6 rzeczy, które możesz zrobić aby zmniejszyć miesięczne wydatki
Udostępnij Google News
Finanse

6 rzeczy, które możesz zrobić aby zmniejszyć miesięczne wydatki

Wydatki w domowym budżecie mogą zostać znacznie zmniejszone jeśli będziemy przestrzegać tylko kilku prostych rad. Dodatkowo zaoszczędzone pieniądze można odkładać na specjalnym koncie oszczędnościowym czy w domowej skarbonce i wydać je na jakiś upragniony od dawna cel np. wymarzone wakacje. Sztuka oszczędzania nie jest prosta, ale każdy z nas może się jej nauczyć.

1. Sprawdzanie cen produktów

Niekiedy ceny produktów w dwóch różnych marketach różnią się naprawdę drastycznie. Zauważyć to można po zwykłych, codziennych zakupach i produktach, które kupuje się codziennie jak: chleb, jogurty, masło, woda mineralna, soki, napoje, słodycze, mięso, warzywa itd..

Porównanie cen produktów możemy przeprowadzić także w Internecie i wybrać sklep w naszej okolicy, który proponuje najniższe ceny. Według badań www.dlahandlu.pl ten sam koszyk 50 produktów może mieć cenę od 202 zł do 266 zł. A więc różnica wynosi aż 64 zł!

2. Oszustwa w promocjach

Kiedy na jednym kodzie kreskowym opakowania odnajdziemy przyklejony drugi z nową promocyjną ceną, warto sprawdzić czy poprzednia cena nie była jednak niższa od tej proponowanej. To częsty zabieg w supermarketach, niekiedy też cena praktycznie w ogóle się nie różni, a mimo wszystko dany produkt jest wypromowany jako promocyjny.

3. Kupno tylko najpotrzebniejszych artykułów

Według badań najlepiej na zakupy wybierać się na czczo. Wtedy bowiem kupujemy mniej „zapychaczy”, a wybieramy jedynie najpotrzebniejsze produkty.

4. Kupno zbyt dużej ilości produktów

Często kupujemy za dużo produktów kierując się gratisami i promocjami. Zróbmy tygodniowy bilans tego, ile dziennie wyrzucamy produktów spożywczych przez ich przeterminowanie (np. niedokończony chleb). Postarajmy się dzięki temu bilansowi kupować mniej produktów, których zwyczajnie nie zdążymy skonsumować.

5. Zakupy poza sezonem

Ubrania warto kupować poza sezonem. Obniżki w sklepach na wiosnę, jesień i zimę, w czasie przesilenia, są bardzo korzystne. Czasami promocje obejmują zmniejszenie ceny nawet o 70% od podstawowej!

6. Oszczędzanie na biletach i benzynie

Kiedy chcemy zaoszczędzić, a mamy do wyboru samochód lub autobus wybierzmy ten drugi. Ponadto jeśli jeździmy autobusami warto zakupić bilet miesięczny. Niekiedy różnica pomiędzy zakupieniem biletu miesięcznego, a wydatkami na bilety jednorazowe może przekroczyć nawet 30zł miesięcznie na jednego członka rodziny.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie