Syndrom baby blues - problem dotykający młode mamy
Narodziny noszonego pod sercem matki przez 9 miesięcy dziecka, wzbudza wiele emocji. Przede wszystkim wiążących się z ekscytacją i szczęściem. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy długo staraliśmy się o dziecko, kiedy ma się narodzić nasza pierwsza pociecha lub też po prostu mocno marzyłyśmy o zostaniu rodzicem. Jednak niektóre z nas po urodzeniu pociechy zaczyna coś męczyć... Ekscytacja znika. Pojawia się baby blues.
Reklama
Wszystko zaczyna się po porodzie. Jeśli był on skomplikowany, bardzo długi, wyczerpujący, nie każda kobieta potrafi przejść ponad tym do porządku dziennego, a przecież każdy uważa, że musi, ponieważ na świecie jest już dziecko. To zaskakujące, ale baby blues dotyka praktycznie co drugą młodą mamę! Zazwyczaj przypadłość ta zaczyna szczególnie dawać się we znaki w trzecim tygodniu po porodzie, ponieważ w tym okresie zaczyna spadać poziom nagromadzonej w nas adrenaliny związanej z ciążą i narodzinami maleństwa.
Wtedy pojawia się załamanie, spowodowane wyczerpaniem i zmęczeniem. Nadmiar obowiązków sprawia, że mamy wtedy poczucie bezsilności i obwiniamy się o to, że nie potrafimy poradzić sobie z opieką nad dzieckiem. Zauważamy, że bycie matką różni się od naszych wyobrażeń na ten temat. Czujemy się samotne, pozostawione ze wszystkim same.
Baby blues może przeminąć samoistnie po kilku dniach, jednak musimy wiedzieć, że czasami potrzebna jest wizyta u lekarza specjalisty, który doskonale wie, jak pomóc młodej mamie, która ma problemy tego typu.
Specjaliści twierdzą jednak, że w ponad połowie przypadków pomoc partnera, rodziny i przyjaciół jest najlepsza z możliwych i pozwala na sprawną regenerację sił witalnych. Pamiętajmy, że nie możemy udawać, że wszystko jest w porządku i lekceważyć problemu. Zlekceważenie go może mieć katastrofalne skutki i prowadzić do depresji poporodowej. Pamiętajmy, że chwilowe załamanie to nie powód do wstydu. Starajmy się szukać pomocy i szybko wydobrzeć - dla siebie i dla naszego wymarzonego dziecka.
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Kiedy należy wykonać pierwsze badania prenatalne? Terminy i porady.
Wczesna diagnostyka w ciąży odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu zdrowia matki i dziecka. Jednym z najważniejszych elementów są badania prenatalne, które pozwalają na ocenę prawidłowego rozwoju płodu.
Wszystko, co musisz wiedzieć przed porodem – szkoła rodzenia to klucz!
Przygotuj się na największą przygodę życia! Czas oczekiwania na przyjście na świat nowego członka rodziny to okres pełen emocji, tajemnic i przygotowań. Tak, to ten moment, kiedy zaczynasz zadawać sobie milion pytań: "Jak to będzie?", "Czy będę gotowa?", "A co jeśli..." – cały ten pakiet stresu i ekscytacji. Ale to także czas, aby odkryć wszystkie sekrety związane z porodem i to właśnie szkoła rodzenia może być Twoim niezastąpionym przewodnikiem w tej podróży.
Co najbardziej boli przy porodzie?
Poród to jedno z najbardziej niezwykłych i jednocześnie najbardziej wymagających doświadczeń w życiu kobiety. To moment, w którym ciało przechodzi przez intensywną pracę, aby przywitać na świecie nowe życie. Jednak nie da się ukryć, że poród towarzyszy silny ból. W tym artykule dowiesz się, co najbardziej boli przy porodzie i jak sobie z tym radzić.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl