Stopa cukrzycowa – co musisz wiedzieć

Stopa cukrzycowa – co musisz wiedzieć

Jednym z często występujących powikłań u chorych na cukrzycę jest tzw. stopa cukrzycowa. U diabetyków często pojawiają się owrzodzenia i rany na stopach, które trudno się goją. Nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić nawet do amputacji części kończyny. Co zatem należy wiedzieć o stopie cukrzycowej.
Reklama
Przyczyny stopy cukrzycowej Główną przyczyna powstawania stopy cukrzycowej jest uszkodzenie naczyń krwionośnych. Dochodzi do niego wówczas, gdy poziom cukru jest zbyt wysoki. Z szacunków wynika, że nawet 10% diabetyków cierpi z powodu zespołu objawów towarzyszących stopie cukrzycowej. Objawy stopy cukrzycowej Pierwsze objawy stopy cukrzycowej mogą być niezauważone. Zazwyczaj rozpoczyna się od bólu nóg w nocy, pojawiają się skurcze mięśni. Z czasem chory odczuwa mrowienie w nodze i zaburzenie odbierania bodźców zewnętrznych takich jak temperatura, ból czy dotyk.  Ponadto może wystąpić również łuszczenie się skóry. Kolejnym problemem są pojawiające się trudno gojące się owrzodzenia i rany. Zdarza się, że brak odpowiedniej pielęgnacji ran doprowadza nawet do amputacji stopy lub części nogi. Jak zapobiegać stopie cukrzycowej? Stopa cukrzycowa może powstać u osób z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jednak odpowiednia pielęgnacja stóp może zapobiec przykrym powikłaniom.
Reklama
Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią higienę. Stopy należy codziennie dokładnie myć i nakładać na nie warstwę kremu nawilżającego. Dzięki temu skóra będzie bardziej miękka i mniej podatna na zranienia. Po oczyszczeniu stóp należy dokładnie je obejrzeć i sprawdzić czy nie pojawiły się rany, zadrapania czy inne zmiany skórne. Jeśli zauważymy, nawet drobne, zranienie należy je zdezynfekować i przykleić plaster. W przypadku powstania większych ran należy zgłosić się do lekarza. Bardzo ważne jest również, aby nie leczyć się samemu. Jeśli np. mamy problem z wrastającymi paznokciami najlepiej iść do lekarza. Stopa cukrzycowa to jedno z poważniejszych powikłań cukrzycy. Nawet drobna rana źle leczona i nieodpowiednio pielęgnowana może doprowadzić do amputacji części kończyny. Trzeba być tego świadomym, a z pewnością nic złego się nie stanie.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama