Zmęczenie po nieprzespanej nocy

7 metod na regenerację po nieprzespanej nocy

Nieprzespana noc działa na nas wręcz obezwładniająco. Sen potrzebny jest do zachowania odpowiedniej uwagi i koncentracji oraz do prawidłowego funkcjonowania pamięci. Po nieprzespanej nocy czujemy się zwyczajnie źle. Do ogólnych objawów wyczerpania organizmu może dojść ból głowy, który wywoływany jest przez nadmiar bodźców, brak odpoczynku i często odwodnienie organizmu. Oto sposoby, które pozwolą na kontynuowanie pracy czy codziennej aktywności nawet po „zarwaniu” nocki:
Reklama

Nieprzespana noc: 7 metod, które przyjdą z pomocą i przyniosą ulgę

1. Po pierwsze: kawa. Sposób znany od dawna i często wykorzystywany przez wiele osób w swojej normalnej codziennej aktywności. Jaką kawę jednak wybrać, aby naprawdę postawiła nas na nogi? Najlepiej czarną, parzoną. Kawy rozpuszczalne, chociaż wielu lepiej smakują, to jednak posiadają o wiele mniej kofeiny odpowiedzialnej za rozbudzenie organizmu. 2. Pomocne mogą się okazać również napoje energetyzujące, czyli tzw. energetyki. Zawierają one w sobie duże ilości kofeiny (średnio 32 g na 100 ml), co znacznie przewyższa ilości kofeiny, które znajdziemy w każdej domowej kawie. Dodatkowo energetyki zawierają taurynę, która wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Zwiększa metabolizm komórek glejowych, które odżywiają neurony, przez co stajemy się dzięki niej bardziej skoncentrowani, łatwiej się uczymy.
Reklama
Znosi ona również zmęczenie. Energetyki zawierają również inozytol, nazywany również witaminą B8. Poprawia on samopoczucie i redukuje skutki stresu przez obniżenie ciśnienia krwi. 3. Taurynę, która została opisana powyżej, znajdziemy również w mięsie, rybach, soczewicy, grochu czy w ostrygach. Tauryna znajduje się również w wytwarzanym przez matki mleku – dzięki temu odpowiednie jej ilości przekazywane są dziecku. Aby więc poczuć się wypoczętym i zwiększyć swoją aktywność, kiedy za nami nieprzespana noc, warto przygotować odżywczy obiad składający się z wyżej wymienionych składników. 4. Szybko stawia na nogi również zimny prysznic.
Reklama
Nie bójmy się wody, po prostu wejdźmy pod zimny prysznic na zaledwie 1-2 minuty. Ocucenie i obudzenie gwarantowane. Aby lepiej pobudzić całe swoje ciało można naprzemiennie wykonywać prysznic zimny i gorący. 5. Nieprzespana noc to zazwyczaj czas, w którym się odwadniamy. Albo zapominamy pić odpowiednią ilość płynów, albo nadużywamy alkoholu, który wypłukuje z organizmu wszystkie ważkie substancje. Picie dużych ilości wody pozwoli na trzeźwe myślenie i powinno zniwelować ból głowy. 6. Na śniadanie powinno się spożyć coś sycącego, swoistą bombę witaminowo-energetyczną, która da nam kopa do dalszego działania. Śniadanie nie może jednak być tłuste i ciężkostrawne, bo to tylko pogorszy możliwości naszego funkcjonowania.
Reklama
Najlepiej zjeść coś lekkostrawnego, ale zawierającego wiele mikro- i makroelementów oraz witaminy. Polecamy zestaw grejpfrut + baton owocowy. W grejpfrutach znaleźć można aż 90% wody i ogrom wartości odżywczych oraz łatwo przyswajalne białko. Baton doda nam energii i zapewni odpowiednią dawkę węglowodanów. 7. Jeśli masz na to czas, zrób sobie krótką przerwę i drzemkę. Już 30 minut snu może sprawić, że poczujesz się znacznie, znacznie lepiej. Po przebudzeniu możesz od razu nie odczuć zmian, ponieważ nadal będziesz czuć chęć do dalszego snu. Po chwili jednak koncentracja, uwaga i energia pojawiają się od nowa, jako zapowiedź świetnej krótkotrwałej regeneracji. Nieprzespana noc nie musi stanowić o całym twoim dniu, weź sprawy w swoje ręce!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama