10 sposobów na przyspieszenie porodu
Udostępnij Google News
Dziecko

10 sposobów na przyspieszenie porodu

Okres ciąży opisywany jest w literaturze jako czas niezwykle piękny, radosny pełen oczekiwania, błogosławiony. Jednak jedynie kobiety, które rodziły wiedzą jak trudna może być końcówka tego czasu. Ostatnie tygodnie przed terminem porodu bywają wyczerpujące, a niektóre z pań rodzą dopiero w 41-42 tygodniu zamiast zgodnie z terminem w 40.

Kilka tygodni poprzedzających terminowe przyjście dziecka na świat, a czasem cały trzeci trymestr to dla kobiety : problemy z oddychaniem, niezwykle częste wizyty w toalecie, bóle pleców, duży brzuch utrudniający poruszanie się, opuchlizna, problemy ze snem czy wielkie zmęczenie. Z tego powodu sporą popularnością cieszą się rozmaite formy, które zdaniem niektórych osób mają przyspieszyć rozpoczęcie się akcji porodowej. Nawet jeśli część z nich stanowi jedynie zabobony, niepoparte wiedzą medyczną to z pewnością znajdą się panie skłonne spróbować wszystkiego oby ich dziecko tylko przyszło już na świat.

Jakie znamy sposoby na przyspieszenie porodu?

  1. Seks – to zdecydowanie najprzyjemniejsza forma wywoływania porodu. Znano ją już w starożytności. Jednak dopiero dzisiejsza widza medyczna pozwala nam wiedzieć z jakiego powodu pomaga. Otóż w spermie znajdują się prostaglandyny czyli hormony, które mogą wywołać dojrzewanie szyjki macicy i spowodować skurcze. Pojawienie się skurczy partner może zainicjować również stymulując brodawki sutkowe.
  2. Ruch – wysiłek fizyczny sprawia że wydzielają się endorfiny, jeśli wybierzemy się na spacer na świeżym powietrzu to również dotlenimy siebie oraz dziecko. Nie forsujmy się ale dobrze jest chodzić na długie spacery i wybierać schody zamiast jazdy windą – w ten sposób również możemy skłonić dziecko do szybszego przyjścia na świat.
  3. Ciepła kąpiel lub prysznic – pomagają się rozluźnić i zrelaksować. Jednak ich skuteczność rośnie gdy poród się rozpocznie.
  4. Wywar z liści malin -  ma działanie wywołujące skurcze, działa jednak po upływie kilku lub kilkunastu dni. Pić można go regularnie dopiero gdy minie 38 tydzień ciąży.
  5. Lewatywa – można ją wykonać dopiero gdy minął termin porodu i najlepiej z pomocą położnej lub lekarza. Wywołuje ona skurcze macicy i pomaga dziecku przyjść na świat gdyż usuwa przeszkody. Obecnie nie ma konieczności jej wykonywania jednak gdy termin minął można z niej skorzystać aby wszystko przyspieszyć.
  6. Olej rycynowy – nie wiadomo obecnie jak to się dzieje ale pobudza on akcję porodową. Gdy minie termin porodu należy rano wypić jedną łyżkę, a po upływie godziny można wypić jeszcze jedną.
  7. Psychologia – niektóre źródła podają iż często przeszkodą w pojawieniu się dziecka na świecie są lęki i obawy przyszłej mamy, która w sposób psychologiczny opóźnia poród. Jako rozwiązanie wskazywane jest przeprowadzenie „wychowawczej – rodzicielskiej rozmowy z brzuchem”.
  8. Jedzenie ostrych dań – popularne na bliskim wschodzie. U nas często pojawia się jako rada na forach internetowych, jednak raczej odradzamy, gdyż skuteczność jest wątpliwa.
  9. Przejażdżka samochodem po wybojach - są mamy które wskazują dużą skuteczność, jednak nie polecamy takiego trzęsienia małym dzieckiem.
  10. Mocna kawa z fusami – z pewnością picie kofeiny w dużych ilościach nie jest zdrowe dla dziecka, a również na skuteczność tego rozwiązania w szybszym rozwiązaniu nie ma potwierdzeń.
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie