Tabletki, kapsułki a może syrop? Kilka słów o formach leków przeciwbólowych
Udostępnij Google News
Zdrowie

Tabletki, kapsułki a może syrop? Kilka słów o formach leków przeciwbólowych

Środki przeciwbólowe to najczęściej używane przez nas farmaceutyki. Pomagają na ból głowy, zębów czy mięśni. Jednak kiedy stajemy w aptece przy półce z lekami na ból pojawia się problem – bo co będzie lepsze tabletka, kapsułka a może maść? Zobacz czym różnią się te formy leków i po które najlepiej sięgać.

Skład leków przeciwbólowych

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas kupowania leku przeciwbólowego jest jego skład. Musisz pamiętać, że w aptekach jest wiele medykamentów, w których stosowana jest ta sama substancja czynna, choć nazwy ich są różne. Kupując lek pamiętaj, aby sprawdzić jaki środek przeciwbólowy zawierają.

Tabletki

Tabletki to najczęściej stosowana forma leków przeciwbólowych. Ich wielkość i kształt różnią się w zależności od producenta. Wiele osób kupuje środki przeciwbólowe w postaci tabletek, dlatego, że są łatwe do połknięcia. Największą wadą tych leków jest okres oczekiwania na rozpoczęcie działania substancji czynnej.

Kapsułki

Coraz częściej na rynku można spotkać leki przeciwbólowe w postaci kapsułek zawierających płyn. Dzięki temu, że substancja czynna jest w postaci płynnej zaczyna szybciej działać niż w przypadku tabletek. Wadą kapsułek jest stosunkowo duży rozmiar, co utrudnia ich połykanie.

Syrop

Środki przeciwbólowe w syropie są przeznaczone głównie dla najmłodszych. Najczęściej stosuje się je u dzieci do lat 4-5, które nie potrafią połknąć tabletki. Ponieważ substancja czynna znajduje się w płynie znacznie szybciej zaczyna działać niż w przypadku leków w postaci tabletek. Warto pamiętać, że w syropach stosowane są te same substancje czynne co w tabletkach czy kapsułkach, dlatego śmiało mogą je stosować również osoby dorosłe. Syrop będzie tak samo skuteczny jak kapsułka, o ile zostanie zażyty w odpowiedniej dawce.

Tabelki musujące

Tabletki musujące to kolejna płynna postać leku. Podobnie jak syropy czy kapsułki charakteryzuje się szybszym działaniem niż tabletki. Jest łatwiejsza do przyjęcia niż tabletki, a równocześnie trudno z niej skorzystać np. podczas podroży, kiedy nie ma dostępu do szklanki z wodą.

Czopki

Obecnie już tylko nieliczne leki podawane są w postaci czopków. Ta forma leku przeznaczona jest przede wszystkim dla najmłodszych dzieci oraz  osób, które nie mogą przyjmować leków przez układ pokarmowy. Lek podany doodbytniczo charakteryzuje się szybkim działaniem.

Maści

Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie również maści przeciwbólowe. Wiele z nich zawiera te same substancje czynne co tabletki czy syropy. Leki w postaci maści są przeznaczone głównie dla osób skarżących się na notoryczne bóle mięśniowe lub stawowe. Dzięki nim substancja czynna dostaje się bezpośrednio do miejsca bólu z pominięciem żołądka.

Zastrzyki

Leki w zastrzykach stosowane są tylko przez pracowników służby zdrowia. Farmaceutyk podany dożylnie lub domięśniowo zaczyna działać już po kilku minutach. Należy jednak pamiętać, że może zostać podany jedynie na zlecenie lekarza. Leki przeciwbólowe w formie zastrzyków stosowane są niezwykle rzadko.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie