Banan

Jakie są objawy niedoboru potasu i jaka jest jego rola?

Potas jest jednym z pierwiastków chemicznych, które mają szczególne znaczenie biologiczne dla rozwoju człowieka i innych zwierząt. Należy do grupy metali alkalicznych i oznacza się go w chemii literą „K”. Jako pierwiastek został odkryty już w 1807 roku – od tej pory trwają badania na szeroką skalę mające za zadanie odkrycie pełnego wpływu potasu na organizm człowieka.
Reklama

Rola potasu w organizmie

Przede wszystkim potas jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Pomaga on w przewodzeniu impulsów nerwowych pomiędzy komórkami mózgu – neuronami. Bierze udział w utrzymaniu i wytworzeniu potencjału czynnościowego błon komórkowych, co jest podstawą komunikacji neuronalnej. Potas ma również znaczenie dla funkcjonowania pojedynczej komórki. Wpływa na jej metabolizm odżywiając ją ale równocześnie zbierając zbędne produkty przemiany materii. Jest również aktywatorem wielu enzymów występujących w ciele człowieka. Kontroluje ciśnienie krwi orz pracę nerek. Ma wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową. Potas znajduje się w prawie każdej tkance organizmu. Znajdziemy go we krwi, w chłonce oraz w pojedynczych komórkach.
Reklama

Niedobór i nadwyżka potasu u człowieka

Niedobór potasu objawia się przede wszystkim znacznym osłabieniem organizmu. Osłabieniu ulegają również mięśnie szkieletowe i mięśnie gładkie. Zmniejsza się także kurczliwość mięśnia sercowego, co może objawiać się nieregularnym biciem serca. Objawami niedoboru potasu może być również puchnięcie nóg i rąk oraz pojawienie się nadciśnienia.
  • Ciekawostka: w przypadku roślin niedobór potasu manifestuje się w wyglądzie rośliny: jest ona bardziej zwiędła, zostaje zahamowany jej rozwój, niektóre liście czy części rośliny mogą obumierać. Powstaje chloroza liści.
Osoby, u których występuje niedobór tego składnika mogą odczuwać również inne objawy np. podenerwowanie, znużenie, złość czy smutek.
Reklama
  • Zapotrzebowanie na potas u dorosłego człowieka: 2 000 – 3 000 mg
Niektóre osoby mogą cierpieć również na „nadwyżkę” potasu w organizmie. Może to prowadzić do arytmii serca, w szczególności jeśli chory przyjmuje dodatkowo różnego rodzaju lekarstwa.

Kto jest narażony na utratę potasu?

Na nadmierną utratę potasu z organizmu narażone są szczególnie osoby odchudzające się, które nie przyjmują go w należytych ilościach w diecie. Dodatkowo chorzy, którzy cierpią na biegunki czy wymioty, również będą tracić potasu o wiele więcej. Ich zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrośnie. Obniżają poziom potasu również leki nasercowe, na nadciśnienie oraz środki moczopędne.
Reklama

Potas i jego naturalne źródła

Potas znajdziemy w naturalnych, codziennych produktach, warzywach i owocach. Łatwo więc uzupełnić jego niedobory, jeśli takowe występują. Potas w diecie:
  • Suszone owoce: figi, jabłka, morele czy rodzynki
  • Banany, morele, owoce cytrusowe, brzoskwinie
  • Pomidory, ziemniaki, seler czy brokuły
  • Biała fasola
  • Kakao
  • Orzechy włoskie i arachidowe
  • Produkty mleczne i ryby
W suszonych morelach znajdziemy przykładowo aż 1 666 mg potasu, podczas gdy w ziemniakach tylko 357 mg, a w pomidorach 282 mg. Potas znaleźć można również w aptece, jako suplement diety dostępny w pigułkach i tabletkach.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama