Pielęgnacja skóry atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry to choroba na całe życie. Zaczerwienienia skóry nie wyglądają zbyt estetycznie, a towarzyszące im swędzenie potrafi doprowadzić do szału. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednia pielęgnacja może złagodzić dolegliwości. Co zatem zrobić, aby tak nie swędziało?
Reklama
  Przede wszystkim należy pamiętać, że skóra atopowa ma bardzo delikatną warstwę ochronną, przez co jest wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne. Silne reakcje mogą pojawić się podczas zmiany pogody, po użyciu nowego kosmetyku czy podczas choroby. Można jednak zadbać o to, by lipidowa warstwa ochronna utrzymywała się na skórze jak najdłużej i dbała o jej dobry stan.   Kosmetyki W przypadku skóry atopowej należy wybierać kosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Dobrze sprawdzają się emolienty, które tworzą na skórze warstwę ochronną zapobiegając powstawaniu zaczerwienienia, przesuszeniu, a co za tym idzie zmniejszając nieprzyjemne swędzenie i pieczenie skóry.
Reklama
Kosmetyki z tej grupy najłatwiej kupić w aptekach.   Zamiast wanny prysznic Gorąca kąpiel w wannie jest bardzo przyjemna, jednak długie moczenie skóry atopowej w chlorowanej wodzie może skończyć się pogłębieniem dolegliwości. Warto o tym pamiętać i do codziennej higieny wykorzystywać szybki prysznic.   Kąpiel w olejkach Jeśli bardzo stęsknisz się za ciepłą kąpielą, dodaj do wody leczniczy olejek lub emulsję, które zapobiegną podrażnieniu skóry. Można je kupić w aptekach. Możesz także dodać do kąpieli kisiel z siemienia lnianego lub krochmal z mąki ziemniaczanej. Oba te specyfiki można przygotować w domu. Dodanie ich do wody ochroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem.   Nie używaj zwykłego mydła Mydło oraz wiele innych kosmetyków myjących wraz z brudem zmywa ze skóry lipidową warstwę ochronną. Ponieważ skóra atopowa jest zazwyczaj przesuszona, to korzystanie z tych kosmetyków tylko pogarsza jej stan. Warto zatem do codziennej higieny wykorzystywać żele, emulsje i olejki myjące, które poza oczyszczeniem skóry pomogą ją odbudować.     Skóra atopowa jest bardzo trudna w pielęgnacji. Czasami zmiana proszku do prania czy mydła prowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia. Warto stosować wskazane powyżej zasady, choćby dlatego, że znacznie ułatwiają życie. Brak ciągłego swędzenia, pieczenia i podrażnień to dla osób z tą dolegliwością ogromna ulga.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama