Jak poradzić sobie z nadmiernym perfekcjonizmem ?
Udostępnij Google News
Psychologia

Jak poradzić sobie z nadmiernym perfekcjonizmem ?

Nadmierny perfekcjonizm jest bardzo uciążliwym dla normalnego życia „zaburzeniem”. Nie jest on wpisany do DSM IV, ale jednak często stwierdzany przez psychiatrów i psychologów, jako jedna z części naszej osobowości czy psychiki, która rodzi dalsze problemy. Perfekcjonista nie ma w życiu łatwo, wszystko wykonuje trzy razy dłużej niż inni ludzie, bardziej przykłada się do szczegółów i bardzo rzadko jest zadowolony z końcowego efektu swojej pracy.

Praca w jego wykonaniu jest na najlepszym poziomie, jemu jednak bardzo trudno siebie samego zadowolić. Radości nie sprawia perfekcjoniście samo robienie czegoś, tak jak czuje większość ludzi. Zadowolenie, choć chwilowe i przelotne sprawia mu tylko gotowy, skończony projekt.

Oto kilka rad dla tych, którzy mogą podpiąć się do tego opisu i chcieliby czerpać więcej radości ze swojej pracy i życia:

Zmień własne oczekiwania

Kiedy robisz coś nowego i czujesz, że musisz się „dobrze spisać” nie wyznaczaj sobie jakichś dalekosiężnych celów. Nie oczekuj od siebie zupełnie nic, pozwól sobie na tą przyjemność. Niespełnienie swoich zbyt wygórowanych oczekiwań możesz później traktować jako największą porażkę, dlatego już przed podjęciem prac spróbuj w ogóle nie myśleć o ich efekcie końcowym – co będzie, to będzie.

Pozwól sobie robić błędy

Jeśli zauważysz w swojej pracy błąd lub jakieś niedociągnięcie – zostaw go/je na miejscu. Nie poprawiaj tego. To będzie dla Ciebie niezwykle trudne – znać swój błąd ale oprzeć się pokusie naprawienia go, a następnie zaprezentowania swojej pracy innym. Ale zrób to! Zobaczysz, że inni niekoniecznie, a pewnie nawet w ogóle nie zwrócą na to niedociągnięcie uwagi. Zobaczysz, że wiele problemów stwarzasz sobie całkiem sama, podczas gdy pracę mogłabyś skończyć o wiele szybciej, gdybyś tylko nie przykładała do wszystkiego tak dużej wagi.

Odpręż się i dobrze się baw

Pozwól sobie na trochę zabawy podczas pracy, jeśli coś tworzysz, nie rób tego tak całkiem poważnie. Baw się formą, treścią i nie staraj się za wszelką cenę zrobić tego idealnie. Spraw aby samo robienie czegoś sprawiało Ci przyjemność.

Rób sobie przerwy w pracy

Kiedy robisz coś bardzo ważnego, jakiś istotny projekt, o którym ciągle myślisz – często rób sobie przerwy w pracy nad nim. Pracę pozostawiaj tuż obok siebie, żebyś ciągle widziała, że wciąż jest nieskończona. W ten sposób próbuj pokonać swoją złość, podenerwowanie, stres i presję tego, by zrobić coś już teraz i jak najlepiej.W zamian za to zajmij się czymś zabawnym i mało produktywnym – obejrzyj serial, pograj w grę. Spraw by nie brakowało w Twoim dniu miejsca na przyjemności. W ten sposób z pewnością łatwiej i szybciej poradzisz sobie z nadmiernym perfekcjonizmem.

Do dzieła!

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie