Pasożyty w organizmie

Jak rozpoznać, że w organizmie pojawiły się pasożyty?

Pasożyty niestety bardzo często atakują człowieka. Oczywiście tylko niektóre z nich, których ewolucja pozwoliła na przebywanie w ludzkim organizmie. Wszystkie z nich źle wpływają na funkcjonowanie organizmu i w jakiś sposób mu szkodzą, chociaż można z nimi żyć. Pasożytnictwo raczej nie doprowadza do śmierci, ponieważ oznaczałoby to śmierć dla samego pasożyta – używa on więc z organizmu swojego gospodarza tylko tyle, by samemu przeżyć.
Reklama

Pasożyty w biologii

Pasożytnictwo jest formą współżycia organizmów, w którym jeden czerpie korzyści, a drugi niestety na tym traci. W tym przypadku to człowiek powinien pozbywać się pasożytów, które mogą zakłócać działanie narządów jego ciała i doprowadzać do wielu chorób. Pasożyty absolutnie nie oddziałują z organizmem człowieka w żaden pozytywny sposób. Ważne jest aby zawczasu móc powiązać pierwsze objawy z którąkolwiek z chorób pasożytniczych i zgłosić się do lekarza po pomoc, chociaż oczywiście może to być doświadczenie niemiłe i powodujące wstyd.

Najczęściej występujące pasożyty w Polsce

Polacy najczęściej zakażają się owsikami, glistami ludzkimi, tasiemcami oraz z bardziej groźnych pasożytów włosieniem krętym oraz pierwotniakiem toxoplasma gondii, który wywołuje groźną chorobę w szczególności dla kobiet będących w ciąży. W przypadku zarażenia tasiemczycą, najgroźniejszym przedstawicielem wywołującym tą chorobę jest tasiemiec bąblowcowy.
Reklama

Unikanie zarażenia pasożytami

  • Dokładnie mycie rąk, szczególnie po powrocie z dworu, ze spaceru, gdzie dłonie nasze miały styczność z ziemią (np. przekopywanie rabatek, zabawa z psem)
  • Mięso należy zawsze poddawać odpowiedniej przeróbce termicznej, jeśli zamierzamy jeść mięso surowe (np. tatara) ważne jest aby przedtem dokładnie sprawdzić jego dostawcę
  • Należy również dokładnie myć owoce i warzywa, które zamierzamy zjeść

Jakie pasożyty mogą nas zaatakować?

Krew może zostać zaatakowana przez przywrę krwi, płuca przez przywrę płucną. Włosień kręty atakuje mięśnie, objawy tej choroby są dobrze widoczne. Motylica wątrobowa spotykana jest, jak sama nazwa wskazuje, w wątrobie.
Reklama
W układzie pokarmowym mogą bytować glisty ludzkie, ogoniastek jelitowy, włosogłówka czy tasiemiec. Zewnętrznie świerzbowiec może zaatakować stopy.

Objawy wywoływane przez popularne pasożyty

Aby wykryć chorobę pasożytniczą należy obserwować swoje ciało, jego reakcje oraz swoje reakcje psychiczne i samopoczucie. Tylko wtedy można naprawdę rozpoznać, że w organizmie znajduje się pasożyt. Tasiemczyca, czyli zarażenie tasiemcem, powoduje objawy ze strony układu pokarmowego, a w tym: bóle brzucha, wymioty, biegunki, nudności. Chory czuje się osłabiony, chudnie. Choroba może doprowadzić do anemii, szczególnie w przypadku zakażenia bruzdogłowcem szerokim, który wykorzystuje duże ilości witaminy B12. W przypadku zakażenia owsicą najczęstszym objawem jest świąd odbytu. Pojawia się również niedokrwistość, ale również pewna nerwowość, nadpobudliwość – postuluje się, że na zmianę zachowania człowieka mogą wpływać produkty metabolizmu owsików. Zarażenie pośrednie, czyli w przypadku gdy człowiek jest dopiero żywicielem pośrednim, niestety ma ostrzejsze skutki.
Reklama
W ludzkim ciele, przeważnie w mięśniach rozwijają się larwy tasiemców. Prowadzi to do bólu i upośledzenia czynności mięśni.

Zarażenie przywrami

W przypadku wywołania paragonimozy człowiek może odczuwać ból w klatce piersiowej. Powstaje gorączka, chory kaszle. Może również występować charakterystyczny objaw, którym jest krwioplucie. Objawy te występują dokładnie wtedy, kiedy larwy przemieszczają się w ciele człowieka, aby dostać się do płuc, na których pasożytują. Zarażenie włośniem krętym powoduje objawy włośnicy. Choroba ta charakteryzuje się bolesnością mięśni, biegunką bólami brzucha, wysoką gorączką oraz obrzękiem twarzy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama