Nerwica lękowa

Co to jest nerwica lękowa i jakie są jej objawy?

Nerwica lękowa jest jednym z rodzajów nerwic związanych mocno z zaburzeniami lękowymi. Objawy choroby bywają bardzo różne i są zależne od jej nasilenia oraz obrazu chorobowego i samego pacjenta. Powiązana jest najczęściej z bólem czy dysfunkcją wielu narządów ciała, których funkcjonowanie podlega zaburzeniom emocjonalnym wywoływanym przez nerwicę.

Nerwica lękowa – wiem, że jestem chory

Chory bardzo często szybko zdaje sobie sprawę ze swojej choroby. W tym sensie nerwica jest całkowicie odróżnialna od innych chorób psychicznych. Chory zawsze ma „wgląd” w swoją chorobę, potrafi ją nazwać, wskazać objawy. Zdaje sobie również sprawę z absurdalności niektórych myśli, przeżyć i objawów, ale samoistnie nie potrafi się im przeciwstawić.

Całkowita dezorganizacja życia

Nerwica lękowa ma ogromny wpływ na życie chorego, całkowicie je dezorganizując. Choroba wpływa na jego stan zdrowia, daje objawy czysto fizyczne, do tego „atakuje” myślenie, osądy, decyzje, „zatruwa” emocje chorego. Wpływa więc zarówno na psychikę, jak i na samą fizyczność tworząc złudne przekonanie o chorobie somatycznej. Bardzo często długo nieleczona lub oporna na leczenie nerwica lękowa może doprowadzić do powstania depresji lub różnego rodzaju uzależnień, często związanych tematycznie z przeżywanym lękiem.

Nerwica lękowa w liczbach

  • Spośród chorych na zaburzenia lękowe, w tym na nerwicę lękową, aż 10 proc. chorych odczuwa różnego rodzaju bóle i manifestacje z ciała
  • Nerwica lękowa powoduje, że chorzy na nią ludzie korzystają znacznie częściej z pomocy medycznej (aż 7-krotnie częściej niż ludzie zdrowi)
  • Wśród osób zgłaszających się po pomoc medyczną aż 30 proc. pacjentów posiada różnego rodzaju zaburzenia lękowe

Kto może zachorować?

Nerwica lękowa jest chorobą, która częściej niestety dotyka kobiet. Mężczyźni chorują znacznie rzadziej. Choroba może ujawnić się w dorosłości lub w dzieciństwie. Najczęściej nerwica lękowa ujawnia się, jako odpowiedź na bardzo stresujące wydarzenie życiowe, na długotrwały lęk odczuwany w wyniku trudnej sytuacji życiowej. Nie każdy jednak w obliczu silnego stresu choruje na nerwicę lękową. Czynnikami predysponującymi do zachorowania są czynniki osobowościowe, rozwojowe, wychowawcze czy genetyczne.

Nerwica lękowa i jej ogólne objawy

Chory odczuwa lęk, który jest dla niego trudny do opisania. Nie może rozpoznać źródła tego lęku, albo kryje się ono w doświadczeniach i manifestacjach czysto somatycznych. Jest on natężony, występuje z atakami paniki. Chorzy boją się odrzucenia, boją się podejmowania decyzji i wpływania na czyjeś życie oraz skrzywdzenia przez inne osoby. Atakom paniki mogą towarzyszyć objawy somatyczne, takie jak bóle serca, kłucie serca, palpitacje oraz problemy z oddychaniem, problemy ze „złapaniem” oddechu, jego spłycenie. Dodatkowo chory odczuwa zawroty głowy, boi się śmierci i tego, co odczuwa, wydaje mu się, że wszystko to jest nierealne, nie rozumie powodów swoich doznań.
  • Inne objawy wegetatywne: problemy z zasypianiem, problemy z bezsennością, zaburzenia łaknienia, zaburzenia seksualne
Dla nerwicy najważniejszymi objawami są jednak te związane z natrętnymi myślami oraz zachowaniem – czyli kompulsjami. Chory nerwowo cały czas myśli o tym samym lub wykonuje wciąż te same czynności, co ma paradoksalnie obniżać poziom odczuwanego przez niego lęku. Relewantne dla objawów nerwicy jest również powstawanie swoistych zaburzeń koncentracji, uwagi i pamięci. Problemem może być również sposób, w jaki chory odczuwa świat wokół siebie – obraz ten może być zaburzony i związany z derealizacją.

Błędne koło objawów nerwicowych

Omawiając objawy towarzyszące takiemu zaburzeniu jak nerwica lękowa nie sposób nie wspomnieć o występowaniu błędnego koła objawów nerwicowych. Lęk, który odczuwa chory powoduje wzmożenie objawów somatycznych, bóle, inne objawy wegetatywne, a to zwiększa tylko na nowo jego odczuwanie lęku. Objawy więc znajdują się w swoistym kole potęgując się i nasilając się wzajemnie.
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Czytaj więcej
Liki24 – serwis dostawy leków w konkurencyjnych cenach
Kupując leki w aptekach w mieście, prawdopodobnie natrafialiście Państwo na brak towaru na półkach lub różnicę w cenie tego samego leku w różnych aptekach. Na przykład, w dwóch sąsiednich aptekach cena może się znacznie różnić. Aby rozwiązać te problemy powstała platforma Liki24, której celem jest dostarczenie zamówienia w najlepszej cenie, aby klient nie stał w kolejce i nie szukał leków z listy w różnych aptekach. Liki24 to polski healthcare startup, a na Ukrainie to firma odnosząca sukcesy oraz zajmująca czołową pozycję w swoim segmencie. Marketplace zajmuje się wyszukiwaniem i dostawą leków na receptę i bez recepty w cenach niższych od cen aptecznych. Oprócz leków Liki24 dostarcza również suplementy diety, witaminy i kosmetyki. Platforma znacznie upraszcza zakup leków, uwalniając klientów od nadpłat i niepotrzebnej straty czasu na poszukiwania. Bez wychodzenia z domu możecie Państwo kupić potrzebne leki z rabatem do 30% i dostać je w ciągu kilku godzin “pod same drzwi”.
Przepis na domowy syrop na przeziębienie
Jak poradzić sobie z przeziębieniem? Spróbuj najpierw zwalczyć je za pomocą domowych sposobów. Poniżej znajdziesz przepis na domowy syrop. Głównymi składnikami leku są: imbir, miód, cytryna i melisa.
Przepis na naturalny syrop na przeziębienie
Jak poradzić sobie z przeziębieniem? Spróbuj najpierw zwalczyć je za pomocą domowych sposobów. Poniżej znajdziesz przepis na domowy syrop. Głównymi składnikami leku są: imbir, miód, cytryna i melisa.