Co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku?

Co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku?

Święta Wielkanocne to dla chrześcijan najważniejsze święto w roku. To właśnie podczas Wielkanocy wspominamy Zmartwychwstałego Jezusa, święcimy koszyczek z pokarmem i dzielimy się nim z najbliższymi.
Reklama
Jeśli jesteś na etapie szykowania wielkanocnego koszyczka, zobacz co powinno się w nim znaleźć według staropolskiej tradycji. Przede wszystkim ważne jest to, żeby sam koszyczek był wiklinowy i wyłożony białym płótnem lub serwetką. Pozostałą część koszyczka możesz udekorować według własnego upodobania. Baranek Baranek od zawsze był symbolem pokornego serca i delikatności. W naszym koszyczku nie może zabraknąć baranka, który przystrojony jest w czerwoną chorągiewkę - symbol Chrystusa. Najczęściej większość z nich wykonana jest z cukru, dlatego po poświęceniu najczęściej trafia w ręce dzieci. Jajka Inaczej pisanki. Miały one zapewnić zdrowie, siłę, powodzenie i szczęście w miłości. Skorupki dodawano do zboża i rozrzucano na pola, żeby dawały obfite plony. Dla chrześcijan są symbolem rodzącego się życia oraz nadziei na zmartwychwstanie. W koszyczku może znaleźć się zarówno jajko w skorupce, pomalowane, obklejone lub nie, jak i jajko obrane ze skorupki.
Reklama
Chleb Chleb w religii chrześcijańskiej symbolizuje Ciało Chrystusa. Od starodawnych czasów jest gwarantem dobrobytu. Wędlina Zazwyczaj w naszym koszyczku znajduje się kiełbasa. Ma ona symbolizować nam pełnię zdrowia i płodności dla nas i rodziny. Chrzan Symbolizuje siłę fizyczną, która powinna się utrzymać przez cały rok. Sól Symbolizuje oczyszczenie i prawdę. Włożona do koszyczka będzie miała moc odstraszającą zło. Jest także symbolem prostego życia. Do koszyczka ze święconką wkładamy sól w niewielkim pojemniczku, często specjalnie w tym celu zakupionym lub w woreczku. Ciasto Jest symbolem umiejętności i doskonałości. Najchętniej święcimy małe babeczki drożdżowe. Jeśli chcesz, żeby Twój koszyczek był doskonały, nie zapomnij o żadnym z powyższych pokarmów. Wszystkim naszym Czytelniczkom życzymy Wesołych Świąt!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama