Jak zapobiec próchnicy butelkowej ? – 6 rad

Jak zapobiec próchnicy butelkowej ? – 6 rad

Próchnica butelkowa jest odmianą normalnej próchnicy, która rozwija się tylko u niemowląt niszcząc ich dopiero rozwijające się zęby. Przebieg takiej próchnicy jest niezwykle gwałtowny dlatego warto zawczasu poznać przyczyny jej powstawania i uchronić swoje dziecko przed szkodliwymi skutkami tej choroby.
Należy jednak wiedzieć, że jeśli już wystąpiła ona u naszego dziecka niekoniecznie musi to być nasza wina, bowiem podatność na próchnicę butelkową może wynikać z przebiegu ciąży oraz obciążeń genetycznych. Oto kilka rad, które pozwolą zapobiec rozwojowi próchnicy u naszego niemowlaka:

1. Picie z butelki

Niemowlaki pijące długo z butelki najczęściej chorują na próchnicę butelkową. Z tego względu w pewnym wieku lepiej nauczyć dziecko pić już z kubeczka. W przypadku picia płynów z butelki zęby mają z nimi dłuższy kontakt, a kiedy dziecko pije z kubeczka szybciej je przełyka.

2. Owocowe soki i inne napoje

Główną przyczyną powstawania próchnicy jest podawanie dzieciom zbyt dużej ilości płynów zawierających cukier. To właśnie on jest pożywką dla bakterii, które wytwarzają kwasy niszczące zęby. Dlatego lepiej podawać dziecku bardziej bezpieczne płyny. Należy jednak pamiętać, że samo mleko również zawiera cukier. Jeśli już podajesz dziecku jakiś napój np. herbatę, to nie dosładzaj jej dodatkowo.

3. Mycie zębów

Kiedy dziecko jest już na tyle duże aby nauczyć je mycia zębów – zrób to jak najprędzej. Wcześniej nie wprowadzaj pasty do zębów do ust dziecka dopóki nie nauczy się ono jej wypluwać. Niemowlakowi zaś aplikuj specjalną pastę dla niemowląt.

4. Nie oblizuj rzeczy dziecka

Postaraj się nie oblizywać, wycierać i w ogóle mieć jakiegokolwiek kontaktu ust z łyżeczkami, kubeczkami i widelczykami swojego dziecka. W ten sposób przenosisz swoje własne zarazki do jego organizmu. Układ odpornościowy nie jest na tyle rozwinięty aby moc poradzić sobie z takimi zarazkami, tak jak układ dorosłego.

5. Zdrowy sen

Nie pozwalaj dziecku aby zasypiało z buteleczką w ustach. Od najmłodszych lat ucz je spania bez butelki. Również kiedy będzie już starsze postaraj się aby nauczyć je tego, że po myciu ząbków nie spożywamy już pokarmów i nie pijemy słodzonych napojów.

6. Szczotkowanie zębów niemowląt

Kiedy zauważysz pojawienie się pierwszego ząbka zakup specjalną szczoteczkę do zębów dla niemowląt i dbaj o higienę jamy ustnej swojego dziecka. Wielu rodziców o tym zapomina, a to niezwykle ważne w zapobieganiu próchnicy.
Udostępnij artykuł