Hipoteka – co warto wiedzieć?
Hipoteka to określenie często mylone z Księgą Wieczystą. Warto jednak znać oba te pojęcia, zwłaszcza, gdy chcesz kupić nieruchomość lub jesteś jej właścicielem.
Reklama
Księga Wieczysta to dokument, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości – domu, mieszkania, budynków przemysłowych a nawet działki czy pola uprawnego. Przeglądając Księgę Wieczystą dowiesz się jakiej wielkości jest nieruchomość, kto jest właścicielem, czy jest objęta hipoteką itd. Zanim kupisz nieruchomość zajrzyj do księgi, aby nie okazało się, że kupiłaś mieszkanie z lokatorem, albo działkę, na której nie można zbudować domu, bo przez jej środek biegnie gazociąg.
Hipoteka to jeden z wpisów dokonywanych w księgach wieczystych. Oznacza on tyle, że w razie niespłacenia zobowiązań wierzyciel ma prawo do przejęcia nieruchomości i sprzedania jej w celu uzyskanie pieniędzy na spłatę zobowiązań. Istnieje kilka rodzajów hipotek.
Warto je znać, aby nie musieć spłacać czyichś zobowiązań.
Zdarza się bowiem, że sprzedający nie podaje informacji o istnieniu wpisu hipotecznego specjalnie lub z niewiedzy. Warto pamiętać, że wpis hipoteczny nie znika wraz ze zmianą właściciela nieruchomości, ale przechodzi na następnego, co może doprowadzić do wielu problemów natury prawnej i finansowej.
Reklama
- Hipoteka umowna – podstawą jej wpisania do Księgi Wieczystej jest oświadczenie właściciela nieruchomości o wpisaniu hipoteki złożone w sądzie w formie aktu notarialnego.
- Hipoteka przymusowa – zostaje wpisana do dokumentacji nieruchomości bez woli właściciela. Wpis następuje w odpowiedzi na postanowienie sądu, prokuratora czy w postepowaniu komorniczym.
- Hipoteka kaucyjna – ten rodzaj hipoteki został zniesiony w 2011 roku. Niemniej jednak tego rodzaju wpis figuruje w setkach tysięcy ksiąg wieczystych. Hipoteka kaucyjna zabezpieczała banki przed zmianami kursu, jeśli mieszkanie było kupowane na kredyt zaciągany w walucie obcej.
- Hipoteka łączna – zdarza się, że kredytobiorca posiada kilka nieruchomości, które stanowią zastaw kredytowy. Jeśli zobowiązanie nie zostanie spłacone, wówczas wierzyciel ma prawo do zajęcia dowolnej nieruchomości znajdującej się na liście hipoteki łącznej.
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl