5 plusów postanowienia nieposiadania potomstwa
Udostępnij Google News
Psychologia

5 plusów postanowienia nieposiadania potomstwa

Wybór posiadania lub nieposiadania dzieci zależy wyłącznie od nas samych, często jednak dyktowany jest jakimś społecznym przymusem mówiącym, że kobieta powinna rodzić dzieci. Może jest to wynik biologicznego myślenia o płci i rolach również mocno zakorzenionych w społeczeństwie i historii. Role te jednak bardzo powoli się odmieniają, kulminacyjny moment zmiana ta przechodzi właśnie teraz – w XXI wieku. Problem ten pojawia się już nawet w literaturze, zainteresowani powinni sięgnąć po pozycję „Dziecioodporna” Emily Giffin.

Postanowienie nieposiadania dzieci powinno być respektowane przez otoczenie i najbliższych – jak jednak bronić swoich praw i jakich argumentów można użyć w rozmowie z ludźmi atakującymi nasze postanowienie?

Oto 5 plusów płynących z niezdecydowania się na zostanie matką:

 

1. Studia i nauka

Wiele młodych mam porzuca studia i dalsze kształcenie na rzecz wychowania dzieci. Również powstający wtedy przymus zarobienia większej sumy pieniędzy prowadzi do porzucenia marzeń o studiach i kolejnych kierunkach kształcenia. Kobiety niedecydujące się na dzieci mogą być bardziej wykształcone, obyte w świecie i sprawniej działać później na rynku pracy.

2. Rozwój osobisty i kariera

Dziecko nieodłącznie wiąże się z ciągłą opieką. Młoda mama wręcz musi pozostać w domu i zaopiekować się dzieckiem, przynajmniej do któregoś roku życia. W tym czasie jednak nie będzie zdobywać doświadczenia i znalezienie późniejszej pracy może okazać się trudne. Oczywiście są mamy, które wyśmienicie potrafią połączyć prowadzenie domu, wychowywanie dziecka wraz z dodatkową pracą, ale bądźmy szczerzy – są to wyjątki.

3. Podróże i poznanie świata

Będąc niezależną i dobrze zarabiając możemy pozwolić sobie na zwiedzanie bliższego i dalszego świata. Zbierać wspomnienia, fotografie, spełniać marzenia na które czas jest właśnie w młodości. Nowe wyzwania, doświadczenia i przygody wręcz pukają do naszych drzwi. Świat stoi przed nami otworem.

4. Spokój ducha i ciała

Nie będąc w ciąży nie zagrażają nam różne jej powikłania: wzrost masy ciała, zaburzenia hormonalne, huśtawki nastrojów, mdłości, powstawanie rozstępów, skórki pomarańczowej i tego typu „schorzeń”. Dość często po ciąży kobiety zapadają na depresję poporodową, która może bardzo zniechęcić matkę do niemowlęcia. Postanowienie nieposiadania dzieci wystrzega więc nas przed wszystkimi tego typu kłopotami.

5. Czas wolny i ogólna wolność

Dzieci wymagają ciągłej opieki, nawet te starsze przyprawiają wielu rodziców o „zawrót głowy”. Nigdy nie jest się już tak wolnym, jak wcześniej. Nie można podjąć żadnej decyzji uprzednio nie myśląc o dobru i zdrowiu dziecka. Macierzyństwo to z pewnością przepiękna przygoda, ale zamykająca wrota do innych czekających tuż obok. Przede wszystkim zaś niezwykle odpowiedzialna – czasem warto zostawić to na później i najpierw posmakować świata.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie