Higiena jamy ustnej – obalamy mity
Najlepiej, aby zęby myć kilka razy dziennie, twardą szczoteczką. Trzeba pamiętać, aby szorować je dokładnie minimum 5 minut, a najlepiej dłużej. Przykry zapach z ust to wina zaniedbania higieny jamy ustnej itd. itd. Wokół higieny jamy ustnej przez dziesięciolecia narosło wiele mitów. Dziś postanowiliśmy niektóre z nich obalić.
Reklama
Twarde włosie najlepiej czyści zęby
Jak się okazuje – niekoniecznie. Twarde włosie świetnie sprawdza się usuwając z powierzchni zębów nagromadzony tam osad. Jednak znacznie gorzej oczyszcza szczeliny między zębami oraz szyjki zębowe. Osoby używające szczoteczek z twardym włosiem znacznie częściej skarżą się również na krwawienie z dziąseł. Dlatego jeśli wybierasz szczoteczkę dla siebie weź tą z miękkim włosiem. Wprawdzie nie szoruje z tak dużą siłą, ale doskonale oczyszcza wszelkie szczeliny między zębami. Ponadto delikatnie masuje dziąsła, co poprawia ich stan.
Wybielanie prowadzi do nadwrażliwości zębów
Stwierdzenie takie funkcjonuje już od lat w polskiej rzeczywistości. Niemniej jednak stomatolodzy przekonują, że to nieprawda. Wykorzystując łagodne środki wybielające można rozjaśnić szkliwo o kilka odcieni a równocześnie cieszyć się zdrowym uśmiechem.
Warto jednak pamiętać, że istnieje ryzyko doprowadzenia do nadwrażliwości zębów, ale tylko wtedy, gdy wybielanie jest przeprowadzane niezgodnie z zasadami. Tym samym częstsze niż raz na pół roku zabiegi w gabinecie stomatologicznym lub nadużywanie pasków i past wybielających mogą uszkodzić szkliwo.
Przykry zapach z ust wynika z zaniedbań w higienie
Zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą doprowadzić do przykrego zapachu z ust. Niemniej jednak znacznie częstszą przyczyną tego problemu jest zbyt mała ilość spożywanych płynów. Odwodniona śluzówka jest doskonałą pożywką dla bakterii, których obecność prowadzi do nieprzyjemnego zapachu. Wystarczy zadbać o dobre nawodnienie organizmu, aby nieprzyjemny zapach z ust stał się mniej wyczuwalny.
Resztę nadrobi codzienne mycie i płukanie zębów.
Częste mycie zębów gwarantuje ich zdrowie
To kolejny mit związany z higieną jamy ustnej. Zgodnie z badaniami wielokrotne mycie zębów w ciągu doby nie wpływa znacząco na poprawę stanu uzębienia, a wręcz przeciwnie. Długotrwałe szczotkowanie narusza szkliwo oraz jest powodem kłopotów z dziąsłami. Dlatego zaleca się szczotkowanie zębów nie częstsze niż 2-3 razy dziennie przez okres 3-5 minut.
Jak widać nie wszystko, to co wiemy o higienie jamy ustnej jest prawdą. Często pojawiają się przekłamania i mity, które należy obalić. Czyste, białe zęby i świeży oddech można uzyskać tylko dzięki mądremu postępowaniu, dalekiemu od higienicznych mitów.
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Prywatny stomatolog – dlaczego warto zainwestować w zdrowy uśmiech?
Zdrowy, piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług prywatnych stomatologów, aby zapewnić sobie najwyższą jakość opieki dentystycznej. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego warto zainwestować w śmiech i dlaczego wybór prywatnego stomatologa jest najlepszą decyzją.
Przodozgryz - jak go rozpoznać i skutecznie leczyć?
Czy wiesz, że przodozgryz, inaczej znany jako doprzednia wada zgryzu, jest jedną z najczęstszych wad zgryzu? Jest to stan, w którym żuchwa jest wysunięta do przodu względem szczęki, co może powodować wiele problemów zdrowotnych. W tym artykule dowiesz się więcej o przyczynach, objawach i sposobach leczenia przodozgryzu.
Wybielanie zębów u stomatologa czy w domu? Sprawdzamy!
Czy marzysz o białym i promiennym uśmiechu? Wybielanie zębów to popularna metoda, która pozwala osiągnąć efekt, o jakim zawsze marzyłeś. Dowiedz się, jak wybielać zęby w domu, jakie są metody wybielania u stomatologa oraz jak uniknąć uszkodzenia szkliwa podczas tego procesu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl