8 domowych sposobów na leczenie grypy żołądkowej
Udostępnij Google News
Zdrowie

8 domowych sposobów na leczenie grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa nazywana jest również potocznie grypą jelitową, w medycynie zaś nosi nazwę wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego. Wywołują ją najczęściej norowirusy, rotawirusy i astrowirusy. Grypa żołądkowa powoduje wymioty, nudności, gorączkę, biegunkę oraz bóle brzucha. Chorobą bardzo łatwo się zarazić, szczególnie kiedy choruje ktoś w naszym otoczeniu.

Grypa żołądkowa – domowe sposoby na leczenie

1. Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby zadbać o odpowiednią higienę osoby chorej oraz ogólnie o odpowiednią higienę w domu. Grypa żołądkowa jest chorobą wysoce zakaźną przenoszoną różnymi drogami. Bardzo ważne jest, aby osoba chora dokładnie myła ręce, nie dotykała pożywienia, które jest przeznaczone dla wszystkich domowników. Ważna jest również wymiana pościeli i dokładne dezynfekowanie łazienki. Na czas choroby warto również unikać bliższych kontaktów z osobą chorą.

2. Bardzo ważne jest, aby w trakcie choroby spożywać odpowiednią ilość płynów, ponieważ organizm łatwo się podczas choroby odwadnia. Powinniśmy wypijać około 2-3 litrów wody niegazowanej dziennie. Grypa żołądkowa może spowodować w cięższych przypadkach konieczność zastosowania kroplówki, kiedy organizm jest już bardzo odwodniony.

3. Nawadniając organizm można wybierać również wśród różnych herbat ziołowych. Bardzo pomocna może okazać się herbata z mięty.

4. W trakcie choroby należy unikać szczególnie niektórych potraw Nie warto pić w tym czasie kawy, soków i mleka.

5. Grypa żołądkowa powoduje, że chory nie odczuwa chęci do jedzenia. Warto jednak w okresie choroby przygotować sobie nietłusty rosół czy kleik ryżowy, lub zjeść startą marchewkę, zwykły domowy obiad (ziemniaki i chude mięso). Pomoże to organizmowi w zwiększeniu odporności, doda energii i wzbogaci go o składniki odżywcze potrzebne w walce z chorobą.

6. Warto również zakupić specjalnie zestawy elektrolitów, które pomagają w walce z chorobą i pomagają w regeneracji organizmu. Znajdziemy je również w droższych wodach mineralnych.

7. Grypa żołądkowa oddziałuje przede wszystkim na nasz układ trawienny i jelitowy, z tego powodu wskazane będzie również przyjmowanie preparatów probiotycznych. Przywracają one naturalną równowagę w jelitach zaszczepiając nowe kultury prozdrowotnych bakterii.

8. Najważniejszy we wszystkich chorobach tego typu jest jednak odpowiedni wypoczynek. W trakcie choroby nie ruszajmy się z domu, odpoczywajmy w łóżku, nie przemęczajmy organizmu. Kiedy lekko wzrośnie temperatura ciała, tym bardziej warto okryć się ciepłą kołdrą i wypić gorącą herbatę lub gorące zioła. Rekonwalescencja w trakcie choroby jest niezwykle ważnym elementem leczenia. Często jednak zapominamy o niej w dobie szybkiego życia, ciągle zmieniających się planów i popadając w lekki pracoholizm. Pamiętajmy jednak, że nic nie przyniesie tak dobrych rezultatów, jak odpoczynek.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie