Najczęstsze powikłania po wyrwaniu zęba. Jak ich uniknąć?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Najczęstsze powikłania po wyrwaniu zęba. Jak ich uniknąć?

Wyrwanie zęba może wiązać się z wystąpieniem szczególnych powikłań utrudniających codzienne funkcjonowanie lub zmuszających do ponownego zabiegu czy leczenia. Na szczęście powikłania tego typu występują niezwykle rzadko, ale oczywiście są możliwe. Lepiej przed wyrwaniem zęba dokładnie zapoznać się z poniższymi informacjami.

Wyrwanie zęba: najczęstsze powikłania

 • Suchy zębodół
 • Stany zapalne dziąsła
 • Zakażenia bakteryjne zęba i dziąseł
 • Ból zębów obok
 • Problemy z jedzeniem
 • Problemy z gojeniem się rany

Suchy zębodół: na czym to polega?

Dobrą informacją jest to, że do powikłania suchego zębodołu dochodzi niezwykle rzadko. Statystycznie dolegliwość ta może wystąpić u 2-4% populacji. Chorobę tą nazywa się również zapaleniem kości zębodołu czy pustym zębodołem.

Ból zęba i gojenie się rany

Wyrwanie zęba każdorazowo będzie wiązało się z niedogodnością i niewielkim powikłaniem, jakim jest ból. Proces gojenia rany powinien następować dość szybko. W przypadku ludzi młodych miejsce po wyrwaniu zęba goi się najszybciej. Proces gojenia wydłuża się wraz z wiekiem pacjenta. Niektórzy pacjenci chorujący również na inne choroby mogą doświadczyć dłuższego gojenia się ran. Ten częsty problem występuje np. u cukrzyków.

Jak radzić sobie z powikłaniami po wyrwaniu zęba?

Po zabiegu wyrwania zęba zapytaj swojego dentystę o przepisanie specjalnych antybiotyków, które pomogą Ci w zlikwidowaniu możliwości pojawienia się jakichkolwiek powikłań po tym zabiegu. Pamiętaj, aby antybiotyki przyjmować zgodnie z instrukcją i do ostatniej tabletki zawartej w opakowaniu.

Jeśli czujesz lekki ból w miejscu po wyrwaniu zęba, możesz spokojnie przyjąć popularne i ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Wystrzegaj się jednak środków zawierających kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna, polopiryna), ponieważ wzmaga on krwawienie.

W przypadku nietypowego bólu, który trwa dłużej niż 1-3 dni lub zauważeniu jakichś innych nietypowych objawów np. nieustającego krwawienia – zgłoś się do lekarza. Może to być pierwszy objaw powikłania po wyrwaniu zęba. Przy infekcjach bakteryjnych często będziesz czuć się źle, możesz mieć gorączkę oraz nie mieć chęci do funkcjonowania i wykonywania codziennych czynności.

Profilaktyka. Wyrwanie zęba: co robić przed zabiegiem i po nim?

 • Po wyrwaniu zęba nie płucz jamy ustnej środkami do pielęgnacji oraz nawet zwykłą wodą. Jeśli chcesz przepłukać zęby np. po myciu, nabierz do ust niewielką ilość wody i tylko chwilę potrzymaj ją w ustach. Czemu to ma zaradzić? Energiczne płukanie jamy ustnej może przyczynić się do powstania pustego zębodołu, ponieważ może wypłukać naturalnie wytworzoną skrzeplinę, która chroni miejsce wyrwania zęba.
 • Po wyrwaniu zęba przemywaj ranę środkami przeciwbakteryjnymi lekko płucząc jamę ustną. Pomoże to w uchronieniu się od infekcji bakteryjnych
 • Po wyrwaniu zęba uważaj przy myciu zębów. Mycie zębów pozwala na oczyszczenie jamy ustnej z bakterii, ale dotykanie i szorowanie miejsca po wyrwaniu zęba może przynieść ból, późniejsze dolegliwości i nawet powodować powikłania.
 • Nie pal papierosów i ogranicz spożycie alkoholu na parę dni po zabiegu. Wyrwanie zęba wymaga od Ciebie specjalnej troski o swój organizm.
 • Do obolałego miejsca na twarzy możesz przyłożyć woreczek z lodem. Zminimalizuje to odczuwany dyskomfort.
 • Wybieraj raczej posiłki miękkie: kaszki, zupy, lekkie warzywa.
 • Po zabiegu nie żuj gumy oraz nie pij przez słomkę.
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie