10 sposobów na przyspieszenie porodu

10 sposobów na przyspieszenie porodu

Okres ciąży opisywany jest w literaturze jako czas niezwykle piękny, radosny pełen oczekiwania, błogosławiony. Jednak jedynie kobiety, które rodziły wiedzą jak trudna może być końcówka tego czasu. Ostatnie tygodnie przed terminem porodu bywają wyczerpujące, a niektóre z pań rodzą dopiero w 41-42 tygodniu zamiast zgodnie z terminem w 40.
Reklama
Kilka tygodni poprzedzających terminowe przyjście dziecka na świat, a czasem cały trzeci trymestr to dla kobiety : problemy z oddychaniem, niezwykle częste wizyty w toalecie, bóle pleców, duży brzuch utrudniający poruszanie się, opuchlizna, problemy ze snem czy wielkie zmęczenie. Z tego powodu sporą popularnością cieszą się rozmaite formy, które zdaniem niektórych osób mają przyspieszyć rozpoczęcie się akcji porodowej. Nawet jeśli część z nich stanowi jedynie zabobony, niepoparte wiedzą medyczną to z pewnością znajdą się panie skłonne spróbować wszystkiego oby ich dziecko tylko przyszło już na świat. Jakie znamy sposoby na przyspieszenie porodu?
  1. Seks – to zdecydowanie najprzyjemniejsza forma wywoływania porodu. Znano ją już w starożytności. Jednak dopiero dzisiejsza widza medyczna pozwala nam wiedzieć z jakiego powodu pomaga. Otóż w spermie znajdują się prostaglandyny czyli hormony, które mogą wywołać dojrzewanie szyjki macicy i spowodować skurcze. Pojawienie się skurczy partner może zainicjować również stymulując brodawki sutkowe.
  2. Ruch – wysiłek fizyczny sprawia że wydzielają się endorfiny, jeśli wybierzemy się na spacer na świeżym powietrzu to również dotlenimy siebie oraz dziecko. Nie forsujmy się ale dobrze jest chodzić na długie spacery i wybierać schody zamiast jazdy windą – w ten sposób również możemy skłonić dziecko do szybszego przyjścia na świat.
  3. Ciepła kąpiel lub prysznic – pomagają się rozluźnić i zrelaksować. Jednak ich skuteczność rośnie gdy poród się rozpocznie.
  4. Wywar z liści malin -  ma działanie wywołujące skurcze, działa jednak po upływie kilku lub kilkunastu dni. Pić można go regularnie dopiero gdy minie 38 tydzień ciąży.
  5. Lewatywa – można ją wykonać dopiero gdy minął termin porodu i najlepiej z pomocą położnej lub lekarza. Wywołuje ona skurcze macicy i pomaga dziecku przyjść na świat gdyż usuwa przeszkody. Obecnie nie ma konieczności jej wykonywania jednak gdy termin minął można z niej skorzystać aby wszystko przyspieszyć.
  6. Olej rycynowy – nie wiadomo obecnie jak to się dzieje ale pobudza on akcję porodową. Gdy minie termin porodu należy rano wypić jedną łyżkę, a po upływie godziny można wypić jeszcze jedną.
  7. Psychologia – niektóre źródła podają iż często przeszkodą w pojawieniu się dziecka na świecie są lęki i obawy przyszłej mamy, która w sposób psychologiczny opóźnia poród. Jako rozwiązanie wskazywane jest przeprowadzenie „wychowawczej – rodzicielskiej rozmowy z brzuchem”.
  8. Jedzenie ostrych dań – popularne na bliskim wschodzie. U nas często pojawia się jako rada na forach internetowych, jednak raczej odradzamy, gdyż skuteczność jest wątpliwa.
  9. Przejażdżka samochodem po wybojach - są mamy które wskazują dużą skuteczność, jednak nie polecamy takiego trzęsienia małym dzieckiem.
  10. Mocna kawa z fusami – z pewnością picie kofeiny w dużych ilościach nie jest zdrowe dla dziecka, a również na skuteczność tego rozwiązania w szybszym rozwiązaniu nie ma potwierdzeń.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Syndrom baby blues - problem dotykający młode mamy
Narodziny noszonego pod sercem matki przez 9 miesięcy dziecka, wzbudza wiele emocji. Przede wszystkim wiążących się z ekscytacją i szczęściem. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy długo staraliśmy się o dziecko, kiedy ma się narodzić nasza pierwsza pociecha lub też po prostu mocno marzyłyśmy o zostaniu rodzicem. Jednak niektóre z nas po urodzeniu pociechy zaczyna coś męczyć... Ekscytacja znika. Pojawia się baby blues.
Poród
Cesarskie cięcie z założenia ma być wykonywane w szczególnych sytuacjach gdy zdrowie matki i dziecka jest zagrożone. Jest to metoda dająca dużo większe szanse na przeżycie w wielu przypadkach, bywa konieczna. Poród został w ostatnich czasach zdemonizowany wiec wiele kobiet ze strachu przed nim poszukiwało możliwości przeprowadzenia cesarki „na życzenie” i taką możliwość zwykle uzyskiwały.
Poród - co powinnam wiedzieć o cesarskim cięciu?
Cesarskie cięcie jest często traktowane jako temat tabu, podobnie jak fakt iż kobieta nie może lub nie chce karmić dziecka piersią i decyduje się na sztuczne mieszanki. Przyjął się pogląd, że poród naturalny jest najlepszy, podobnie jak żywienie i tylko tak kobiety powinny rodzić. Wpaja się nam nastawienie, że musimy urodzić drogami naturalnymi i nie informuje o podstawowych rzeczach wynikających z konieczności przeprowadzenia cięcia cesarskiego.
Reklama
Reklama
Reklama