Ogród bez szkodników
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Ogród bez szkodników

Maj to czas, kiedy wiele z nas spędza całe dnie w ogródkach i na działkach. Sadzimy kwiaty, warzywa i owoce. Niestety wraz z ogrodnikami na działkach pojawia się też mnóstwo nieproszonych gości. Zobacz jak pozbyć się części z nich.

Ślimaki

Wystarczy nieco wilgoci i na grządkach pojawiają się ślimaki. Jeśli nie zauważyłaś samych zwierząt, to z pewnością rzucą Ci się w oczy dziury wygryzione w liściach przez te szkodniki. Można z nimi walczyć wykorzystując metody naturalne. Wśród najpopularniejszych są pułapki piwne. Wykonanie ich nie jest trudne. Wystarczy wkopać w ziemię słoik lub głęboki, plastikowy kubek. Do wnętrza pojemnika należy nalać piwa. Ślimaki zwabione zapachem trunku wpadają do pułapki. Jeśli naturalne pułapki nie działają wówczas trzeba sięgnąć po chemiczne środki dostępne w sklepach ogrodniczych.

Mszyce

Te owady potrafią zniszczyć całe uprawy w ogrodach, sadach, ale również w domu. Na ich obecność wskazują zwinięte i schnące liście, gałązki, na których znajduje się lepka substancja oraz skupiska owadów. Jeśli mszyc jest niewiele możesz wykorzystać naturalne opryski. Świetnie sprawdza się m.in. wywar z pokrzywy i krwawnika. Jeśli mszyce zaatakowały wiele roślin  na dużym obszarze, wówczas pozostaje tyko skorzystanie z oprysków chemicznych.

Mrówki

Niewielkie ilości tych szkodników nie stanowią specjalnego problemu. Niestety dość szybko się namnażają i zajmują cały ogród. Jeśli zauważysz mrówki w swoim otoczeniu zrób z nimi porządek zanim one zrobią porządek w Twoim ogrodzie. Jednym z najprostszych sposobów pozbycia się mrówczych kolonii jest zalanie wrzątkiem mrowiska. Niestety nie zawsze udaje się je namierzyć. Jeśli nie możesz znaleźć mrowiska możesz spróbować wykonać kilka naturalnych pułapek. Wystarczy, że w miejscu, gdzie zauważysz mrówki położysz nieco cukru lub miodu z dodatkiem wolnodziałającego środka owadobójczego.

Piękny ogród to w dużej mierze Twoja zasługa. Niestety zdarza się, że już kilka dni wystarczy, aby nawał szkodników zniszczył większość upraw. Dlatego obserwuj dokładnie rośliny, żeby w porę zareagować.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie