Kaloryfer

Sposoby na oszczędne ogrzewanie

Wiele z nas nie ma problemów z utrzymaniem gospodarstwa domowego w ciepłych porach roku. Jednak gdy za oknem robi się zimno i konieczne staje się ogrzewanie bardzo często nasze rachunki drastycznie rosną. Oczywiście zależy to w dużej mierze od tego w jaki sposób doprowadzane jest do nas ciepło, czy mieszkamy w domku czy bloku i jaki surowiec jest wykorzystywany. Istnieje jednak szereg sposobów, dzięki którym mamy możliwość zmniejszenia rachunków w okresie grzewczym.

To zrobimy sami zanim rozpocznie się sezon grzewczy

 • Odpowietrzenie grzejników – w czasie gdy nie korzystamy z nich latem w instalacji może nagromadzić się pewna ilość zbędnego powietrza, która sprawia, że nie grzeją równomiernie. W przeważającej ilości przypadków wystarczające jest delikatne odkręcenie zaworów odpowietrzających i wypuszczenie nadmiaru gazu. Jeśli taki zabieg nie przyniesie rezultatu koniecznie skontaktujmy się ze specjalistą gdyż konieczne może być hydrauliczne zrównoważenie instalacji bądź kaloryfery nie są już odpowiednio sprawne.
 • Czy okna i drzwi są szczelne – zanim zacznie się czas gdy włączamy grzejniki usuwamy stare uszczelki i regulujemy zawiasy, dzięki temu upewnimy się, że okna i drzwi są w pełni szczelne i nie wpuszczają zimnego powietrza do wnętrza.
 • Izolacja rur – wszystkie rury prowadzące do grzejników powinny być odpowiednio wyizolowane, również w pomieszczeniach, których nie ogrzewamy, dzięki temu minimalizujemy straty ciepła i zmniejszamy koszty ogrzewania.

Zwracamy uwagę na wszystko

Kompleksowe zmniejszanie strat ciepła wymaga często ogólnego działania, które niesie za sobą spore koszty. Na część elementów możemy nie mieć wpływu. Ważne jest : odpowiednie docieplenie budynku, nowe okna i drzwi, modernizacja instalacji czy nowoczesny kocioł grzewczy.

Z tym pomoże specjalista

 • Poprawne działanie pieca lub kotła – jeśli posiadamy takie urządzenie, przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego specjalista powinien sprawdzić jego sprawność.
 • Komin, systemy wentylacji – bardzo ważne dla wydajności ogrzewania jak również dla naszego bezpieczeństwa. Powinny być odpowiednio i regularnie czyszczone.
 • Ustawienie odpowiedniej temperatury – nowoczesne grzejniki posiadają systemy które pozwalają na ustawienie odpowiedniego poziomu o każdej porze dnia i w czasie naszej nieobecności. Zlikwiduje to wrażenie przegrzania i nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń, dzięki czemu zmniejszą się straty ciepła.

A gdy grzejemy

 • Wietrzenie – krótkie i efektywne. Wyłącz grzejnik i na kilka minut otwórz okna na oścież. Dzięki temu nie wychłodzisz drastycznie pomieszczeń i zmniejszysz straty ciepła.
 • Zasłonięte okna –gdy robie się ciemno opuszczaj rolety, żaluzje. Zmniejszysz uciekanie ciepła na zewnątrz. Nie zasłaniaj grzejników – nie powinny być w żaden sposób osłonięte, dzięki temu ciepłe powietrze będzie swobodnie krążyć zamiast zatrzymywać się na jakiejś granicy, pomieszczenie będzie cieplejsze.
 • Ciepłe ubranie – jeśli zimą będziesz nosić sweter i skarpety będziesz mogła zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach o 1-2 stopnie dzięki czemu zużyjesz mniej ciepła do właściwego nagrzania i obniżysz rachunki.

Najważniejsze zasady oszczędności w ogrzewaniu

 1. Odpowietrzanie grzejników.
 2. Rozsądne wietrzenie.
 3. Ciepłe ubieranie się.
 4. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury pomieszczeń.
 5. Szczelne okna oraz drzwi.
 6. Właściwa izolacja rur.
 7. Czysta wentylacja i kominy.
 8. Kontrola pieca oraz kotła.
 9. Nie zasłanianie grzejników.
 10. Zasłanianie okien.
Udostępnij artykuł