Higiena jamy ustnej – obalamy mity

Higiena jamy ustnej – obalamy mity

Najlepiej, aby zęby myć kilka razy dziennie, twardą szczoteczką. Trzeba pamiętać, aby szorować je dokładnie minimum 5 minut, a najlepiej dłużej. Przykry zapach z ust to wina zaniedbania higieny jamy ustnej itd. itd. Wokół higieny jamy ustnej przez dziesięciolecia narosło wiele mitów. Dziś postanowiliśmy niektóre z nich obalić.
Reklama
Twarde włosie najlepiej czyści zęby Jak się okazuje – niekoniecznie. Twarde włosie świetnie sprawdza się usuwając z powierzchni zębów nagromadzony tam osad. Jednak znacznie gorzej oczyszcza szczeliny między zębami oraz szyjki zębowe. Osoby używające szczoteczek z twardym włosiem znacznie częściej skarżą się również na krwawienie z dziąseł.  Dlatego jeśli wybierasz szczoteczkę dla siebie weź tą z miękkim włosiem. Wprawdzie nie szoruje z tak dużą siłą, ale doskonale oczyszcza wszelkie szczeliny między zębami. Ponadto delikatnie masuje dziąsła, co poprawia ich stan. Wybielanie prowadzi do nadwrażliwości zębów Stwierdzenie takie funkcjonuje już od lat w polskiej rzeczywistości. Niemniej jednak stomatolodzy przekonują, że to nieprawda. Wykorzystując łagodne środki wybielające można rozjaśnić szkliwo o kilka odcieni a równocześnie cieszyć się zdrowym uśmiechem.
Reklama
Warto jednak pamiętać, że istnieje ryzyko doprowadzenia do nadwrażliwości zębów, ale tylko wtedy, gdy wybielanie jest przeprowadzane niezgodnie z zasadami. Tym samym częstsze niż raz na pół roku zabiegi w gabinecie stomatologicznym lub nadużywanie pasków i past wybielających mogą uszkodzić szkliwo. Przykry zapach z ust wynika z zaniedbań w higienie Zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą doprowadzić do przykrego zapachu z ust. Niemniej jednak znacznie częstszą przyczyną tego problemu jest zbyt mała ilość spożywanych płynów. Odwodniona śluzówka jest doskonałą pożywką dla bakterii, których obecność prowadzi do nieprzyjemnego zapachu. Wystarczy zadbać o dobre nawodnienie organizmu, aby nieprzyjemny zapach z ust stał się mniej wyczuwalny.
Reklama
Resztę nadrobi codzienne mycie i płukanie zębów. Częste mycie zębów gwarantuje ich zdrowie To kolejny mit związany z higieną jamy ustnej. Zgodnie z badaniami wielokrotne mycie zębów w ciągu doby nie wpływa znacząco na poprawę stanu uzębienia, a wręcz przeciwnie. Długotrwałe szczotkowanie narusza szkliwo oraz jest powodem kłopotów z dziąsłami. Dlatego zaleca się szczotkowanie zębów nie częstsze niż 2-3 razy dziennie przez okres 3-5 minut. Jak widać nie wszystko, to co wiemy o higienie jamy ustnej jest prawdą. Często pojawiają się przekłamania i mity, które należy obalić. Czyste, białe zęby i świeży oddech można uzyskać tylko dzięki mądremu postępowaniu, dalekiemu od higienicznych mitów.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama