- Zamiast smażyć – piecz i gotuj
Podczas przygotowywania wigilijnych potraw często wykorzystuje się proces smażenia. Wszyscy dbający o zdrowy styl życia wiedzą, że to najgorszy z możliwych sposób przygotowywania pokarmów. A przecież wiele dań można przygotować nieco inaczej. Dlatego też proponujemy Ci, abyś w tym roku nie podsmażała pierogów, które podajesz gościom, a jedynie je ugotowała lub ewentualnie podpiekła. Podobnie możesz zrobić z karpiem – zamiast go smażyć upiecz z dodatkiem przypraw w folii – będzie pyszny, aromatyczny i zdrowy.
- Zmniejsz ilość cukru w ciastach
Wigilijne ciasta charakteryzują się dużą ilością przypraw oraz ogromnymi ilościami cukru do nich dodawanego.
Jeśli chcesz nieco obniżyć kaloryczność świątecznych słodkości zmniejsz o ¼ ilość cukru. Poza kaloriami nic mu nie ubędzie. Jeśli jesteś gotowa na bardziej radykalne zmiany możesz spróbować zastąpić cukier np. stewią, która jest bardzo słodka i nie zawiera kalorii. Trzecią możliwością ograniczenia cukru w świątecznych słodkościach jest dokładne sprawdzenie, co się w nich znajduje. Najpopularniejsze świąteczne ciasto – makowiec – ma tak słodkie nadzienie, że do samego ciasta drożdżowego można prawie nie dodawać cukru.
- Ogranicz ilość tłuszczu
W potrawach wigilijnych można również ograniczyć ilość tłuszczu.
Zmiana sposobu przygotowania dań ze smażenia na gotowanie i pieczenie jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Kolejnym może być gotowanie zup na wywarach rybnym lub warzywnym. Warto też zmienić 18 procentową śmietanę na jogurt naturalny do zabielania zup. Przygotowując sałatki możesz wybrać majonez w wersji ligt albo zamiast samego majonezu użyć sosu wykonanego z majonezu z dodatkiem jogurtu. Te wszystkie działania, choć bardzo proste pozwalają znacznie zmniejszyć ilość tłuszczu w potrawach, a tym samym przystosować wigilijne menu do potrzeb osób z nadciśnieniem, wysokim cholesterolem czy nadwagą.