3 pomysły na rozpoczęcie własnego biznesu
Udostępnij Google News
Bez kategorii

3 pomysły na rozpoczęcie własnego biznesu

Zdarza się, że masz już dość swojej pracy? A może marzy Ci się prowadzenie swojej firmy? Jak się okazuje jest wiele sposobów na otworzenie własnego biznesu. Wystarczy trochę chęci, dobra organizacja i  możesz rozpocząć poszukiwanie idealnego sposobu na biznes dla siebie.

  1. Jednoosobowa działalność gospodarcza

Posiadanie własnej działalności gospodarczej to dobre wyjście dla osób, które mają swój pomysł na firmę oraz pieniądze na jej rozkręcenie. Niekiedy jest to też wyjście dla osób, którym brakuje pieniędzy na dużą firmę, a z kolei wymagania jakie stawia przed nimi wymarzona działalność nie wymagają nakładów. Doskonałym przykładem jednoosobowej działalności gospodarczej są małe punkty usługowe takie jak krawiectwo, szewstwo czy pralnia. Ich otworzenie nie wymaga wielkich nakładów ani dużej liczby pracowników. Niestety taka działalność ma również swoje wady. Przede wszystkim, w większości wypadków, przynosi ograniczone dochody, a zarazem konieczne jest uiszczanie dużych opłat.

  1. Franczyza

Decydując się na prowadzenie firmy na podstawie umowy franczyzowej należy liczyć się z koniecznością zainwestowania dużych sum pieniędzy. Otworzenie sklepu franczyzowego wiąże się często z nakładami rzędu kilkuset tysięcy złotych. Z drugiej strony franczyzodawca udostępnia sprawdzony biznesplan, prowadzi szkolenia ułatwiające prowadzenie biznesu i bierze pod opiekę nowych przedsiębiorców. Tego wszystkiego nie uda się zdobyć działając w pojedynkę. W przypadku działalności franczyzowej pojawiają się ogromne koszty na początku działalności, ale znana marka przyciąga klientów, którzy generują wyższe przychody.

  1. System ajencyjny

W niektórych materiałach uznawany jest za odmianę franczyzy, niemniej jednak bardzo się od niej różni. Przede wszystkim podobnie jak w przypadku franczyzy osoba chcąca prowadzić własną działalność podpisuje umowę ze znaną już na rynku firmą. Podobnie jak w przypadku franczyzy ajent otrzymuje wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń oraz opiekuna na początku swojej działalności. Jednakże zupełnie inaczej wygląda sprawa kosztów związanych z rozpoczęciem działalności. Tutaj właścicielem punktu jest firma, a ajent ma za zadanie prowadzić działalność określoną  w umowie. System ten ma sporo wad ale ma też zalety. Przede wszystkim pozwala na działanie pod znanym logo przy stosunkowo niewielkim wkładzie własnym. Z drugiej jednak strony jest bardzo ograniczony w możliwości rozwoju firmy.

Jak widać własny biznes można rozpocząć na kilka różnych sposobów. Każdy z nich ma wady i zalety. Niemniej jednak w każdym wypadku przedsiębiorczy człowiek doskonale sobie poradzi.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie