Jak pozbyć się prosaków?
Prosaki są niewielkimi zmianami skórnymi zazwyczaj koloru białego lub lekko żółtego. Mają kształt niewielkich „kuleczek” pojawiających się na skórze w najbardziej delikatnych miejscach (np. na powiekach, policzkach, czy w przypadku mężczyzn – również na prąciu). Prosaki można próbować usuwać domowymi sposobami, warto jednak najpierw odwiedzić dermatologa, który lepiej oceni zmianę (fachowo prosaki nazywają się cystami zastoinowymi). Zawsze należy pamiętać o ryzyku, jakim jest rak skóry – żadnych pojawiających się na skórze zmian nie można zwyczajnie lekceważyć.
Reklama
Jak rozpoznać prosaka?
Prosaków nie można przy tym nazywać krostami, ponieważ nie zawierają w sobie treści ropnej. Nie można ich również popularnie „wyduszać”, czy próbować usuwać w inny mechaniczny, domowy sposób. Prosaki nie są niebezpieczne dla zdrowia, nie gromadzą bakterii, nie powodują stanu zapalnego skóry. Zazwyczaj prosaki występują w skupiskach, rzadziej pojedynczo. Często leczone – powracają. Mogą mieć podłoże czysto genetyczne.
Usuwanie prosaków poprzez nakłucie
Najczęstszym sposobem usuwania prosaków jest krótki zabieg najczęściej wykonywany przez dermatologa lub kosmetologa.
Zabieg taki można wykonać również w domu, ale wiąże się to z ryzykiem wykonania go nieprawidłowo oraz zadaniem samemu sobie bólu. Dermatolog usuwając prosaki bardzo dokładnie nakłuwa miejsce ich wystąpienia celując dokładnie w ujścia mieszków włosowych. W ten sposób łatwo prosaki usunąć następnie lekko ściskając skórę – zaległy łój powinien sam „wyskoczyć” z ujścia mieszka. Niestety zabieg ten, chociaż brzmi bardzo prosto, dla amatorów może być trudny do wykonania. W ten sposób nie można również usuwać zmian pojawiających się np. na powierzchni oka. Co wtedy robić?
Elektrokoagulacja – prosaki „niszczone” prądem
W gabinecie dermatologicznym można również usunąć prosaki z miejsc bardziej wymagających np. powiek, za pomocą zabiegu elektrokoagulacji. Zabieg polega na „zniszczeniu” prosaka poprzez prąd o dużej częstotliwości.
Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu specjalnego urządzenia tylko w niektórych gabinetach dermatologii. Ważne jest również, aby zmian nie było zbyt wiele. Wtedy również i ten sposób może okazać się mało pomocny.
Prosaki wielokrotne i pojawiające się często
W przypadku prosaków, które pojawiają się bardzo licznie wykorzystuje się np. mikrodermabrazję czy specjalne peelingi z użyciem kwasów. W domowym zaciszu można spróbować peelingów mniej „ostrych” np. ziołowych, czy dostępnych w aptekach, a również wykonywanych po prostu w domu. Co prawda peeling taki nie usunie zapewne po jednym zaaplikowaniu wszystkich zmian, ale może usunąć niektóre z nich, dzięki czemu powoli będzie się otrzymywało oczekiwany efekt.
- Kolor zmiany: biała/ lekko żółta/ żółta
- Wielkość zmiany: niewielka, drobna zmiana, wielkości główki od szpilki
- Kształt: zawsze jednolity/ koło/ kuleczka
- Umiejscowienie zmiany: zazwyczaj w miejscach, gdzie skóra jest najdelikatniejsza
- Dodatkowe informacje: prosaki są dosyć twarde w dotyku
- Wykorzystanie maści i innych leków dostępnych w aptekach. Niestety opinie o niektórych produktach nie są najlepsze
- Prosaków można się pozbyć za pomocą lasera w niektórych gabinetach dermatologicznych, gdzie leczenie takie jest dostępne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl