Zespół niespokojnych stóp

Zespół niespokojnych nóg – czym jest, jak leczyć

Zespół niespokojnych nóg nazywany jest również zespołem Wittmaacka-Ekboma czy chorobą Ekboma. Pierwsze opisy schorzenia pochodzą właśnie od Wittmaacka oraz Willisa z 1672 roku. Praktycznie jednak chorobę opisał dopiero w 1945 roku Ekbom. Z angielskiego chorobę nazywa się również skrótem „RLS” od słów Restless Legs Syndrome.
Reklama

Na czym polega zespół niespokojnych nóg?

Schorzenie polega na występowaniu różnego rodzaju parestezji, czyli tzw. „czucia opacznego”, polegającego na odczuwaniu dziwnych, przykrych doznań charakteryzujących się zmianami temperatury, mrowieniami czy drętwieniem, odczuwaniem „chodzących mrówek” czy „przebiegnięć prądu”. Chory odczuwa podobne rewelacje właśnie w dolnych kończynach, co prowadzi do zmęczenia i niepokoju nóg. Zespół objawowy łagodzi się ruchem, dlatego też chory mimowolnie wykonuje nogami bardzo dużo ruchów, nawet leżąc lub śpiąc. Ponieważ objawy pojawiają się podczas spoczynku, to najczęściej właśnie zespół niespokojnych nóg kojarzony jest z problemami ze snem prowadzącymi do bezsenności. Ruchy podczas snu występują jako prostowanie i wyginanie palców, oraz zginanie się nóg, przez co chory porusza nimi we śnie.
Reklama
Okresowe ruchy kończyn podczas snu – bo taką medyczną nazwę przyjęły powyższe objawy, nazywane jest w piśmiennictwie PLMS czyli „Periodic Limb Movement in Sleep”.

Występowanie w społeczeństwie

Przewiduje się, że zespół niespokojnych nóg występuje u około 10 proc. wszystkich osób powyżej 65 roku życia, oraz ogólnie u około 5 proc. populacji. Opisano przypadki odziedziczenia zespołu niespokojnych nóg, ale nie jest to typowa choroba genetyczna, może występować również wtórnie w wyniku nieznanych właściwie czynników chorobowych. Wiadomo jednak, że zespół niespokojnych nóg częściej występuje u osób chorujących na cukrzycę, niewydolność żylną, reumatoidalne zapalenie stawów, mocznicę, endogenną depresję (gdzie objawy typowe dla depresji jak smutek, przygnębienie, brak chęci do życia „maskowane” są innymi somatycznymi objawami, czyli takimi dotyczącymi ciała i fizyczności). Częściej również niestety schorzenie to występuje właśnie u kobiet.

Jak leczyć zespół niespokojnych nóg?

Z pewnością należy ze swojej diety wyeliminować nikotynę, alkohol i kofeinę, które mogą być przyczyną występowania niektórych objawów. Potrzeba również wzmocnić suplementację organizmu żelazem i innymi witaminami, w czym pomogą sprzedawane w aptekach kompleksy witaminowe. Pomocne może okazać się również „ustabilizowanie” swojej codziennej diety, między innymi spożywanie ostatniego posiłku na parę godzin przed snem. Dobrym pomysłem pomocnym w leczeniu jest również rozpoczęcie wykonywania codziennych ćwiczeń relaksacyjnych. Popularnym lekiem reklamowym ostatnio w telewizji stał się Restonum.
Reklama
Warto pomóc sobie również w taki sposób, ale należy pamiętać, że skład tego typu leków opiera się jedynie na odpowiednich dawkach magnezu, żelaza i witamin z grupy B.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zawsze warto zgłosić się do lekarza, szczególnie jeśli objawy nasilają się w taki sposób, że sami nie możemy ich już dalej kontrolować. Zespół niespokojnych nóg bardzo łatwo zdiagnozować oznaczając stężenia niektórych substancji we krwi. Lekarz może przepisać leki dopaminergiczne, których działanie powinno definitywnie pomóc w walce z problemem, lub inne specjalistyczne leki, jeśli terapia podstawowa nie odniesie zamierzonych skutków.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama