Przyczyny stopy cukrzycowej
Główną przyczyna powstawania stopy cukrzycowej jest uszkodzenie naczyń krwionośnych. Dochodzi do niego wówczas, gdy poziom cukru jest zbyt wysoki. Z szacunków wynika, że nawet 10% diabetyków cierpi z powodu zespołu objawów towarzyszących stopie cukrzycowej.
Objawy stopy cukrzycowej
Pierwsze objawy stopy cukrzycowej mogą być niezauważone. Zazwyczaj rozpoczyna się od bólu nóg w nocy, pojawiają się skurcze mięśni. Z czasem chory odczuwa mrowienie w nodze i zaburzenie odbierania bodźców zewnętrznych takich jak temperatura, ból czy dotyk. Ponadto może wystąpić również łuszczenie się skóry. Kolejnym problemem są pojawiające się trudno gojące się owrzodzenia i rany. Zdarza się, że brak odpowiedniej pielęgnacji ran doprowadza nawet do amputacji stopy lub części nogi.
Jak zapobiegać stopie cukrzycowej?
Stopa cukrzycowa może powstać u osób z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jednak odpowiednia pielęgnacja stóp może zapobiec przykrym powikłaniom. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią higienę. Stopy należy codziennie dokładnie myć i nakładać na nie warstwę kremu nawilżającego. Dzięki temu skóra będzie bardziej miękka i mniej podatna na zranienia. Po oczyszczeniu stóp należy dokładnie je obejrzeć i sprawdzić czy nie pojawiły się rany, zadrapania czy inne zmiany skórne. Jeśli zauważymy, nawet drobne, zranienie należy je zdezynfekować i przykleić plaster. W przypadku powstania większych ran należy zgłosić się do lekarza. Bardzo ważne jest również, aby nie leczyć się samemu. Jeśli np. mamy problem z wrastającymi paznokciami najlepiej iść do lekarza.
Stopa cukrzycowa to jedno z poważniejszych powikłań cukrzycy. Nawet drobna rana źle leczona i nieodpowiednio pielęgnowana może doprowadzić do amputacji części kończyny. Trzeba być tego świadomym, a z pewnością nic złego się nie stanie.