Sposoby leczenia modzeli na stopach
Modzele to odciski, które najczęściej pojawiają się na skórze dłoni i stóp. Same pojawiające się modzele nie są kłopotliwe, jeśli tylko za bardzo się nie rozwiną. W tym przypadku mogą się stać bolesne oraz powodować infekcje. Z tego względu warto pomyśleć o ich leczeniu znacznie wcześniej, zanim jeszcze wystąpią pierwsze objawy.
Reklama
Modzele: kiedy problem narasta?
Szczególnie narażone na wystąpienie objawów dodatkowych są kobiety często ubierające obuwie na wysokim obcasie. Powoduje ono duży nacisk na stopę. W miejscach najbardziej uciskanych powstają modzele – znane nam odciski. Niemniej, drugą grupą ryzyka są osoby chore na cukrzyce oraz inne choroby układu krążenia.
Modzele: charakterystyka
Dlatego skóra jest w tym miejscu gruba i tworzy widoczne wypukłości. Modzele spowodowane są głównie przez niemijający, silny ucisk na dane miejsce na stopie, czy na dłoniach. Nie można się nimi zarazić.
Jak leczyć modzele w skuteczny sposób?
- Duże wybrzuszenia na skórze dłoni i stóp
- Modzele występują w różnych odcieniach szarości i żółci
- Są mocno wrażliwe na dotyk, z początku mogą nie powodować dużego dyskomfortu, który narasta wraz z czasem albo dalszym uciskiem
- Skóra w miejscu występowania odcisków jest gruba, obok niej występuje jednak zaczerwieniona strefa skóry wrażliwej na dotyk i ucisk
Reklama
- Zmień noszone obuwie: zamień szpilki, czy obuwie zwyczajnie niewygodne (za małe, za duże, z nieprzystosowaną do powierzchni grubością podeszwą) na obuwie bardziej wygodne i dostosowanie do warunków, w których pracujesz lub wypoczywasz. Głównym sposobem leczenia modzeli jest po prostu zminimalizowanie szansy na dalszy rozwój schorzenia.
- Zawsze noś skarpetki: podczas leczenia modzeli zawsze zakładaj skarpetki. Pomoże to w zmniejszeniu szansy na dodatkowe otarcia i dodatkowy ucisk powstałych już modzeli.
- Noś wkładki ochronne: jeśli już wybierasz obuwie o lekkiej podeszwie pamiętaj o tym, aby skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych wkładek ochronnych. Pomogą one w ochronie stopy przed otarciami.
- Stosuj płukanki z kwasu salicylowego. Pomogą one w zmiękczeniu i usunięciu powstałych już modzeli. Powinno się płukać nogi w wodzie gorącej, przy czym można do niej dodać niewielkie ilości np. musztardy, która pomaga w lepszym zmiękczeniu naskórka
- Stosuj pumeks: staraj się powstałe modzele (te grube, złożone z martwego naskórka) nacierać pumeksem. Jeśli poczujesz ból – zabieg przerwij. Następnie zastosuj jedną z proponowanych płukanek, najlepiej w gorącej wodzie. Pozwoli to na pozbycie się martwego naskórka tworzącego modzele, a później w zmiękczeniu i usunięciu reszty zmian.
- Wizyta u podologa: podolog pomoże w usunięciu modzeli w sposób szybki i bezbolesny za pomocą frezarki lub skalpela. Po zabiegu można od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków. Ból i inne objawy powinny minąć wraz z usunięciem zmiany na stopie, czy na dłoni.
- Stosuj kremy nawilżające: po każdym domowym zabiegu (np. płukance, zabiegu z pumeksem) stosuj na zmienioną skórę nawilżający i nawadniający krem, najlepiej o działaniu kojącym. Pomoże to skórze szybciej się zregenerować i wrócić do pełni zdrowia.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jak poprawić wygląd stóp?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś spojrzeć na swoje stopy i poczuć się niezadowolona z ich wyglądu? Nie martw się, wiele osób boryka się z różnymi problemami skórnymi i estetycznymi dotyczącymi stóp. Jednak istnieje wiele skutecznych sposobów, które możesz zastosować, aby poprawić wygląd swoich stóp i odzyskać pewność siebie. W tym artykule podpowiem Ci kilka praktycznych porad, które pomogą Ci zadbać o swoje stopy i sprawić, że będą wyglądać pięknie i zdrowo.
Czy da się wyleczyć płaskostopie u dzieci?
Wiele rodziców zastanawia się, czy płaskostopie u dzieci można wyleczyć. To ważne pytanie, ponieważ płaskostopie może wpływać na zdrowie i komfort dziecka. W tym artykule dowiesz się, jakie są metody leczenia płaskostopia u dzieci i czy istnieje możliwość całkowitego wyleczenia tej dolegliwości.
Podolog: Ekspert, który dba o zdrowie Twoich stóp
Piękne stopy to wizytówka każdej kobiety, zwłaszcza latem, gdy często odkrywamy je w sandałach. Jednak warto pamiętać, że dbanie o stopy nie powinno być kojarzone tylko i wyłącznie ze względami estetycznymi. Wiele osób zapomina, że stopy niosą nasze ciało przez całe życie, dlatego tak ważne jest, aby regularnie o nie dbać. W tym celu warto odwiedzić gabinet podologa, osoby zajmującej się właśnie schorzeniami stóp.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl