Pierwsze pytanie: gdzie jedziemy?
Najważniejszym pytaniem, przy zastanawianiu się nad formalnościami wyjazdu za granicę ze zwierzakiem, jest to podstawowe: gdzie zamierzamy jechać? Różne kraje, różne kontynenty, a nawet same miasta mogą posiadać inne obwarowania i swoje własne wymagania, co do przewozu zwierząt. Znajdujemy się w tej chwili w świetnej sytuacji będąc w Unii Europejskiej, ponieważ przewóz zwierząt do krajów członkowskich odbywa się na tych samych, niezmiennych zasadach.
Najważniejsze dokumenty dla podróży po Europie
Po pierwsze najważniejsze jest zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Wykonanie szczepienia zostaje wpisane do paszportu zwierzęta, który może wydać na naszą prośbę lekarz weterynarii. Potrzebne jest również zaczipowanie psa (również kota czy fretki) specjalnym czipem legalizowanym w Unii Europejskiej. Co ważne – najpierw czipujemy, później szczepimy. Jeśli zwierzak szczepiony jest przeciw wściekliźnie po raz pierwszy, musimy to zrobić co najmniej na 21. dni przed wyjazdem. Wtedy też szczepienie nabiera ważności. W przypadku szczepień kolejnych (które należy wykonywać raz do roku) szczepienie nabiera ważności w tym samym dniu, co jego wykonanie.
Malta, Irlandia i Królestwa Wielkiej Brytanii – dodatkowe dokumenty
Wyjeżdżając w kierunkach podanych w podtytule należy jeszcze dodatkowo wyrobić parę innych dokumentów. W ich skład wchodzą:
- Badania potwierdzające skuteczność szczepień przeciwko wściekliźnie
- Zaświadczenie o leczeniu i szczepieniu przeciwko tasiemcowi bąblowcowemu
- Zaświadczenie o leczeniu i szczepieniu przeciwko kleszczom
Inne państwa z podobnymi wymaganiami
Paszport dla zwierzęcia oraz inne szczepieniami ważne w Unii Europejskiej będą przydatne również w przypadku wyjazdu do następujących krajów: Szwajcarii, San Marino, Norwegii, Watykanu, Monako, Andory czy Islandii.
Jak zaplanować podróż?
Po pierwsze należy odwiedzić zaufanego lekarza weterynarii. Prosimy o podstawowe szczepienia oraz o wydanie paszportu dla zwierzaka. Dodatkowo podajemy lekarzowi informacje o tym, gdzie zamierzamy wyjechać i pytamy o dodatkowe szczepienia czy formalności. Weterynarz w tej chwili powinien wskazać nam kolejne kroki działania oraz wydać wszelkie ważne poświadczenia i zaświadczenia, oraz wykonać niezbędne badania i szczepienia.
Następnie należy skontaktować się z przewoźnikiem, którego usługi wybraliśmy. Jeśli jedziemy samochodem – sami dbamy o bezpieczeństwo pupila podczas jazdy. Przyda się tutaj klatka, oraz dla większych psów specjalne maty samochodowe. W przypadku podróży samolotem wymagane jest przewożenie zwierzęcia w klatce podróżnej oraz zapewnienie mu wody i jedzenia. W przypadku przeprawy promowej zazwyczaj wykupuje się oddzielną kajutę z możliwością przejazdu ze zwierzęciem.
Dlaczego planowanie podróży jest tak ważne?
Niezwykle istotne jest sporządzenie i skompletowanie całej dokumentacji wymaganej przy wjeździe do docelowego kraju naszej podróży. W innym przypadku zwierzę może zostać umieszczone w specjalnym miejscu, tymczasowym schronisku, za które będzie musiał zapłacić właściciel lub nawet zostanie uśpione.
Ważne informacje o podróżach ze zwierzętami. Trzeba to wiedzieć!
- W niektórych krajach zwierzę może nie zostać przepuszczone przez granicę, jeśli osoba, która towarzyszy zwierzęciu nie jest tą, która oficjalnie wpisana jest, jako właściciel w dokumentach.
- W Szwajcarii istnieje zakaz przewozu psów i innych zwierząt z kopiowanymi (przyciętymi) ogonami i uszami.
- W niektórych państwach istnieje zakaz przewozu psów należących do ras bojowych.
- Paszport dla zwierzęcia można wyrobić tylko po jego uprzednim oczipowaniu.
- Wyrobienie paszportu dla pupila to koszt rzędu 51 zł. Wydawany jest na prośbę opiekuna bezzwłocznie, nie trzeba czekać na wydanie dokumentu.
- W większości krajów Unii nie można wwozić zwierząt, które mają poniżej trzech miesięcy życia.