Dukana, Paleo, bezglutenowa? Czy modne diety warto stosować?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Dukana, Paleo, bezglutenowa? Czy modne diety warto stosować?

Mamy wiosnę i wiele z nas pragnie schudnąć choć kilka kilogramów przed sezonem wakacyjnym. W tym celu stosujemy diety odchudzające. Większość z nich ma nam zapewnić super zdrowie, świetną sylwetkę i do tego wspaniałe doznania smakowe. Każdego roku pojawia się moda na nowy sposób chudnięcia, który często stoi w sprzeczności z tym, co było aktualne rok wcześniej. Powstaje więc uzasadnione pytanie – czy w ogóle warto stosować modne diety?

Dieta cud nie istnieje

To pierwsza i najważniejsza informacja, z jaką powinny się zmierzyć wszystkie odchudzające się kobiety. Diety odchudzające opierają się zazwyczaj na wyłączeniu części produktów, a zwiększeniu ilości innych. W diecie Dukana stawia się na białko, w diecie Paleo na warzywa, w diecie bezglutenowej na pokarmy z ograniczeniem glutenu itd. Każda z nich pozwala schudnąć, niektóre nawet dość mocno, ale nie zapewnia wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, do zdrowego funkcjonowania. Dlatego też dietetycy zalecają dużą dozę ostrożności związanej z ich stosowaniem.

Zdrowe zasady

Z obserwacji wynika, że najlepiej sprawdza się dieta oparta na zdrowych zasadach żywienia. Przede wszystkim należy postawić na dania przygotowywane ze świeżych produktów – najlepiej samodzielnie. Ponadto należy jeść 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Warto też postawić na wspólne posiłki, dzięki którym zwyczajny obiad czy śniadanie stają się równocześnie spotkaniem rodzinnym. W rodzinnym gronie automatycznie stosuje się kolejną zasadę zdrowego odżywiania – wolne przeżuwanie. Jeśli do tego dołączymy trochę ruchu na świeżym powietrzu, to kilogramy same zaczną gdzieś znikać.

Smaczne  zamienniki

Aby dieta przyniosła oczekiwane skutki, to poza wprowadzeniem zdrowych zasad należy też zmienić nieco składniki wykorzystywane do przygotowywania posiłków. Nawet niewielkie zmiany mogą sprawić, że dieta stanie się mniej kaloryczna, zdrowsza i smaczniejsza. Przede wszystkim warto zamienić pieczywo białe na pełnoziarniste. Poza tym do każdego posiłku dobrze jest dodać warzywa lub owoce. Pomidor na kanapce, banan na drugie śniadanie a surówka na obiad to dodatki zdrowe i niskokaloryczne. Koniecznie należy też zamienić tłuste mięsa takie jak wieprzowina czy wołowina na drób i ryby. Ta zmiana też z pewnością wyjdzie nam na zdrowie. Na koniec należy wspomnieć o słodyczach. Mało kto potrafi zupełnie zrezygnować ze słodkich dodatków, dlatego też dobrze jest także je zamienić na zdrowsze przekąski. Zamiast czekoladowych pralin można własnoręcznie zrobić np. daktylowe trufle, a zamiast chipsów sięgnąć po orzechy włoskie lub pistacjowe. Chrupią tak samo, ale są znacznie zdrowsze.

Jak widać zdrowa dieta i modna dieta to dwie zupełnie różne sprawy. Zanim zaczniesz się odchudzać pomyśl jakie menu będzie dla Ciebie najlepsze. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie czy zależy Ci się na szybkim chudnięciu czy może na zdrowym jedzeniu?

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie