Kto odpowiada za psa?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Kto odpowiada za psa?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to z pewnością prawda, ale pies to także obowiązek i odpowiedzialność. Jeśli narobi szkód to właściciel za nie odpowie. Powinnaś o tym pamiętać zarówno wtedy, gdy masz już swojego czworonoga w domu  jak i wtedy, gdy myślisz o przyjęciu.

 Koszty psich wyskoków

Jeśli Twój pies narobi szkód będziesz musiała za nie zapłacić. O tym ile Cię  one będą kosztowały zadecydują stosunki z osobą poszkodowaną. Jeśli pies poszarpie nogawkę sąsiadowi, a ten zgodzi się na zapłatę za cerowanie czy też zakup nowych spodni, to skończy się na tym, że zapłacisz wskazaną przez niego cenę. Nieco gorzej będzie jeśli poszkodowany postanowi powiadomić o całym zajściu policję lub straż miejską. W takiej sytuacji grozi Ci mandat za niedopilnowanie pupila na kwotę do 250 złotych. Musisz być jednak przygotowana, że na mandacie nie zawsze się kończy. Osoba poszkodowana może pozwać Cię do sądu z powództwa cywilnego. Podczas rozprawy sąd wyceni poniesione przez nią szkody i nakaże Ci wypłatę odszkodowania.

Tabliczka ostrzegawcza

Mieszkasz w domu z ogrodem i Twój pies biega beztrosko po podwórku? W takim razie dobrze byłoby umieścić na bramie informację o tym fakcie. Tabliczka ostrzeże o obecności psa osoby, które chcą Cię odwiedzić, co zmniejszy ryzyko pogryzienia. Musisz jednak pamiętać, że wywieszenie tabliczki na płocie, w sądzie może, aczkolwiek nie musi być uznane za okoliczność łagodzącą. Zgodnie z prawem tabliczka uznawana jest jedynie jako swego rodzaju ozdoba. Niemniej jednak warto się w nią wyposażyć, bo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Polisa OC

Przezorny zawsze ubezpieczony – to hasło jest często powtarzane i równie często lekceważone. Jeśli jesteś właścicielką psa, który z radości skacze na wszystkich wokoło, albo jest bardzo drażliwy warto wykupić specjalną polisę OC. Coraz częściej jest ona polecana wszystkim właścicielom czworonogów, które mogą narobić szkód. W przypadku zniszczenia mienia ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy czy zakupu nowego przedmiotu. Warto jednak pamiętać, że standardowe polisy OC nie pokrywają szkód związanych z uszczerbkiem na zdrowiu. Tym samym ubezpieczyciel pokryje koszt podartych spodni, ale odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z powodu konieczności szycia rany po pogryzieniu będziesz musiała pokryć z własnej kieszeni.

Posiadanie psa to ogromna przyjemność, ale również odpowiedzialność. Trzeba o tym pamiętać podejmując się opieki nad czworonogiem. Możliwość spowodowania szkód przez psa nie powinna jednak Cię odstraszyć. Dobrze wychowany pupil to powód do dumy, a nie utrapienie.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie