naprawdę powoli i małymi krokami: najpierw usiąść, odczekać chwilę, a później wstać do pozycji pionowej, aby nasz układ obwodowy zdążył „zareagować”.
Omdlenia sercowo-naczyniowe mogą być także przyczyną wad i chorób serca lub zaburzeń rytmu serca. Jeśli nie mamy pewności, co może wywoływać omdlenia jest to pierwszy znak aby udać się do lekarza specjalisty. Nie wykluczone są również przyczyny związane z pracą mózgu. Jest to więc naprawdę poważna sprawa.
Omdlenia wazowagalne i sytuacyjne – czym są
Omdlenia wazowagalne powstają na skutek bardzo silnych emocji: nagłego przypływu lęku, strachu przed czymś czy bólu. Oczywiście trudno radzić aby unikać powyższych emocji – w głównej mierze nie są one od nas zależne. Możemy jednak panować nad swoim stresem i unikać sytuacji stresogennych lub niebezpiecznych. Omdlenia te występują również na widok krwi. Jeśli mamy przed sobą sytuację, w której takie omdlenie może nastąpić np. oddawanie krwi w centrum krwiodawstwa, warto sobie całą sytuację najpierw wyobrazić i z nią oswoić.Technika ta nazywa się techniką wizualizacji i pomaga zmagać się ze strachem przed czymś określonym.Reklama
Omdlenia kardiogenne – kiedy warto wybrać się do lekarza
Szczególnie uwidaczniają się u młodszych pań, ale również u osób zażywających środki antydepresyjne, często pijących duże ilości alkoholu, cukrzyków czy z chorobą Parkinsona.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl