5 największych czasopożeraczy – jak z nimi walczyć?

5 największych czasopożeraczy – jak z nimi walczyć?

Ciągle brakuje Ci czasu na wykonanie wszystkich obowiązków w pracy i w domu? Nie możesz zmieścić się w 24 godzinnej dobie i najchętniej przedłużyłabyś ją o kilka dodatkowych godzin? A może zamiast wydłużać dzień, lepiej zadbać o to, by nie marnować tak dużo czasu na bezowocnych działaniach? Poznaj pięciu największych czasopożeraczy i kilka skutecznych sposobów jak się ich pozbyć.
 
  1. Internet
Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Towarzyszy nam niemal w każdej czynności. Każdego dnia wielokrotnie zaglądamy na profile społecznościowe, odbieramy na bieżąco maile, czytamy wiadomości i plotki na stronach internetowych. Po podliczeniu tych „kilku minutek” wychodzi na to, że każdego dnia serfowanie po sieci zabiera nam nawet kilka godzin, a to ogromna strata czasu. Aby zaoszczędzić czas, który  przecieka przez palce podczas odwiedzania internetu należy dokładnie zaplanować korzystanie z niego i trzymać się tego planu. Najlepiej nastawić się na sprawdzanie wiadomości, ploteczek czy serwisów społecznościowych z samego rana np. podczas porannej kawy, a potem po pracy. Podobnie jeśli chodzi o odbieranie maili. Jeśli ta czynność nie jest Twoim głównym zadaniem w pracy, to ustal sobie czas, kiedy będziesz odbierała nowe wiadomości i na nie odpowiadała. W zależności od potrzeby (obowiązki w pracy) możesz to robić raz dziennie, albo np. co godzinę. Musisz wiedzieć, że sprawdzenie skrzynki trwa chwilę, ale powrót do pracy trwa znacznie dłużej. 2.Telefon Dziś już mało kto korzysta z telefonu tylko do dzwonienia, a to sprawia, że na klikaniu w klawisze tracimy mnóstwo czasu. Przeglądanie stron internetowych, sprawdzanie poczty czy portali społecznościowych pochłania zupełnie bezproduktywnie kolejne minuty. Pozbycie się telefonu nie jest łatwe. Ciągnie nas do niego jeszcze bardziej niż do komputera, ponieważ jest łatwo dostępny i wygodny w użyciu. Jeśli stale trzymasz telefon w ręce, to odłóż go w niedostępne miejsce. Połóż wysoko na półce, w szufladzie w biurku lub w innym miejscu, które sprawi, że telefon zniknie z zasięgu Twojego wzroku. Już po kilku dniach zauważysz, że nie jest on tak bardzo potrzebny do życia.
  1. Bałagan
Podobno w chaosie rodzą się najlepsze pomysły. Jednak nawet dla geniuszy bałagan ma swoje granice. Przeszukiwanie mieszkania w poszukiwaniu kluczy do mieszkania, drugiej skarpetki czy innych niezbędnych do życia i pracy przedmiotów, to strata czasu i nerwów. Zamiast rzucać wszystko, gdzie popadnie kładź rzeczy na swoim miejscu. W takim wypadku będzie Ci znacznie łatwiej znaleźć, to co potrzebne. Porządek, nawet jeśli nie jest idealny, znacznie usprawnia działanie.  
  1. Plotkowanie
Rozmowa o rzeczach małoistotnych niezależnie od tego czy odbywa się w pracy, podczas zakupów czy na chodniku przed domem może prowadzić do sporej straty czasu. Plotkowanie zostaw sobie na spotkania ze znajomymi. Jest to czas wolny, który warto wykorzystać na wymianę informacji towarzyskich. Natomiast w pracy czy w trakcie wykonywania innych czynności zrezygnuj z długich rozmów. Naucz się asertywności i ucinania niechcianych rozmów.
  1. Telewizor
Telewizor to zmora naszych czasów. Z badań wynika, że statystyczny Polak każdego dnia ogląda ponad 4 godziny różnych programów. Często jednak jest tak, że włączamy telewizor tylko dlatego, żeby coś w domu grało. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas to zamiast telewizora włącz radio. Słuchając muzyki czy wiadomości z radioodbiornika, nie będzie Cię ciągnęło, by przysiąść i pooglądać obrazy – jak to jest w przypadku telewizora. Dobrym pomysłem jest również dokładne zaplanowanie oglądania telewizji. Przejrzyj program, wybierz programy, które Cię interesują i włączaj odbiornik tylko na czas ich trwania.   Telewizja, komputer czy telefon to urządzenia, które połykają każdego dnia całe godziny. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele czasu tracimy korzystając z tych urządzeń. Odkładając je na półkę może się okazać, że dzień nagle stał się dłuższy. Znajdziesz czas na poranne bieganie czy popołudniowy spacer z dziećmi. Spróbuj, a sama się przekonasz, że bez czasopożeraczy życie jest piękniejsze.
Udostępnij artykuł