Lek na egzemę

Jak leczyć egzemę?

Egzemą nazywa się wypryski, które mogą dzielić się na różnego rodzaju choroby skóry. Najbardziej znaną z nich i najczęściej spotykaną jest atopowe zapalenie skóry. Często spotyka się również alergiczne kontaktowe zapalenie skóry czy łojotokowe zapalenie skóry. Leczenie egzemy jest procesem długotrwałym. Mogą się nań składać zarówno sposoby typowo medyczne, jak i sposoby domowe.
Reklama

Leczenie egzemy: zaopiekuj się sobą!

Objawy egzemy mogą się pojawiać lub zaostrzać się pod wpływem stresu. Z tego względu bardzo ważne jest, aby zadbać o swój komfort psychiczny, nie denerwować się i redukować objawy nadmiernego stresu. Pomóc może w tym joga, lekkie ćwiczenia fizyczne wykonywane systematycznie, picie herbatek ziołowych, szczególnie mięty i melisy. Leczenie egzemy powinno polegać również na zapobieganiu drapania i pocierania skóry. Oczywiście skóra chorego na egzemę mocno swędzi, ale drapanie tylko zaostrza objawy i stwarza ryzyko infekcji skóry. Pomocne w uporczywym swędzeniu mogą się okazać zimne okłady i kompresy.

Leczenie egzemy: specjalne kremy i balsamy

Leczenie egzemy powinno być prowadzone wraz ze stosowaniem specjalnych kremów i balsamów produkowanych specjalnie do skóry wrażliwej i atopowej lub z innymi problemami podobnej natury.
Reklama
Pomocne mogą się okazać również maści z hydrokortyzonem Działa on przeciwalergicznie, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie oraz przeciwświądowo. Zawiera więc w sobie wszystko to, czego potrzeba chorym na egzemę.

Co przepisze lekarz?

  1. Leczenie egzemy lekami rozpoczyna się od przepisania leków antyhistaminowych. Niektóre z nich znajdziemy w aptece również bez recepty. Pomagają w niwelowaniu uporczywego swędzenia, poprawiają kondycję skóry.
  2. Leczenie egzemy może również być prowadzone dzięki modulatorom układu immunologicznego. Przykładem takiego leku jest np. Protopic. Przepisuje się te leki jednak znacznie rzadziej, nie można ich zakupić bez recepty.
  3. W fazie testów naukowych i badawczych jest również inny lek na egzemę: Alitretinoina. Na razie postuluje się, że może on wywoływać szereg skutków ubocznych takich, jak bóle głowy, suchość, wrażliwość skóry na światło.

Czego chory nie powinien robić?

Niektóre działania mogą tylko zaostrzyć objawy, dlatego leczenie egzemy to również dbałość o to, czego nie powinno się robić.
Reklama
Przede wszystkim należy rzucić używki, szczególnie papierosy. Nie poleca się również przebywania w pomieszczeniach zadymionych. Dym papierosowy pogarsza stan chorej skóry. Chorzy nie powinni również wybierać basenów, gdzie wodę się chloruje. Wykluczone jest również przebywanie w pomieszczeniach i samochodach klimatyzowanych. Leczenie egzemy powinno opierać się również na odpowiednim ubiorze: warto zrezygnować z ubrań wełnianych, ponieważ mogą one podrażniać i ranić skórę. Powinno się również wybierać miejsca czyste, wolne od kurzu, alergenów i brudu: wszystko to, może doprowadzić do powstania infekcji skóry.
Reklama

Leczenie egzemy: 5 krótkich porad

  1. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli. Chyba, że możesz sobie pozwolić na kąpiele w wodzie niechlorowanej.
  2. Przed kąpielą staraj się posmarować całe ciało kremem ochronnym. Po kąpieli zrób to samo: użyj łagodzącej podrażnienia i nawadniającej oliwki.
  3. Swoje ubrania i pościel pierz tylko w hypoalergicznych proszkach i płynach do płukania. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych doznań w trakcie dnia i podczas snu, unikając przy tym również bezsenności.
  4. Używaj tylko kosmetyków hypoalergicznych, również mydeł i płynów do kąpieli.
  5. Leczenie egzemy można również rozszerzyć na leczenie promieniowaniem UV, czyli z wykorzystaniem fototerapii. Przed podjęciem takiej metody leczenia należy skonsultować się ze swoim lekarzem dermatologiem.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama