Jak leczyć grypę jelitową?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jak leczyć grypę jelitową?

Grypa jelitowa to fatalna choroba, która przez parę dni wyłącza nas z życia. Bóle brzucha, biegunki, okropne zmęczenie, ból głowy, gorączka i wymioty: wszystko to objawy potocznie zwanej „jelitówki”. Co ciekawe, grypa jelitowa tak naprawdę grypą nie jest, a więc chorobą bakteryjną. Powodują ją rotawirusy, norowirusy lub astrowirusy.

Grypa jelitowa i jej leczenie

Leczenie grypy jelitowej opiera się na leczeniu właściwie jej objawów. Nie ma bowiem żadnego leku, który celowałby wprost w przyczynę choroby i ją niwelował. Leczymy więc objawy mając nadzieję, że wzmocnienie organizmu i odczuwanie mniejszych dolegliwości szybciej postawi nas na nogi.

Leczenie lekami: co wybierać

  • Leki na odczuwanie nudności, wymiotów, złego samopoczucia związanego z dolegliwościami układu pokarmowego
  • Leki na zahamowanie uporczywej biegunki np. węgiel aktywny lub lek „Smecta” (cena ok. 9 zł). Lek ten leczy również objawy innych dolegliwości żołądkowych
  • Probiotyki: bardzo ważne w leczeniu „jelitówki”. Grypa jelitowa to przede wszystkim uciążliwe biegunki, a przez to traci się dobroczynną florę bakteryjną jelit: probiotyki pozwalają ją odzyskać
  • Środki rozkurczowe: łagodzą ból brzucha i wszelkie bóle układu pokarmowego. Nie można ich jednak stosować więcej niż ok. 4-5 razy na dobę
  • Garbniki: pomagają w zahamowaniu wydzielania toksyn. Można jest stosować do 4-5 razy na dobę

Grypa jelitowa: podstawy w leczeniu w 5 punktach

1. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. To podstawa skutecznego leczenia „jelitówki”. Należy wypijać przynajmniej 2-3 litry płynów dziennie. Najlepiej niegazowanej wody źródlanej lub droższych wód mineralnych, które zawierają w sobie elektrolity. Oprócz wody można pić herbatki ziołowe lub niesłodzoną, słabo zaparzoną herbatę.

2. Leczenie można wspomóc ziołami i herbatami ziołowymi. Grypa jelitowa jest chorobą, na którą świetnie działają napary z rumianku, nagietka czy z liści szałwii i babki lancetowatej. Chorując na ostrą biegunkę warto za to wybierać herbaty z suszonych czarnych jagód lub napary z kłącza pięciornika.

3. Dodatkowo należy również uzupełniać poziomy elektrolitów w inny sposób niż poprzez wypijanie wód mineralnych, które wypłukiwane są z organizmu przez dokuczliwe biegunki. Specjalnie kompleksy elektrolitów znaleźć można w aptece. W ciągu pierwszych godzin chorowania należy wypić około od 1 000 do 1 500 ml roztworu elektrolitów.

4. Grypa jelitowa powoduje straszne zmęczenie, brak chęci do działania. To dobrze: należy Ci się spory odpoczynek. „Wyleżenie” choroby to nadal jeden z najlepszych sposobów na jej leczenie.

5. W leczeniu dzieci najbardziej trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie. Nie zapominajmy również, że dzieci nie mogą przyjmować niektórych lekarstw, dlatego bardzo ważne jest, żeby zgłosić się do lekarza już z pierwszymi objawami grypy jelitowej. Czasami konieczne będzie zastosowanie leczenia szpitalnego i nawodnienie dziecka drogą dożylną. Warto również pamiętać, że od 2006 roku w Polsce dostępne są specjalne szczepionki zapobiegające grypie jelitowej wywoływanej przez rotawirusy. Dziecko można zaszczepić od 6. do 24. tygodnia życia.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie