Co robić gdy piecze i boli w miejscu intymnym?

Co robić gdy piecze i boli w miejscu intymnym?

Suchość pochwy to dolegliwość, która dotyka nawet 20% kobiet. Najczęściej pojawia się w okresie menopauzy, kiedy to zmniejsza się znacznie ilość hormonów w organizmie kobiety. Warto jednak zaznaczyć, że również młode mamy i kobiety stosujące antykoncepcje hormonalną miewają ten kłopot. Zobacz, jak sobie z nim radzić.
Reklama
Objawy suchości pochwy Poza nieprzyjemnym uczuciem suchości w okolicach intymnych pojawiają się też inne dolegliwości związane z mniejszą ilością śluzu w pochwie. Wśród najbardziej dokuczliwych jest dyskomfort występujący podczas współżycia. Ponadto zbyt suche okolice pochwy są bardziej wrażliwe na wszelkie podrażnienia mechaniczne oraz bakteryjne. Co z kolei wiąże się z częstymi zapaleniami dróg moczowo-płciowych a także uczuciem ciągłego pieczenia. Jak radzić sobie z suchością pochwy? To w jaki sposób sobie radzić z suchością pochwy zależy od przyczyny takiego stanu. Jeśli suchość pojawiła się w momencie, gdy zaczęłaś przyjmować środki hormonalne, zazwyczaj wystarczy zmienić preparat na taki, który zawiera mniejszą ilość substancji czynnych.
Reklama
Jeżeli powiesz lekarzowi o swoim problemie zmieni lek, co powinno rozwiązać problem. Jeśli suchość pochwy pojawiła się w okresie klimakterium, również powinnaś skierować się do ginekologa. Po dokładnym badaniu lekarz może zalecić przyjmowanie globulek z estrogenami. Poza wsparciem środkami medycznymi z suchością pochwy warto też walczyć za pomocą żeli nawilżających. Najlepiej wybierać te z lekko kwaśnym pH. Środki takie stosuje się kilka razy dziennie. Jeżeli nie jesteś zbyt sumienna i nie zawsze udaje Ci się pamiętać o nałożeniu kolejnej warstwy żelu, albo po prostu nie możesz tego zrobić ze względu np. na sposób codziennego funkcjonowania, wówczas możesz sięgnąć po niehormonalny dopochwowy żel zawierający kwas hialuronowy.
Reklama
Żel ten zawiera fitoestrogeny, które przyspieszają dojrzewanie nabłonka. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwość aplikacji za pomocą jednorazowego aplikatora. Drugą cechą, którą należy podkreślić jest to, że satysfakcjonujące efekty przynosi aplikacja dwóch dawek w tygodniu. Jest to niewątpliwie wygodniejsze rozwiązanie niż zwykłe żele nawilżające. Suchość pochwy jest częstym problemem, aczkolwiek wiele kobiet nic z nim nie robi. Jeśli dyskomfort podczas współżycia oraz nieprzyjemne pieczenie lub ból bardzo Ci dokuczają nie czekaj tylko wybierz się do swojego ginekologa. On z pewnością doradzi Ci jak walczyć z tym problemem.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama