Jak zabrać zwierzę za granicę? Jak wyrobić paszport dla psa i kota?
Wyjazd ze zwierzęciem za granicę, nawet w ramach Unii Europejskiej, musi zostać poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Nie można się jednak zniechęcać, jak najbardziej warto zabrać psa czy kota na wspólne wakacje. Pupil nie jest tutaj przeszkodą, ale należy zadbać o jego odpowiedni przewóz i dopełnić wszystkich ważkich formalności.
Reklama
Pierwsze pytanie: gdzie jedziemy?
Najważniejszym pytaniem, przy zastanawianiu się nad formalnościami wyjazdu za granicę ze zwierzakiem, jest to podstawowe: gdzie zamierzamy jechać? Różne kraje, różne kontynenty, a nawet same miasta mogą posiadać inne obwarowania i swoje własne wymagania, co do przewozu zwierząt. Znajdujemy się w tej chwili w świetnej sytuacji będąc w Unii Europejskiej, ponieważ przewóz zwierząt do krajów członkowskich odbywa się na tych samych, niezmiennych zasadach.Najważniejsze dokumenty dla podróży po Europie
Po pierwsze najważniejsze jest zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Wykonanie szczepienia zostaje wpisane do paszportu zwierzęta, który może wydać na naszą prośbę lekarz weterynarii. Potrzebne jest również zaczipowanie psa (również kota czy fretki) specjalnym czipem legalizowanym w Unii Europejskiej.Reklama
Malta, Irlandia i Królestwa Wielkiej Brytanii – dodatkowe dokumenty
Wyjeżdżając w kierunkach podanych w podtytule należy jeszcze dodatkowo wyrobić parę innych dokumentów. W ich skład wchodzą:- Badania potwierdzające skuteczność szczepień przeciwko wściekliźnie
- Zaświadczenie o leczeniu i szczepieniu przeciwko tasiemcowi bąblowcowemu
- Zaświadczenie o leczeniu i szczepieniu przeciwko kleszczom
Jak zaplanować podróż?
Po pierwsze należy odwiedzić zaufanego lekarza weterynarii. Prosimy o podstawowe szczepienia oraz o wydanie paszportu dla zwierzaka. Dodatkowo podajemy lekarzowi informacje o tym, gdzie zamierzamy wyjechać i pytamy o dodatkowe szczepienia czy formalności. Weterynarz w tej chwili powinien wskazać nam kolejne kroki działania oraz wydać wszelkie ważne poświadczenia i zaświadczenia, oraz wykonać niezbędne badania i szczepienia. Następnie należy skontaktować się z przewoźnikiem, którego usługi wybraliśmy.Reklama
Dlaczego planowanie podróży jest tak ważne?
Niezwykle istotne jest sporządzenie i skompletowanie całej dokumentacji wymaganej przy wjeździe do docelowego kraju naszej podróży. W innym przypadku zwierzę może zostać umieszczone w specjalnym miejscu, tymczasowym schronisku, za które będzie musiał zapłacić właściciel lub nawet zostanie uśpione.Ważne informacje o podróżach ze zwierzętami. Trzeba to wiedzieć!
- W niektórych krajach zwierzę może nie zostać przepuszczone przez granicę, jeśli osoba, która towarzyszy zwierzęciu nie jest tą, która oficjalnie wpisana jest, jako właściciel w dokumentach.
- W Szwajcarii istnieje zakaz przewozu psów i innych zwierząt z kopiowanymi (przyciętymi) ogonami i uszami.
- W niektórych państwach istnieje zakaz przewozu psów należących do ras bojowych.
- Paszport dla zwierzęcia można wyrobić tylko po jego uprzednim oczipowaniu.
- Wyrobienie paszportu dla pupila to koszt rzędu 51 zł. Wydawany jest na prośbę opiekuna bezzwłocznie, nie trzeba czekać na wydanie dokumentu.
- W większości krajów Unii nie można wwozić zwierząt, które mają poniżej trzech miesięcy życia.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Czym się różni karma weterynaryjna dla kotów od karmy bytowej?
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym się różni karma weterynaryjna dla kotów od karmy bytowej? Wybór odpowiedniej diety dla twojego pupila jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrej kondycji. Z tego artykułu dowiesz się, jak karma weterynaryjna dostosowana do specjalistycznych potrzeb zdrowotnych twojego kota różni się od karmy bytowej, przeznaczonej dla zdrowych zwierząt. Będziemy także analizować, kiedy stosowanie karm weterynaryjnych jest wskazane i jakie mają one składniki odżywcze.
Plecak dla kota – czy to dobry pomysł?
Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy plecak dla kota może być dobrym rozwiązaniem? W dzisiejszym artykule dowiesz się więcej na ten temat. Moda na plecaki dla kotów zdobywa coraz większą popularność, ale czy to naprawdę wygodne i bezpieczne dla naszych futrzanych przyjaciół? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Dlaczego kot ma wiszący brzuch?
Jeśli jesteś właścicielką kota i zauważyłaś, że Twój pupil ma wiszący brzuch, być może zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje. Czy to oznacza, że Twój kot jest otyły? Czy może jest to wynik innych czynników, takich jak kastracja lub choroba? W tym artykule przyjrzymy się temu zjawisku i wyjaśnimy, dlaczego koty mają wiszący brzuch, znany również jako primordial pouch.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl