Jak dbać o zęby dzieci? Kiedy pierwszy raz do dentysty?
Udostępnij Google News
Dziecko

Jak dbać o zęby dzieci? Kiedy pierwszy raz do dentysty?

Większość Polaków ma próchnicę. Wynika to ze złej higieny jamy ustnej, niedostatecznej dbałości o dietę oraz unikania wizyt w gabinecie stomatologicznym. Warto jednak wiedzieć, że problemom z zębami można skutecznie zapobiegać, a w razie pojawienia się zmian próchniczych należy je szybko leczyć. Aby jednak zabiegi te miały sens trzeba rozpocząć je jak najwcześniej.

Pielęgnacja ząbków – kiedy zaczynamy

Pierwsze działania mające na celu pielęgnację zębów dziecka należy rozpocząć już przed ich pojawieniem się. Stomatolodzy zalecają młodym rodzicom, aby już na początku życia malca przemywali dziąsła wilgotnym gazikiem. Kiedy pojawią się pierwsze ząbki mleczne należy kupić pierwszą szczoteczkę i rozpocząć szczotkowanie zębów.

Na początku do mycia zębów można nie używać pasty. Wystarczy czyszczenie samą, przegotowaną woda i specjalną szczoteczką dla niemowląt. Kiedy malec opanuje już sztukę wypluwania, wówczas można nałożyć mu na szczoteczkę odrobinę pasty do zębów przeznaczonych dla najmłodszych dzieci. Należy wybierać opcję „Kids” lub „do lat 3”, ponieważ nie zawierają one fluoru, który połknięty przez malca może być szkodliwy. Dzieci, które nie połykają już pasty mogą używać specjalnych past z mniejszą zawartością fluoru.

Pierwsza wizyta u dentysty

Na wizytę u stomatologa nigdy nie jest za wcześnie. Jeśli pojawiają się problemy z ząbkowaniem najczęściej rodzice kierują się do pediatry, niemniej jednak można także udać się do gabinetu stomatologicznego. Jeśli ząbki urosły bez większych problemów, to z pierwszą wizytą u dentysty najlepiej pokazać się w wieku około 3 lat. Warto tam iść z dzieckiem, nawet jeśli zęby są piękne i zdrowe, a właściwie szczególnie wtedy. Gabinet stomatologiczny oraz dentysta bardzo często odbierane są negatywnie, dlatego należy malca jak najwcześniej oswoić z nimi, aby w przyszłości się nie bał. Pierwsza wizyta u lekarza zazwyczaj wiąże się z przeglądem zębów. Jeśli dziecko ma już ubytki, wówczas lekarz może przeprowadzić ich leczenie.

Co warto wiedzieć o gabinetach stomatologicznych?

Pierwsza wizyta u lekarza dentysty powinna być dobrze przygotowana. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny. W wielu miastach są specjalnie przygotowane poradnie dla dzieci, gdzie mały pacjent czuje się bardziej komfortowo. Warto też podpytać znajomych o dobrego stomatologa, który ma podejście do dzieci. Należy pamiętać, że pierwszy kontakt z lekarzem dentystą może dziecku pokazać, że nic złego mu się nie stanie na fotelu stomatologicznym, ale może też mocno zrazić małego człowieka, który później będzie unikał wizyt u dentysty.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie