Jak leczyć nerwicę lekową?
Udostępnij Google News
Psychologia

Jak leczyć nerwicę lekową?

Nerwice są jednymi z najczęściej występujących dolegliwości psychicznych dosięgających współczesnego człowieka. Nerwicę w ogóle nazwać można chorobą już cywilizacyjną. Leczenie nerwicy lękowej, jak i innych jej rodzajów, jest skomplikowane i wieloetapowe. Nie opiera się tylko na jednej metodzie, a zawiera w sobie wiele różnych metod i sposobów leczenia.

Krok pierwszy, czyli odpowiednia diagnoza

Leczenie nerwicy lękowej należy rozpocząć od wizyty u wykwalifikowanego psychologa, który postawi 100 proc. jasną i klarowną diagnozę. Jeśli to będzie wymagane, należy zwrócić się również do psychiatry. Tylko on może wypisać odpowiednie lekarstwa, ponieważ ma tytuł doktora nauk medycznych: psycholog pomaga „tylko” słowami i odpowiednią pracą z pacjentem, nie może jednak przepisywać leków, które również są ważne w terapii zaburzeń psychicznych.

Leczenie nerwicy lękowej jest procesem długotrwałym, ale pierwsza wizyta u psychologa jest bodaj najważniejszą. Odpowiednia diagnoza to już połowa sukcesu, ponieważ można dzięki temu odpowiednio dobrać metody pracy z pacjentem.

Leczenie nerwicy lękowej a inne choroby…

  • Odpowiednia diagnoza jest tak ważna, ponieważ lęk pojawia się również w przypadku innych zaburzeń psychicznych, oraz również niektórych chorób somatycznych
  • Wzmożony lęk może być również objawem niedoboru magnezu

Leczenie nerwicy lękowej: leki

Z leków najczęściej używa się leków przeciwdepresyjnych, które wykazują dużą skuteczność w przypadku nerwicy lękowej. Używa się również leków przeciwlękowych tzn. anksjolityków. Wpływają one na przekaźniki występujące w ośrodkowym układzie nerwowym, przez co u podłoża zmniejszają lub całkowicie niwelują uczucie lęku, napięcia i niepokoju. Niektóre leki z tej grupy powodują równocześnie wzmożoną senność.

Z leków tego rodzaju można wymienić diazepam lub klorazepan, które są pochodnymi benzodiazepiny.

Leczenie nerwicy lękowej lekami jest skuteczne u ponad 60 proc. pacjentów.

Leczenie nerwicy lękowej: psychoterapia

Jest to najważniejsza metoda w leczeniu nerwicy. Chory zdaje sobie sprawę ze swoich objawów oraz z ich nieadekwatności, w związku z czym leczenie za pomocą psychoterapii pomaga mu dojrzeć przyczyny niechcianych myśli, przekonań i czynów. Dodatkowo terapia pozwala zrozumieć samą przyczynę lęku, opisać jego działanie, zrozumieć go „od środka”. To także sposób na zabicie „czarnych myśli” i przestrojenie ich w bardziej pozytywne, dające nadzieję na przyszłość i na wyleczenie się z choroby. Leczenie nerwicy lękowej to przede wszystkim sposobność do odnalezienia, opisania i wypisania wszystkich zdarzeń oraz sytuacji, które wywołują pierwotny lęk i są przyczyną choroby.

Uświadomienie sobie przyczyn lęku, jego podłoża, sposobów w jaki dochodzi do ataków paniki, pozwala choremu na poszerzenie swojego wglądu w chorobę, a to daje duże szanse i nadzieje na wyleczenie.

Leczenie nerwicy lękowej to jednak proces długotrwały: należy nastawić się na sporo pracy, wytrwałości i samozaparcia.

Inne metody wspomagania leczenia

  • Czasami dobrym pomysłem jest chwilowa zmiana otoczenia. Może to być krótki wyjazd, który pozwoli „poukładać” wszelkie myśli, może to być również zmiana szkoły czy pracy. Pozwoli to inaczej spojrzeć na dotychczasowe życie, odseparować się od przyziemnych problemów dnia codziennego.
  • W diecie chorzy powinni przestrzegać odpowiednich zasad żywienia. Leczenie nerwicy lękowej powinno opierać się również na diecie pełnej w magnez, inne witaminy, mikro- i makroelementy. Bardzo ważne są również kwasy omega-3.
  • Z ziół wspomagających leczenie warto wybrać ziele dziurawca, odprężającą miętę lub uspokajającą melisę.
  • Pomocny jest również ruch. Ćwiczenia fizyczne pozwalają odpowiednio dotlenić organizm, działają prozdrowotnie nie tylko na ciało, ale również na umysł: oczyszczając go i odprężając.
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie