Jak pozbyć się prosaków?

Jak pozbyć się prosaków?

Prosaki są niewielkimi zmianami skórnymi zazwyczaj koloru białego lub lekko żółtego. Mają kształt niewielkich „kuleczek” pojawiających się na skórze w najbardziej delikatnych miejscach (np. na powiekach, policzkach, czy w przypadku mężczyzn – również na prąciu). Prosaki można próbować usuwać domowymi sposobami, warto jednak najpierw odwiedzić dermatologa, który lepiej oceni zmianę (fachowo prosaki nazywają się cystami zastoinowymi). Zawsze należy pamiętać o ryzyku, jakim jest rak skóry – żadnych pojawiających się na skórze zmian nie można zwyczajnie lekceważyć.
Reklama
Jak rozpoznać prosaka?
  • Kolor zmiany: biała/ lekko żółta/ żółta
  • Wielkość zmiany: niewielka, drobna zmiana, wielkości główki od szpilki
  • Kształt: zawsze jednolity/ koło/ kuleczka
  • Umiejscowienie zmiany: zazwyczaj w miejscach, gdzie skóra jest najdelikatniejsza
  • Dodatkowe informacje: prosaki są dosyć twarde w dotyku
Prosaki – popularne sposoby na pozbycie się zmian
  • Wykorzystanie maści i innych leków dostępnych w aptekach. Niestety opinie o niektórych produktach nie są najlepsze
  • Prosaków można się pozbyć za pomocą lasera w niektórych gabinetach dermatologicznych, gdzie leczenie takie jest dostępne
Jak powstają prosaki? Czym są? Zmiany powstają ze względu na nadmierne gromadzenie się wydzieliny łojowej, która zalega przy ujściach mieszków włosowych zakończonych niewielką warstwą świeżego naskórka.
Reklama
Prosaków nie można przy tym nazywać krostami, ponieważ nie zawierają w sobie treści ropnej. Nie można ich również popularnie „wyduszać”, czy próbować usuwać w inny mechaniczny, domowy sposób. Prosaki nie są niebezpieczne dla zdrowia, nie gromadzą bakterii, nie powodują stanu zapalnego skóry.  Zazwyczaj prosaki występują w skupiskach, rzadziej pojedynczo. Często leczone – powracają. Mogą mieć podłoże czysto genetyczne. Usuwanie prosaków poprzez nakłucie Najczęstszym sposobem usuwania prosaków jest krótki zabieg najczęściej wykonywany przez dermatologa lub kosmetologa.
Reklama
Zabieg taki można wykonać również w domu, ale wiąże się to z ryzykiem wykonania go nieprawidłowo oraz zadaniem samemu sobie bólu. Dermatolog usuwając prosaki bardzo dokładnie nakłuwa miejsce ich wystąpienia celując dokładnie w ujścia mieszków włosowych. W ten sposób łatwo prosaki usunąć następnie lekko ściskając skórę – zaległy łój powinien sam „wyskoczyć” z ujścia mieszka. Niestety zabieg ten, chociaż brzmi bardzo prosto, dla amatorów może być trudny do wykonania. W ten sposób nie można również usuwać zmian pojawiających się np. na powierzchni oka. Co wtedy robić? Elektrokoagulacja – prosaki „niszczone” prądem W gabinecie dermatologicznym można również usunąć prosaki z miejsc bardziej wymagających np. powiek, za pomocą zabiegu elektrokoagulacji. Zabieg polega na „zniszczeniu” prosaka poprzez prąd o dużej częstotliwości.
Reklama
Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu specjalnego urządzenia tylko w niektórych gabinetach dermatologii. Ważne jest również, aby zmian nie było zbyt wiele. Wtedy również i ten sposób może okazać się mało pomocny. Prosaki wielokrotne i pojawiające się często W przypadku prosaków, które pojawiają się bardzo licznie wykorzystuje się np. mikrodermabrazję czy specjalne peelingi z użyciem kwasów. W domowym zaciszu można spróbować peelingów mniej „ostrych” np. ziołowych, czy dostępnych w aptekach, a również wykonywanych po prostu w domu. Co prawda peeling taki nie usunie zapewne po jednym zaaplikowaniu wszystkich zmian, ale może usunąć niektóre z nich, dzięki czemu powoli będzie się otrzymywało oczekiwany efekt.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama