10 sposobów na zapalenie korzonków
Udostępnij Google News
Związki

10 sposobów na zapalenie korzonków

Korzonki nerwowe są wiązkami włókien nerwowych, które kierowane są z rdzenia kręgowego do ciała. Występują one w parach, jako korzenie brzuszne i grzbietowe przy każdej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi kręgami. Bóle korzonków związane są z charakterystycznym schorzeniem rwy kulszowej. Ból korzonków nerwowych może jednocześnie współwystępować z innymi objawami na tle neurologicznym.

Sposoby na zapalenie korzonków:

1. Po pierwsze: profilaktyka. Jak w każdym schorzeniu i chorobie bardzo ważna jest profilaktyka, czyli dbałość o zdrowie jeszcze przed wystąpieniem pełnych objawów. Zapalenie korzonków może uwidaczniać się już w parę lat przed wystąpieniem pierwszych pełnych objawów choroby. Chory odczuwa wtedy dolegliwości związane z bólem karku i łopatek, który nasila się po ciężkiej pracy lub przy unieruchomieniu kręgosłupa na długi czas np. przez długą pracę „przy biurku”.

2. W medycynie ortopedycznej do leczenia korzonków używa się manipulacji i trakcji. Trakcje wykonywane są przy użyciu specjalnego stołu zabiegowego. Zabiegi te pomagają uwolnić korzenie od ściśnięcia. Trakcję mechaniczną powinien wykonywać przeszkolony lekarz lub terapeuta.

3. Wykonywanie manipulacji może być połączone z układaniem pacjenta w pozycji odbarczającej. To również pozwala na swoiste „uwolnienie” korzeni od naporu a tym samym ich relaksację i poprawę funkcjonowania pacjenta.

4. Zapalenie korzonków można również leczyć operacyjnie, jednak jest to metoda wykorzystywana jedynie w przypadkach ostatecznych, kiedy inne opcje leczenia zawodzą.

5. Nowoczesną techniką wykorzystywaną w medycynie w tego typu schorzeniu jest termonukleoplastyka. Metoda ta polega na wprowadzeniu w głąb ciała specjalnego rozgrzewającego się pierścienia. Ma to na celu zlikwidowanie i przypalenie zakończeń bólowych, które uwrażliwiają się przy dolegliwości, jaką jest zapalenie korzonków.

6. Domowymi sposobami zapalenie korzonków można zaleczać podając leki przeciwbólowe oraz leki przeciwzapalne. Może to chwilowo wpłynąć na polepszenie samopoczucia i zniesienie bólu. Leki przeciwzapalne mogą pomóc w pozbyciu się objawów choroby na dłuższy czas.

7. Jeśli kupione bez recepty leki przeciwbólowe nie przynoszą skutku warto wybrać się do lekarza. Może on zapisać leki przeciwzapalne w formie zastrzyków, które przynoszą ulgę niezwykle szybko. Zapalenie korzonków nie jest schorzeniem, które można i warto ignorować.

8. Ulgę w bólu przynoszą również gorące okłady. Najlepiej kupić termofor, który wypełniony gorącą wodą przykłada się do bolących miejsc. Można również wypróbować wszelkiego rodzaju rozgrzewających maści oraz plastrów, które również mogą przynieść ukojenie w bólu.

9. Kręgosłup można ocieplić wykorzystują również specjalne pasy na kręgosłup. Zapalenie korzonków można leczyć pasami, które kosztują już od ok. 50 zł.

10. Profilaktycznie warto również spożywać witaminę C, zarówno w diecie, jak i w postaci suplementów diety. Witamina C poprawia odporność i działa przeciwzapalnie. Witaminę C znajdziemy w pomarańczach, papryce czerwonej czy ostrych papryczkach chili.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie