Jak leczyć nerwicę lekową?
Nerwice są jednymi z najczęściej występujących dolegliwości psychicznych dosięgających współczesnego człowieka. Nerwicę w ogóle nazwać można chorobą już cywilizacyjną. Leczenie nerwicy lękowej, jak i innych jej rodzajów, jest skomplikowane i wieloetapowe. Nie opiera się tylko na jednej metodzie, a zawiera w sobie wiele różnych metod i sposobów leczenia.
Reklama
Krok pierwszy, czyli odpowiednia diagnoza
Leczenie nerwicy lękowej należy rozpocząć od wizyty u wykwalifikowanego psychologa, który postawi 100 proc. jasną i klarowną diagnozę. Jeśli to będzie wymagane, należy zwrócić się również do psychiatry. Tylko on może wypisać odpowiednie lekarstwa, ponieważ ma tytuł doktora nauk medycznych: psycholog pomaga „tylko” słowami i odpowiednią pracą z pacjentem, nie może jednak przepisywać leków, które również są ważne w terapii zaburzeń psychicznych. Leczenie nerwicy lękowej jest procesem długotrwałym, ale pierwsza wizyta u psychologa jest bodaj najważniejszą. Odpowiednia diagnoza to już połowa sukcesu, ponieważ można dzięki temu odpowiednio dobrać metody pracy z pacjentem. Leczenie nerwicy lękowej a inne choroby…- Odpowiednia diagnoza jest tak ważna, ponieważ lęk pojawia się również w przypadku innych zaburzeń psychicznych, oraz również niektórych chorób somatycznych
- Wzmożony lęk może być również objawem niedoboru magnezu
Leczenie nerwicy lękowej: leki
Z leków najczęściej używa się leków przeciwdepresyjnych, które wykazują dużą skuteczność w przypadku nerwicy lękowej.Reklama
Leczenie nerwicy lękowej: psychoterapia
Jest to najważniejsza metoda w leczeniu nerwicy. Chory zdaje sobie sprawę ze swoich objawów oraz z ich nieadekwatności, w związku z czym leczenie za pomocą psychoterapii pomaga mu dojrzeć przyczyny niechcianych myśli, przekonań i czynów. Dodatkowo terapia pozwala zrozumieć samą przyczynę lęku, opisać jego działanie, zrozumieć go „od środka”. To także sposób na zabicie „czarnych myśli” i przestrojenie ich w bardziej pozytywne, dające nadzieję na przyszłość i na wyleczenie się z choroby.Reklama
Inne metody wspomagania leczenia
- Czasami dobrym pomysłem jest chwilowa zmiana otoczenia. Może to być krótki wyjazd, który pozwoli „poukładać” wszelkie myśli, może to być również zmiana szkoły czy pracy. Pozwoli to inaczej spojrzeć na dotychczasowe życie, odseparować się od przyziemnych problemów dnia codziennego.
- W diecie chorzy powinni przestrzegać odpowiednich zasad żywienia. Leczenie nerwicy lękowej powinno opierać się również na diecie pełnej w magnez, inne witaminy, mikro- i makroelementy. Bardzo ważne są również kwasy omega-3.
- Z ziół wspomagających leczenie warto wybrać ziele dziurawca, odprężającą miętę lub uspokajającą melisę.
- Pomocny jest również ruch. Ćwiczenia fizyczne pozwalają odpowiednio dotlenić organizm, działają prozdrowotnie nie tylko na ciało, ale również na umysł: oczyszczając go i odprężając.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Kodeina - czy jest bezpieczna?
Kodeina to lek o działaniu przeciwkaszlowym i przeciwbólowym, który często występuje w preparatach złożonych, zawierających również paracetamol, ibuprofen, kofeinę, wyciągi ziołowe czy sulfogwajakol. Jest to etylowa pochodna morfiny, należąca do grupy substancji opioidowych. Kodeina jest stosowana w łagodzeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, najczęściej w połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub paracetamolem.
Lekomania - ukryte uzależnienie XXI wieku
W dzisiejszych czasach wiele osób jest uzależnionych od różnych substancji, takich jak alkohol czy narkotyki. Jednak istnieje również inny rodzaj uzależnienia, który często pozostaje niezauważony - lekomania. Lekomania to uzależnienie od leków, które może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia osoby uzależnionej. W tym artykule dowiesz się więcej o objawach, przyczynach i sposobach pomocy w przypadku lekomanii.
Agorafobia - strach czy choroba?
Agorafobia jest jednym z najbardziej powszechnych rodzajów fobii, które dotykają ludzi na całym świecie. Jest to zaburzenie lękowe, które charakteryzuje się silnym strachem przed otwartą przestrzenią, tłumem czy nieznanymi miejscami. Osoby cierpiące na agorafobię często unikają miejsc publicznych, tłumów i sytuacji, w których mogą czuć się zdezorientowane lub pozbawione kontroli.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl