Tabletki, kapsułki a może syrop? Kilka słów o formach leków przeciwbólowych
Środki przeciwbólowe to najczęściej używane przez nas farmaceutyki. Pomagają na ból głowy, zębów czy mięśni. Jednak kiedy stajemy w aptece przy półce z lekami na ból pojawia się problem – bo co będzie lepsze tabletka, kapsułka a może maść? Zobacz czym różnią się te formy leków i po które najlepiej sięgać.
Reklama
Skład leków przeciwbólowych
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas kupowania leku przeciwbólowego jest jego skład. Musisz pamiętać, że w aptekach jest wiele medykamentów, w których stosowana jest ta sama substancja czynna, choć nazwy ich są różne. Kupując lek pamiętaj, aby sprawdzić jaki środek przeciwbólowy zawierają.
Tabletki
Tabletki to najczęściej stosowana forma leków przeciwbólowych. Ich wielkość i kształt różnią się w zależności od producenta. Wiele osób kupuje środki przeciwbólowe w postaci tabletek, dlatego, że są łatwe do połknięcia. Największą wadą tych leków jest okres oczekiwania na rozpoczęcie działania substancji czynnej.
Kapsułki
Coraz częściej na rynku można spotkać leki przeciwbólowe w postaci kapsułek zawierających płyn. Dzięki temu, że substancja czynna jest w postaci płynnej zaczyna szybciej działać niż w przypadku tabletek. Wadą kapsułek jest stosunkowo duży rozmiar, co utrudnia ich połykanie.
Syrop
Środki przeciwbólowe w syropie są przeznaczone głównie dla najmłodszych. Najczęściej stosuje się je u dzieci do lat 4-5, które nie potrafią połknąć tabletki. Ponieważ substancja czynna znajduje się w płynie znacznie szybciej zaczyna działać niż w przypadku leków w postaci tabletek. Warto pamiętać, że w syropach stosowane są te same substancje czynne co w tabletkach czy kapsułkach, dlatego śmiało mogą je stosować również osoby dorosłe. Syrop będzie tak samo skuteczny jak kapsułka, o ile zostanie zażyty w odpowiedniej dawce.
Tabelki musujące
Tabletki musujące to kolejna płynna postać leku. Podobnie jak syropy czy kapsułki charakteryzuje się szybszym działaniem niż tabletki. Jest łatwiejsza do przyjęcia niż tabletki, a równocześnie trudno z niej skorzystać np. podczas podroży, kiedy nie ma dostępu do szklanki z wodą.
Czopki
Obecnie już tylko nieliczne leki podawane są w postaci czopków.
Ta forma leku przeznaczona jest przede wszystkim dla najmłodszych dzieci oraz osób, które nie mogą przyjmować leków przez układ pokarmowy. Lek podany doodbytniczo charakteryzuje się szybkim działaniem.
Maści
Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie również maści przeciwbólowe. Wiele z nich zawiera te same substancje czynne co tabletki czy syropy. Leki w postaci maści są przeznaczone głównie dla osób skarżących się na notoryczne bóle mięśniowe lub stawowe. Dzięki nim substancja czynna dostaje się bezpośrednio do miejsca bólu z pominięciem żołądka.
Zastrzyki
Leki w zastrzykach stosowane są tylko przez pracowników służby zdrowia. Farmaceutyk podany dożylnie lub domięśniowo zaczyna działać już po kilku minutach. Należy jednak pamiętać, że może zostać podany jedynie na zlecenie lekarza. Leki przeciwbólowe w formie zastrzyków stosowane są niezwykle rzadko.
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Kodeina - czy jest bezpieczna?
Kodeina to lek o działaniu przeciwkaszlowym i przeciwbólowym, który często występuje w preparatach złożonych, zawierających również paracetamol, ibuprofen, kofeinę, wyciągi ziołowe czy sulfogwajakol. Jest to etylowa pochodna morfiny, należąca do grupy substancji opioidowych. Kodeina jest stosowana w łagodzeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, najczęściej w połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub paracetamolem.
Lekomania - ukryte uzależnienie XXI wieku
W dzisiejszych czasach wiele osób jest uzależnionych od różnych substancji, takich jak alkohol czy narkotyki. Jednak istnieje również inny rodzaj uzależnienia, który często pozostaje niezauważony - lekomania. Lekomania to uzależnienie od leków, które może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia osoby uzależnionej. W tym artykule dowiesz się więcej o objawach, przyczynach i sposobach pomocy w przypadku lekomanii.
Czytasz ulotkę i myślisz, że przepisano Ci zły lek? Niekoniecznie!
Zdarza Ci się czytać ulotkę i być w szoku? Zastosowanie leku jest zupełnie inne niż Twoja przypadłość? Co można zrobić w takiej sytuacji? A może to nie jest żaden błąd i tak właśnie powinno być. Koniecznie poczytaj o off-label.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl