Sposoby leczenia modzeli na stopach
Udostępnij Google News
Zdrowie

Sposoby leczenia modzeli na stopach

Modzele to odciski, które najczęściej pojawiają się na skórze dłoni i stóp. Same pojawiające się modzele nie są kłopotliwe, jeśli tylko za bardzo się nie rozwiną. W tym przypadku mogą się stać bolesne oraz powodować infekcje. Z tego względu warto pomyśleć o ich leczeniu znacznie wcześniej, zanim jeszcze wystąpią pierwsze objawy.

Modzele: kiedy problem narasta?

Szczególnie narażone na wystąpienie objawów dodatkowych są kobiety często ubierające obuwie na wysokim obcasie. Powoduje ono duży nacisk na stopę. W miejscach najbardziej uciskanych powstają modzele – znane nam odciski. Niemniej, drugą grupą ryzyka są osoby chore na cukrzyce oraz inne choroby układu krążenia.

Modzele: charakterystyka

 • Duże wybrzuszenia na skórze dłoni i stóp
 • Modzele występują w różnych odcieniach szarości i żółci
 • Są mocno wrażliwe na dotyk, z początku mogą nie powodować dużego dyskomfortu, który narasta wraz z czasem albo dalszym uciskiem
 • Skóra w miejscu występowania odcisków jest gruba, obok niej występuje jednak zaczerwieniona strefa skóry wrażliwej na dotyk i ucisk

Jak powstają modzele?

Modzele składają się z martwego naskórka oraz z nowoutworzonej warstwy rogowej naskórka, która narasta w miejscu uszkodzenia. Dlatego skóra jest w tym miejscu gruba i tworzy widoczne wypukłości. Modzele spowodowane są głównie przez niemijający, silny ucisk na dane miejsce na stopie, czy na dłoniach. Nie można się nimi zarazić.

Jak leczyć modzele w skuteczny sposób?

 1. Zmień noszone obuwie: zamień szpilki, czy obuwie zwyczajnie niewygodne (za małe, za duże, z nieprzystosowaną do powierzchni grubością podeszwą) na obuwie bardziej wygodne i dostosowanie do warunków, w których pracujesz lub wypoczywasz. Głównym sposobem leczenia modzeli jest po prostu zminimalizowanie szansy na dalszy rozwój schorzenia.
 2. Zawsze noś skarpetki: podczas leczenia modzeli zawsze zakładaj skarpetki. Pomoże to w zmniejszeniu szansy na dodatkowe otarcia i dodatkowy ucisk powstałych już modzeli.
 1. Noś wkładki ochronne: jeśli już wybierasz obuwie o lekkiej podeszwie pamiętaj o tym, aby skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych wkładek ochronnych. Pomogą one w ochronie stopy przed otarciami.
 1. Stosuj płukanki z kwasu salicylowego. Pomogą one w zmiękczeniu i usunięciu powstałych już modzeli. Powinno się płukać nogi w wodzie gorącej, przy czym można do niej dodać niewielkie ilości np. musztardy, która pomaga w lepszym zmiękczeniu naskórka
 1. Stosuj pumeks: staraj się powstałe modzele (te grube, złożone z martwego naskórka) nacierać pumeksem. Jeśli poczujesz ból – zabieg przerwij. Następnie zastosuj jedną z proponowanych płukanek, najlepiej w gorącej wodzie. Pozwoli to na pozbycie się martwego naskórka tworzącego modzele, a później w zmiękczeniu i usunięciu reszty zmian.
 1. Wizyta u podologa: podolog pomoże w usunięciu modzeli w sposób szybki i bezbolesny za pomocą frezarki lub skalpela. Po zabiegu można od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków. Ból i inne objawy powinny minąć wraz z usunięciem zmiany na stopie, czy na dłoni.
 1. Stosuj kremy nawilżające: po każdym domowym zabiegu (np. płukance, zabiegu z pumeksem) stosuj na zmienioną skórę nawilżający i nawadniający krem, najlepiej o działaniu kojącym. Pomoże to skórze szybciej się zregenerować i wrócić do pełni zdrowia.
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie