Hetechromia

7 domowych sposobów leczenia zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek jest chorobą niezwykle nieprzyjemną. Łatwo jednak je leczyć, nawet domowymi sposobami, po które warto sięgnąć już na samym początku choroby. Spojówki bardzo łatwo podrażnić, a to pociąga za sobą nieprzyjemny stan zapalny. Warto poznać sposoby na leczenie tego schorzenia nawet profilaktycznie, w celach prewencyjnych – na przyszłość. Na pewno kiedyś się przydadzą!
Reklama
Jak leczyć w domu zapalenie spojówek? 1. Krople do oczu bez recepty Dostępne w każdej aptece, ale również w drogeriach czy większych centrach handlowych. Można je kupić nawet za cenę do 10 zł. Warto kupować krople typu „sztuczne łzy”, które po prostu świetnie nawadniają oko, a ono dzięki temu bardzo szybko się regeneruje. Systematycznie zakraplane oko szybko poradzi sobie z tak „błahą” dla niego dolegliwością, jak zapalenie spojówek. 2. Czosnek i cebula Do swoich codziennych dań, chorując na zapalenie spojówek, warto dodać spore ilości czosnku i cebuli. Znajdują się w nich naturalne substancje o działaniu przeciwbakteryjnym. Jeśli zapalenie spojówek spowodowane jest w danym przypadku przez bakterie – schorzenie szybciej minie, gdy będziemy spożywać właśnie te warzywa. 3. Okłady z lodu Pomogą w zniwelowaniu bólu i uporczywego swędzenia. Oziębienie tej części oka sprawi również, że zostanie zatrzymane wydzielanie tak dużej ilości wydzieliny, która często pojawia się przy zapaleniu spojówek.
Reklama
Okłady warto stosować wtedy, gdy schorzenie staje się naprawdę uciążliwe. 4. Lecznicze okłady z miodu i mleka Mleko gotujemy. Do gorącego wywaru dodajemy parę łyżeczek miodu. W całości zanurzamy np. wacik, który przykładamy do zmienionego oka – oczywiście zamkniętego. Wacikiem wcześniej nasączonym w domowym leku również równomiernie oko przemywamy zdejmując wszelką wydzielinę. 5. Przemywanie oczu Do przemywania oczu używajmy wywarów ziołowych i leczniczych np. z rumianku, kopru czy z aloesu. Warto użyć również samego olejku z aloesu, który pomoże w zahamowaniu schorzenia, a dodatkowo zniesie uporczywe objawy. Wszystkie zioła powinny zostać najpierw zaparzone, a oczy powinniśmy przemywać wywarem, najlepiej jeszcze ciepłym, ale niekoniecznie gorącym. 6. Zmień swoje przyzwyczajenia Na czas zapalenia spojówek zaprzestań korzystania z komputera oraz telewizora.
Reklama
Ograniczaj oglądanie obrazów na ekranach, oddawaj się w ciągu dnia raczej innym aktywnościom. Oczy szybko się męczą przed ekranami, zwłaszcza toczone przez wewnętrzną infekcję. Daj im odpocząć. 7. Załóż okulary Jeśli masz wadę wzroku zrezygnuj na czas leczenia z noszenia soczewek kontaktowych. W zamian za to powróć do starych, dobrych okularów. Zapalenie spojówek jeszcze po wyleczeniu da efekt obciążonego, zmęczonego oka, dlatego nawet wtedy zrób sobie krótką przerwę i nie noś soczewek przez przynajmniej parę dni od wyleczenia. Kiedy udać się do okulisty? Gdy objawy choroby nie mijają po 2-3 dniach od rozpoczęcia kuracji domowymi sposobami. Oznacza to, że problem jest znacznie poważniejszy, niż sami na początku sądziliśmy. Wtedy diagnoza lekarska będzie mogła rozwiać wszelkie wątpliwości.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama