Ciąża pozamaciczna - jakie są jej objawy i czym grozi?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Ciąża pozamaciczna - jakie są jej objawy i czym grozi?

Ciąża pozamaciczna nazywana jest inaczej ektopową. Jest to stan gdy zapłodnione jajeczno zagnieżdża się poza obrębem macicy. Może stanowić zagrożenie dla zdrowia, życia kobiety jak również spowodować w przyszłości problem z zajściem w ciążę.

Takie nieprawidłowe zagnieżdżenie się komórki jajowej diagnozowane jest w przeważającej większości przypadków u kobiet pomiędzy 26 a 30 rokiem życia. Odsetek ich występowania jest stosunkowo niewielki, gdyż jedna ciąża pozamaciczna przypada na 100 porodów. Co powinnyśmy wiedzieć na jej temat, aby możliwie szybko doprowadzić do rozpoznania i uzyskać niezbędną pomoc?

Trudna diagnoza

Znalezienie objawów charakterystycznych dla ciąży pozamacicznej jest trudne. Zdarza się, że nieprawidłowo zagnieżdżone jajeczko samoistnie obumiera, a kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, z tego iż była w ciąży. Jednak stan dalszego rozwoju płodu jest bardzo niebezpieczny i wymaga szybkiego działania.  W początkowych etapach symptomy utrudniają rozróżnienie ciąży od zapalenia wyrostka robaczkowego czy jajowodu.

U niektórych kobiet pojawia się delikatne krwawienie bądź plamienie, które nie skłania do obaw, gdyż może pojawić się również w początkach zdrowej ciąży. Wyraźnym symptomem błędnego zagnieżdżenia się jajeczka jest silny, ostry i nieustępujący ból, który obejmuje jedną stronę brzucha. Promieniowanie bólu w kierunku przepony oraz barku może świadczyć o wystąpieniu krwawienia wewnętrznego. Wówczas konieczna jest szybka pomoc lekarska. Obecność krwawienia wewnętrznego określa się na podstawie niskiego ciśnienia krwi, przyspieszonego tętna, bladej skóry i silnej potliwości.

Co zaleci lekarz?

Jeśli ginekolog podejrzewa wystąpienie ciąży pozamacicznej zleci oznaczenie hormonu HCG we krwi. Jego występowanie jest potwierdzeniem stanu błogosławionego. W sytuacji gdy po upływie 48 godzin stężenie hormonu we krwi pacjentki nie wzrośnie o 66-100% podejrzewa się ciążę pozamaciczną. Dla potwierdzenia przeprowadza się przezpochwowe USG, w celu sprawdzenia obecności zarodka w jamie macicy.

Leczenie

Istnieją dwie możliwe opcje w kwestii zatrzymania rozwoju niebezpiecznej ciąży ektopowej. Pierwszą z nich jest farmakologia. W formie zastrzyków podaje się metotreksat. Ważne są jednak zastrzeżenia do jego zastosowania. Ciąża musi mieć mniej niż 3 centymetry średnicy i nie może istnieć ryzyko jej pęknięcia. Nie może również współistnieć prawidłowa wewnątrzmaciczna ciąża, oraz występować bicie serca u płodu.

Najpowszechniej jednak wykonuje się zabieg usunięcia ciąży pozamacicznej, gdyż trudna do postawienia diagnoza sprawia, że zastosowanie leku bywa niemożliwe. Dawniej wykonywany był on operacyjnie poprzez nacięcie powłok brzusznych. Obecnie dominującą metodą jest laparoskopia. W wielu przypadkach niemożliwe jest uratowanie jajowodu, jednak przeprowadza się operacje oszczędzające, dzięki czemu kobieta będzie mogła w przyszłości jeszcze rodzić.

Zagrożenia

Jeśli uskarżasz się na złe samopoczucie, plamienia, krwawienia i bóle brzucha najlepiej możliwie w jak najkrótszym czasie odbyć wizytę u ginekologa, gdyż istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej. Może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia – krwawienia wewnętrzne, dla życia – wykrwawienie się a nawet sepsa, czy nieleczona wywołać konieczność usunięcia macicy, przez co w przyszłości zajście w ciążę będzie nie możliwe.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie