Przygotowanie do wakacji – bezpieczne opalanie

Przygotowanie do wakacji – bezpieczne opalanie

Maj przywitał nas prawdziwe letnią pogodą. Już powoli zaczynamy odczuwać przedsmak wakacji i urlopów. Tym samym najwyższy czas zacząć przygotowania do letnich wojaży. Jednym z najważniejszych wakacyjnych tematów jest opalanie. Zobacz co zrobić, aby było ono bezpieczne.
  1. Strój
W upalne dni bardzo ważne jest odpowiednie ubieranie się. Niezależnie od tego czy mówimy o odzieży dla dorosłych czy dzieci należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Przede wszystkim odzież letnia powinna być wykonana z naturalnych włókien. Najlepiej sprawdza się bawełna oraz len. Nie można zapomnieć także o nakryciu głowy. Każdy, niezależnie od płci i wieku powinien mieć czapkę, chustkę lub kapelusz, które będą chronić przed żarem spływającym z nieba. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem skóry dzieci. Najmłodsi powinni mieć założone cienkie spodenki i koszulki nawet biegając po plaży. Na koniec warto wspomnieć o okularach słonecznych. Są bardzo ważne, ponieważ ochraniają przed uszkodzeniem nasz wzrok. Wybierając okulary należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim ich właściwościami. Aby okulary dobrze chroniły oczy nie muszą być bardzo ciemne, ale ważne jest, aby posiadały filtr UV.
  1. Bezpieczny czas na odpoczynek w słońcu
W gorące letnie dni należy szczególnie uważać na siebie i nie przebywać poza budynkami w najcieplejszym okresie. Dlatego też spacery, zakupy czy plażowanie najlepiej zaplanować sobie przed godziną 11.00 oraz po 15.00.  Między 11.00 a 15.00 najlepiej zostać w chłodnym pomieszczeniu. Jeśli koniecznie musisz spędzać czas na zewnątrz, to poszukaj miejsca ukrytego w cieniu. Nie powinnaś też w tym czasie pracować w ogrodzie czy wybierać się na trening.
  1. Kosmetyki z filtrem UV
Wychodząc z mieszkania nie zapominaj o posmarowaniu swojej skóry oraz wszystkich innych domowników, kremem lub balsamem z filtrem. Wybierając kosmetyk musisz pamiętać, że im jaśniejsza karnacja tym wyższy powinien być filtr UVA i UVB. Jeśli szukasz kosmetyków na lato dla dzieci, również wybieraj te z najwyższym filtrem UV. Kosmetyki ochraniające przed słońcem należy nałożyć na wszystkie odkryte części ciała co najmniej 20 minut przed wyjściem z domu. Zabieg ten trzeba powtarzać co dwie godziny oraz po każdej kąpieli w morzu lub jeziorze.
  1. Nawadnianie
Wysoka temperatura wzmaga pocenie się, a tym samym utratę wody z organizmu. Dlatego też bardzo ważne jest systematyczne uzupełnianie płynów. Najlepiej sprawdza się picie wody mineralnej oraz  napojów zawierających dużą ilość potasu np. soku pomidorowego. Odwodnienie jest szczególnie groźne dla małych dzieci, dlatego rodzice powinni pilnować, aby malcy jak najwięcej pili. Można podawać wodę lub herbatki owocowe lub ziołowe, najlepiej niesłodzone. Promienie słoneczne dodają nam sił, poprawiają nastrój, nadają piękny  kolor naszej skórze. Niestety mogą też  prowadzić do poparzeń, uszkodzeń i chorób skóry. Planując wyjazdy i pobyt w plenerze weź to pod uwagę i chroń siebie i bliskich przed niepożądanymi skutkami opalania.
Udostępnij artykuł
Następny artykuł