10 sposobów na domowe porządki z zastosowaniem sody oczyszczonej

10 sposobów na domowe porządki z zastosowaniem sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to popularna nazwa wodorowęglanu sodu – nieorganicznego związku chemicznego. Sodę znajdziemy w popularnych proszkach do pieczenia, niektórych gotowych produktach sprzedawanych w sklepach czy w tabletkach musujących. To także ważny składnik wykorzystywany w medycynie, ale również w środkach gospodarstwa domowego (soda oczyszczona świetnie pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy).
Soda oczyszczona w domu – jak możemy ją sami wykorzystać?
  1. Czyszczenie kuchenek, mikrofalówek, piekarników, blatów: soda oczyszczona świetnie usuwa tłusty brud oraz tłuszcz, który może gromadzić się np. na kuchence, czy na blatach w kuchni zaraz obok miejsca, gdzie często smażymy i gotujemy pokarmy. Soda oczyszczona usunie nawet stare zabrudzenia po tłuszczu, które są trudne do usunięcia tanimi specyfikami do czyszczenia kuchni.
  2. Wybielacz do prania: soda oczyszczona podziała, jako najlepszy, a przy tym bardzo tani wybielacz do białego prania. Wystarczy do pralki wrzucić 1-2 łyżeczki sody „nastawiając” pranie białe.
  1. Czyszczenie żelazka: czasami, przynajmniej w starszych modelach żelazek, pojawiają się na spodzie ciemne plamy i przepalenia. Aby „doprowadzić” żelazko do dawnego wyglądu wystarczy jedynie użyć szorstkiej gąbki i lekko rozmoczonej w wodzie sody oczyszczonej. Powinna szybko poradzić sobie z tym popularnym problemem.
  1. Usuwanie plan z ubrań, dywanów, sof i foteli: jeśli tradycyjne metody zawodzą zawsze można spróbować użyć sody oczyszczonej. Radzi sobie ona nawet z plamami trudnodostępnymi i starszymi, których nie da się usunąć zwykłymi sposobami. Ważne jest jednak, aby sodę mocno wetrzeć w plamę (np. za pomocą szorstkiej gąbki) i pozostawić na kilka godzin. Następnie należy przeprać daną rzecz gorącą wodą.
  1. Pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów z mieszkania/ ubrań/ butów i samochodów: jakiekolwiek nie byłyby to zapachy soda oczyszczona na pewno sobie z nimi poradzi. Należy użyć jej wtedy jedynie w formie proszku. W miejscu, gdzie zapach niepożądany występuje najsilniej należy rozsypać parę dużych łyżek sody albo pozostawić kubek z paroma łyżkami sody w zamkniętym pomieszczeniu czy w samochodzie. Proszek pozostawiony na minimum jedną dobę wchłonie cały nieprzyjemny zapach.
  1. Czyszczenie fug: fugi czyści się bardzo trudno, ale również tutaj pomocna może okazać się soda oczyszczona. Niektóre środki czystości po prostu nie mogą dotrzeć do fugi, przez co nawet długie czyszczenie nie daje dobrych rezultatów. Wodę oczyszczoną wystarczy wetrzeć w szczeliny i fugi, pozostawić na 15-20 minut, a następnie zmyć całość gorącą wodą.
  1. Usuwanie wszelakich osadów i spalenizny: soda oczyszczona świetnie poradzi sobie ze spalenizną, która powoli powstaje na garnkach i patelniach. Usunie również osady, które często pojawiają się na szklankach i kubkach np. po herbacie czy kawie.
  1. Sprzątnie lodówki: sodę można pozostawić również w lodówce po jej posprzątaniu, aby wchłonęła resztę nieprzyjemnych zapachów. Warto również kubeczek sody postawić wtedy, kiedy w lodówce przetrzymujemy pokarmy o różnych zapachach, które nie powinny się wzajem przeniknąć (np. ciasto i szynka).
  1. Czyszczenie łazienki: łatwo się domyślić, że soda oczyszczona może zdziałać cuda również przy sprzątaniu łazienki. Świetnie radzi sobie z naciekami po wodzie, które pojawiają się np. na drzwiach prysznica. Z powodzeniem można nią zmywać również kafelki, wanny czy sedes. Usuwa przy tym świetnie kamień, więc warto raz na jakiś czas przemyć sodą krany czy słuchawkę prysznicową.
  1. Oczyszczanie domowego srebra: soda świetnie poradzi sobie z czyszczeniem srebra, zarówno większego (np. puchary), jak i mniejszego (np. drobne łańcuszki). Warto rozpuścić parę łyżek sody np. w wiadrze, a następnie pozostawić w nim na 15-20 minut wszelkie srebrne przedmioty oraz biżuterię. Następnie należy je dokładnie wyszorować.
Udostępnij artykuł