Transport psa

Jak zabrać zwierzę za granicę? Jak wyrobić paszport dla psa i kota?

Wyjazd ze zwierzęciem za granicę, nawet w ramach Unii Europejskiej, musi zostać poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Nie można się jednak zniechęcać, jak najbardziej warto zabrać psa czy kota na wspólne wakacje. Pupil nie jest tutaj przeszkodą, ale należy zadbać o jego odpowiedni przewóz i dopełnić wszystkich ważkich formalności.

Pierwsze pytanie: gdzie jedziemy?

Najważniejszym pytaniem, przy zastanawianiu się nad formalnościami wyjazdu za granicę ze zwierzakiem, jest to podstawowe: gdzie zamierzamy jechać? Różne kraje, różne kontynenty, a nawet same miasta mogą posiadać inne obwarowania i swoje własne wymagania, co do przewozu zwierząt. Znajdujemy się w tej chwili w świetnej sytuacji będąc w Unii Europejskiej, ponieważ przewóz zwierząt do krajów członkowskich odbywa się na tych samych, niezmiennych zasadach.

Najważniejsze dokumenty dla podróży po Europie

Po pierwsze najważniejsze jest zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Wykonanie szczepienia zostaje wpisane do paszportu zwierzęta, który może wydać na naszą prośbę lekarz weterynarii. Potrzebne jest również zaczipowanie psa (również kota czy fretki) specjalnym czipem legalizowanym w Unii Europejskiej. Co ważne – najpierw czipujemy, później szczepimy. Jeśli zwierzak szczepiony jest przeciw wściekliźnie po raz pierwszy, musimy to zrobić co najmniej na 21. dni przed wyjazdem. Wtedy też szczepienie nabiera ważności. W przypadku szczepień kolejnych (które należy wykonywać raz do roku) szczepienie nabiera ważności w tym samym dniu, co jego wykonanie.

Malta, Irlandia i Królestwa Wielkiej Brytanii – dodatkowe dokumenty

Wyjeżdżając w kierunkach podanych w podtytule należy jeszcze dodatkowo wyrobić parę innych dokumentów. W ich skład wchodzą:
  • Badania potwierdzające skuteczność szczepień przeciwko wściekliźnie
  • Zaświadczenie o leczeniu i szczepieniu przeciwko tasiemcowi bąblowcowemu
  • Zaświadczenie o leczeniu i szczepieniu przeciwko kleszczom
Inne państwa z podobnymi wymaganiami Paszport dla zwierzęcia oraz inne szczepieniami ważne w Unii Europejskiej będą przydatne również w przypadku wyjazdu do następujących krajów: Szwajcarii, San Marino, Norwegii, Watykanu, Monako, Andory czy Islandii.

Jak zaplanować podróż?

Po pierwsze należy odwiedzić zaufanego lekarza weterynarii. Prosimy o podstawowe szczepienia oraz o wydanie paszportu dla zwierzaka. Dodatkowo podajemy lekarzowi informacje o tym, gdzie zamierzamy wyjechać i pytamy o dodatkowe szczepienia czy formalności. Weterynarz w tej chwili powinien wskazać nam kolejne kroki działania oraz wydać wszelkie ważne poświadczenia i zaświadczenia, oraz wykonać niezbędne badania i szczepienia. Następnie należy skontaktować się z przewoźnikiem, którego usługi wybraliśmy. Jeśli jedziemy samochodem – sami dbamy o bezpieczeństwo pupila podczas jazdy. Przyda się tutaj klatka, oraz dla większych psów specjalne maty samochodowe. W przypadku podróży samolotem wymagane jest przewożenie zwierzęcia w klatce podróżnej oraz zapewnienie mu wody i jedzenia. W przypadku przeprawy promowej zazwyczaj wykupuje się oddzielną kajutę z możliwością przejazdu ze zwierzęciem.

Dlaczego planowanie podróży jest tak ważne?

Niezwykle istotne jest sporządzenie i skompletowanie całej dokumentacji wymaganej przy wjeździe do docelowego kraju naszej podróży. W innym przypadku zwierzę może zostać umieszczone w specjalnym miejscu, tymczasowym schronisku, za które będzie musiał zapłacić właściciel lub nawet zostanie uśpione.

Ważne informacje o podróżach ze zwierzętami. Trzeba to wiedzieć!

  • W niektórych krajach zwierzę może nie zostać przepuszczone przez granicę, jeśli osoba, która towarzyszy zwierzęciu nie jest tą, która oficjalnie wpisana jest, jako właściciel w dokumentach.
  • W Szwajcarii istnieje zakaz przewozu psów i innych zwierząt z kopiowanymi (przyciętymi) ogonami i uszami.
  • W niektórych państwach istnieje zakaz przewozu psów należących do ras bojowych.
  • Paszport dla zwierzęcia można wyrobić tylko po jego uprzednim oczipowaniu.
  • Wyrobienie paszportu dla pupila to koszt rzędu 51 zł. Wydawany jest na prośbę opiekuna bezzwłocznie, nie trzeba czekać na wydanie dokumentu.
  • W większości krajów Unii nie można wwozić zwierząt, które mają poniżej trzech miesięcy życia.
Udostępnij artykuł