Serce jak dzwon, czyli najlepsza dieta dla serca
Naukowcy już wiele lat temu stwierdzili, że jednym z organów wrażliwych na dietę jest serce. Nadmiar tłuszczów, niedobór mikro- i makroelementów oraz witamin to główne przyczyny problemów z samym mięśniem sercowym, ale również z całym układem krążenia. Co zatem jeść, aby serce było jak dzwon?
Reklama
Mięso
W diecie Polaków mięso zajmuje dość poczesne miejsce. Najczęściej sięgamy po wieprzowinę w różnej postaci. Nieco rzadziej na naszych stołach pojawia się wołowina czy jagnięcina. Warto wiedzieć, że wszystkie te mięsa zawierają sporą dawkę tłuszczu, który nie sprzyja zdrowiu serca. Dlatego też zaleca się ograniczenie spożycia potraw zawierających te mięsa do 2-3 razy w miesiącu. Nie oznacza to jednak zupełnej rezygnacji z dań mięsnych. W zamian dietetycy polecają mięso z drobiu. Jest ono znacznie chudsze, a zarazem dostarcza sporą dawkę białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Produkty z pełnego ziarna
Kolejnym składnikiem zdrowej dla serca diety są produkty pełnoziarniste. Ziarna zawierają w sobie fitosterole, które zapobiegają osadzaniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Dlatego też, aby utrzymać układ krążenia w dobrym stanie warto sięgać po ciemne pieczywo, ale również inne wypieki zawierające ziarna.
Warzywa
Warzywa mają wiele zalet. Przede wszystkim są niskokaloryczne i dostarczają organizmowi niezbędnych pierwiastków. Osoby dbające zarówno o swoją sylwetkę jak i o zdrowie powinny sięgać po nie jak najczęściej. Sercowcom szczególnie poleca się warzywa liściaste i zielone, które zawierają sporą dawkę potasu, wspomagającego pracę serca.
Owoce
Owoce w diecie zapewniają zdrową słodycz. Zawierają błonnik oraz witaminy, które poprawiają ogólny stan organizmu. Dietetycy i lekarze zachęcają do sięgania po owoce cytrusowe i jabłka, które zawierają sporą dawkę pektyn. Związki te obniżają poziom cholesterolu oraz cukru we krwi.
Nabiał
Nabiał dostarcza do naszego organizmu m.in. wapń, niezbędny do pracy mięśni, w tym również serca. Kupując nabiał należy sięgać po produkty chude, ale nie zupełnie beztłuszczowe.
Nabiał poza wapniem zawiera również witaminy A,D,E,K, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Brakuje ich m.in. w odtłuszczonym mleku. Dlatego też warto sięgać po to zawierające 1,5 lub 2 procent tłuszczu. Ponadto nie należy wybierać produktów Light zawierających 0 tłuszczu. W większości przypadków brak tłuszczu jest bilansowany innymi dodatkami np. zwiększoną ilością cukrów. Znacznie lepiej brać z półki sklepowej naturalne, chude produkty takiej jak twaróg czy jogurt.
Jak pewnie każdy zauważy, dieta zdrowa dla serca składa się z produktów polecanych również osobom chcącym schudnąć czy dbającym o ogólnie o dobry stan zdrowia. Osoby, które nie cierpią na alergie pokarmowe lub inne schorzenia wynikające z zaburzeń odżywiania, powinny stosować się do powyższych zaleceń. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na serce, ale na cały organizm.
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jagody acai: Tajemnica zdrowia z amazońskiej dżungli
Jagody acai to niewielkie, ciemnofioletowe owoce pochodzące z tropikalnych lasów Amazonii. Są one znane ze swoich niezwykłych właściwości zdrowotnych i odżywczych. W ostatnich latach jagody acai zdobyły ogromną popularność na całym świecie, a to z powodu ich bogatego składu i korzyści, jakie przynoszą dla zdrowia. W tym artykule dowiesz się więcej o jagodach acai, ich właściwościach oraz jak można je włączyć do swojej codziennej diety.
Nowe wytyczne dotyczące diety dla sercowców
Jak się okazuje wszystko się zmienia, nawet zalecenia dotyczące diety dla osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia. Przez lata obowiązywały zasady, których głównym zadaniem było obniżenie cholesterolu. Po dziesiątkach badań, okazało się, że nie wszystkie są aktualne. Zobacz, co się zmieniło w zaleceniach dietetycznych dla osób z chorobami układu krążenia.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl