Przemoc domowa – jak udowodnić, że była?

Przemoc domowa – jak udowodnić, że była?

Przemoc domowa to jedno z najbardziej ukrywanych przestępstw. Osoba, która jest poddawana przemocy fizycznej lub psychicznej, bojąc się swego oprawcy nie informuje o procederze osób trzecich. Często pojawia się też obawa, że przemocy nie da się udowodnić, a winny i tak nie zostanie ukarany. Warto jednak wiedzieć, że oprawca może zostać osądzony, tylko trzeba umiejętnie zebrać dowody i poszukać świadków.
Reklama
Co może być dowodem w sprawie dotyczącej przemocy domowej? Dowodem świadczącym o przemocy może być każdy drobiazg, który w jakikolwiek sposób wiąże się z przestępstwem. Wśród często wykorzystywanych dowodów pojawia się m.in. podarta, a niekiedy również zakrwawiona odzież. Kolejnymi dowodami mogą być zniszczone przedmioty. Jeśli oprawca często bije ofiarę wówczas warto skorzystać z pomocy lekarskiej i wykonać obdukcję. Nieco większym problemem może okazać się udowodnienie przemocy psychicznej. W tym wypadku dowody rzeczowe zdarzają się rzadko. Nie oznacza to jednak, że udowodnienie tego typu przemocy jest niemożliwe. Jedną z najskuteczniejszych metod na zdobycie dowodów jest jej nagranie. W dzisiejszych czasach sprzęt nagrywający jest powszechnie dostępny. Można do tego celu wykorzystać magnetofony, dyktafony, smartfony, tablety czy laptopy. Wszystkie te urządzenia wyposażone są w mikrofony lub kamery, które uwiecznią przemoc.
Reklama
Jak znaleźć świadków przemocy? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie bardziej interesowali się sobą. Choć nie każdy chciał wtrącać się w życie innych, to sąsiedzi, krewni czy znajomi bacznie przyglądali się życiu innych i wiedzieli, kiedy nie najlepiej działo się w rodzinie. Dziś większość ludzi zupełnie nie zwraca uwagi na innych. Spotykamy się w pracy, gdzie zajmujemy się tylko wykonywaniem swoich zadań. Ludzie mieszkający w sąsiedztwie bardzo często zupełnie nic o sobie nie wiedzą. Podobnie jest z rodziną. Obecnie mało kto zwierza się, z problemów nawet najbliższym. Dlatego też często nie wiadomo, gdzie szukać świadków do spraw dotyczących przemocy rodzinnej. Jeśli wiadomo, że będzie trudno o świadka, wówczas warto postarać się, aby ktoś dowiedział się o problemie. Choć to nie powód do dumy, można pokazać rany czy siniaki w pracy lub w sklepie. Jeśli przemoc zdarza się wielokrotnie, wówczas osoby przebywające w naszym towarzystwie będą musiały zauważyć problem i w razie potrzeby zeznać przeciw oprawcy.
Reklama
Jak zabezpieczyć dowody? Częstym problemem podczas rozpraw sądowych jest brak odpowiednio zabezpieczonych dowodów winy. Dlatego należy zadbać o to, aby  zostały one odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej już w chwili składania doniesienia na policji poprosić o zabezpieczenie dowodów. Jeśli taki zapis pojawi się w raporcie, policjanci będą musieli zabezpieczyć dowody i przekazać je do prokuratury. Prokurator prowadzący sprawę będzie zobowiązany przedstawić zabezpieczone dowody podczas rozprawy w sądzie. Przemoc domowa nie dotyczy jednostek, ale dziesiątków tysięcy ludzi. Warto  o tym pamiętać. Jeśli w naszych domach nie dzieje się najlepiej dobrze jest się zabezpieczyć i zbierać dowody przeciw oprawcy. Nie ma sensu ukrywać problemu, ale trzeba walczyć o siebie i najbliższych.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama