Podstawowe składniki kuchni meksykańskiej
Udostępnij Google News
Kuchnia

Podstawowe składniki kuchni meksykańskiej

Produkty, z których przygotowywane są dania w Meksyku są podobne jak w przypadku innych kuchni. Rzeczą wyróżniającą potrawy z tego kraju są dodatki. Świeże warzywa i aromatyczne przyprawy tworzą niepowtarzalny charakter potraw. Starając się przybliżyć obraz kuchni meksykańskiej przedstawię poniżej najpopularniejsze, najważniejsze i zarazem najczęściej spotykane komponenty dań.

Oto 26 najczęściej używanych składników w kuchni meksykańskiej:

1. Avokado – owoc w kolorze zielonym, kształtem przypomina gruszkę. Jest podstawowym składnikiem popularnego guacamole .

2. Kurze jaja – stanowią podstawowy produkt w niemal każdej kuchni, kuchnia meksykańska również wymaga ich stosowania.

3. Chorizo –jest to rodzaj kiełbasy, której smak wyróżnia się intensywną pikanterią, jej podstawowym składnikiem jest papryka.

4. Papryczki chilli – wyróżniane jest wiele rodzajów, niektóre są łagodne, inne bardzo ostre, w kuchni meksykańskiej są niezastąpione.

5. Czerwona cebula – w smaku łagodniejsza od cebuli białej, dla wyglądu potraw meksykańskich ważny jest również jej fioletowo – czerwony kolor.

6. Ser cheddar – jego smak można określić jako lekko pikantny, a nawet ostry, świetnie nadaje się do zapiekania i topienia, jest jednym z częściej stosowanych w Meksyku serów.

7. Cytryna – poza jej walorami zdrowotnymi stanowi idealny dodatek, żeby nie powiedzieć przyprawę. Już kilka kropli soku z cytryny potrafi wzbogacić smak potrawy i sprawić, że osiągnie ona właśnie ten oczekiwany.

8. Czosnek – dodawany nawet w niewielkich ilościach diametralnie zmienia ich smak, dlatego dodawany jest do przeważającej większości potraw.

9. Cynamon – charakteryzuje się korzennym, słodkim zapachem oraz smakiem. Świetnie sprawdza się w przypadku potraw słodki, jak również w celu wzbogacenia smaku potraw pikantnych.

10. Kolendra – jej świeże liście wyróżnia zapach oraz smak. Dostępne są również jej suszone owoce jako nasiona lub zmielona przyprawa.

11. Limonka – wykorzystuje się ją w napojach orzeźwiających oraz licznych meksykańskich salsach.

12. Kumin – wyróżnia się intensywnym zapachem i ostrym smakiem. Znany jest również jako kmin rzymski. Zdarza się, że jest mylony z polskim kminkiem.

13. Papryka zielona – posiada zdecydowanie mniejsze walory smakowe niż papryki czerwona i żółta, jednak idealnie komponuje się kolorystycznie z nimi w potrawach.

14. Pomidory – wykorzystywany jest na całym świecie do zup, sosów i sałatek.

15. Oliwa z oliwek – w kuchni meksykańskiej wykorzystywany do smażenia oraz sałatek.

16. Mielona papryka – uzyskuje się ją z suszonych oraz zmielonych owoców papryki, dostępna jest słodka oraz ostra.

17. Śmietana – w Meksyku wykorzystuje się ją w czasie przygotowywania sals i sosów.

18. Nachos jalapeno – jest odmianą papryki, dostępna jest świeża oraz konserwowa. Wykorzystuje się ją w przygotowaniu sals, pizzy, quesadilli.

19. Nachos – meksykańska przekąska wykonywana z tortilli, stanowi świetny dodatek do sals oraz meksykańskich zup.

20. Peperoni – słodka papryka w kolorze zielonym lub czerwonym, długości około 15 centymetrów, odmiennie od chilli jest słodka.

21. Czerwona fasola – charakteryzują ją wyjątkowe walory smakowe, jest również bardzo zdrowa gdyż zawiera wartościowe białko.Stanowi jeden z podstawowych składników kuchni meksykańskiej i jeden z głównych składników takich potraw jak buritto, chilli con carne oraz wielu zup.

22. Pieczarki – stanowią naturalny glutaminian, wykorzystuje się je np. do przygotowania quesadilli.

23. Tortilla – okrągłe placki przygotowane z kukurydzianej mąki to główny składnik większości meksykańskich potraw. Jest niejako meksykańskim chlebem.

24. Kukurydza – warzywo to wywodzi się właśnie z Meksyku, obecnie wykorzystuje się ją na całym świecie, jednak najpowszechniej właśnie w jej ojczyźnie. Jedzona jest zarówno jako samodzielny posiłek oraz jako dodatek do dań mięsnych lub sałatek.

25. Papryka czerwona – swoim kolorem nadaje piękny wygląd potrawom, zaś dzięki delikatnemu smakowi świetnie komponuje się w niemal każdej potrawie.

26. Kurczak – często wykorzystywany w Meksyku, np. do przygotowania pysznego fajitas.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie