8 domowych metod na zwalczanie czyraków
Czyrak to niezbyt komfortowa zmiana skórna, która może pojawić się właściwie w każdym wieku. Zmiana ta następuje w wyniku infekcji bakteryjnej – zarażenia gronkowcami. Mimo tego czyrak z reguły nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ale może boleć i jest mało estetyczny. Najczęściej chorują osoby, których skóra z dowolnych powodów jest bardziej narażona na ataki bakterii. To na przykład skóra atopowa, trądzikowa. Częściej również chorują osoby z anemią i cukrzycą. Czyrak częściej również pojawia się na ciele mężczyzn, nieco rzadziej u kobiet.
Reklama
Domowe sposoby na pozbycie się czyraków!
- Dbałość o własne zdrowie: czyrak bardzo często powstaje w wyniku ogólnego wyniszczenia organizmu np. przy mocnym odchudzaniu się bez zbilansowanej diety, u osób chorujących na anoreksję, u osób z anemią, którym brakuje żelaza. Aby czyraki nie nawracały i żeby łatwiej oraz szybciej je leczyć należy przejść na zrównoważoną, bogatą w witaminy, składniki mineralne, makro- i mikroelementy dietę. Należy spożywać wiele owoców i warzyw oraz pełnowartościowe posiłki każdego dnia.
- Higiena miejsca zmienionego: czyrak rozrasta się, ropieje, nie chce się „zaleczyć”, kiedy nie utrzymuje się odpowiedniej higieny miejsca, gdzie występuje zmiana. Chodzi tutaj również o to, aby miejsca tego nie dotykać i np. nie ocierać go nosząc ubranie. Należy je odpowiednio zabezpieczyć, a najlepiej unikać noszenia ciężkich ubrań, jeśli miałyby zmiany zakrywać.
- Leczenie chorób: częściej, jak wspomnieliśmy, czyrak wystąpi u osoby chorej np. na cukrzycę. Należy odpowiednio dbać o leczenie i profilaktykę choroby, która sprzyja powstawaniu czyraków. Powinno się dbać o to, żeby np. osoba starsza zawsze pilnowała swojej diety (mniej cukru) i zażywała insulinę – bowiem to właśnie u takich osób-diabetyków najczęściej stwierdza się występowanie czyraków.
- Zażywanie środków wzmacniających organizm: podczas walki z czyrakami warto zażywać suplementy diety, które będą posiadały w sobie wszystkie potrzebne organizmowi witaminy oraz elementy. To przyspieszy gojenie się ran i leczenie czyraków. Takie postępowanie też najczęściej zalecają lekarze.
- Stosowanie maści ichtiolowych: jest to bodaj najlepszy sposób na leczenie czyraków w zaciszu własnego mieszkania. Maść ichtiolowa kosztuje ok. 2-3 zł, jest to więc wydatek wręcz symboliczny. Stosowana jest we wszelkich zapaleniach skóry, owrzodzeniach, trądziku. Działa bakteriostatycznie, przeciwzapalnie. Czyrak zawiera w sobie sporo ropy, a maść ichtiolowa pomaga tej ropie odchodzić, przez co rana szybciej się goi.
- Stosowanie kompresów ichtiolowych: lekarze polecają nie tylko stosowanie samych maści, ale wykonywanie z nich okładów. Maść należy rozsmarować na ranie, a następnie przyłożyć gazą i zawinąć bandażem. Kompres zmienia się dwa razy dziennie, można pozostawić go na noc, jeśli mamy pewność, że się nie zsunie. Jest to najlepszy sposób, na pozbycie się czyraków bez stosowania antybiotykoterapii.
- Kąpiele w kurkumie: kurkuma może podziałać lekko bakteriobójczo i odkazić ranę. Można rozmieszać ją z wodą i parę razy dziennie przemywać zmienione miejsce. Czyrak przemywany wodą z kurkumą będzie również rzadziej ropiał.
- Smarowanie czosnkiem: czosnek uważany jest za naturalny antybiotyk. Działa przeciw bakteriom zabijając je. Należy rozkroić ząbek czosnku i jedną połowę wykorzystać do smarowania rany. Czyrak smarowany przez około 2-3 minuty nawet do 10 razy dziennie powinien powoli ustępować. Czosnek warto dodawać wraz z cebulą również do swoich codziennych potraw. To w szybki i naturalny sposób wzmocni odporność organizmu.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl