Co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku?

Święta Wielkanocne to dla chrześcijan najważniejsze święto w roku. To właśnie podczas Wielkanocy wspominamy Zmartwychwstałego Jezusa, święcimy koszyczek z pokarmem i dzielimy się nim z najbliższymi. 

Jeśli jesteś na etapie szykowania wielkanocnego koszyczka, zobacz co powinno się w nim znaleźć według staropolskiej tradycji. Przede wszystkim ważne jest to, żeby sam koszyczek był wiklinowy i wyłożony białym płótnem lub serwetką. Pozostałą część koszyczka możesz udekorować według własnego upodobania.

Baranek

Baranek od zawsze był symbolem pokornego serca i delikatności. W naszym koszyczku nie może zabraknąć baranka, który przystrojony jest w czerwoną chorągiewkę - symbol Chrystusa. Najczęściej większość z nich wykonana jest z cukru, dlatego po poświęceniu najczęściej trafia w ręce dzieci.

Jajka

Inaczej pisanki. Miały one zapewnić zdrowie, siłę, powodzenie i szczęście w miłości. Skorupki dodawano do zboża i rozrzucano na pola, żeby dawały obfite plony. Dla chrześcijan są symbolem rodzącego się życia oraz nadziei na zmartwychwstanie. W koszyczku może znaleźć się zarówno jajko w skorupce, pomalowane, obklejone lub nie, jak i jajko obrane ze skorupki.

Chleb

Chleb w religii chrześcijańskiej symbolizuje Ciało Chrystusa. Od starodawnych czasów jest gwarantem dobrobytu.

Wędlina

Zazwyczaj w naszym koszyczku znajduje się kiełbasa. Ma ona symbolizować nam pełnię zdrowia i płodności dla nas i rodziny.

Chrzan

Symbolizuje siłę fizyczną, która powinna się utrzymać przez cały rok.

Sól

Symbolizuje oczyszczenie i prawdę. Włożona do koszyczka będzie miała moc odstraszającą zło. Jest także symbolem prostego życia. Do koszyczka ze święconką wkładamy sól w niewielkim pojemniczku, często specjalnie w tym celu zakupionym lub w woreczku.

Ciasto

Jest symbolem umiejętności i doskonałości. Najchętniej święcimy małe babeczki drożdżowe.

Jeśli chcesz, żeby Twój koszyczek był doskonały, nie zapomnij o żadnym z powyższych pokarmów. Wszystkim naszym Czytelniczkom życzymy Wesołych Świąt!

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie