Umowa dożywocia – co musisz wiedzieć
Umowa dożywocia to wygodne rozwiązanie dla samotnych seniorów. W zamian za swój majątek otrzymują oni opiekę i utrzymanie. Warto jednak wiedzieć, że umowa taka obwarowana jest wieloma regulacjami prawnymi zabezpieczającymi obie strony. Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na jej podpisanie.
Reklama
Na czym polega umowa dożywocia?
Umowa dożywocia jest to umowa podpisana przez nabywcę (opiekuna) i zbywcą (dożywotnika). Zbywca oddaje swoją nieruchomość, najczęściej mieszkanie lub dom, nabywcy w zamian za zobowiązanie się do dożywotniej opieki. W umowie mogą być zamieszczone dokładnie określone warunki dotyczące opieki nad dożywotnikiem. Najczęściej nabywca gwarantuje zbywcy miejsce do mieszkania, opiekę, dofinansowanie a niekiedy także pokrycie kosztów związanych z pochówkiem.
Kto może podpisać umowę dożywocia?
Umowy dożywocia najczęściej sporządzane są między seniorami a dziećmi lub wnukami. W ten sposób można wygodnie przekazać nieruchomość następnemu pokoleniu. Zdarza się też, że umowę dożywocia podpisują ze sobą osoby niespokrewnione.
Jak zawrzeć umowę dożywocia?
Umowa dożywocia powinna być sporządzona przez prawnika i podpisana u notariusza w formie aktu notarialnego. Ważne jest, aby prawnicy obu stron szczegółowo ją sprawdzili. Należy pamiętać, że umowa ta powinna jak najdokładniej regulować prawa i obowiązki obu stron. Dzięki takim zapisom w przyszłości łatwiej jest zerwać umowę, gdy któraś ze stron nie stosuje się do jej treści.
Czy można rozwiązać umowę dożywocia?
Tak. Jeśli jedna ze stron nie wypełnia swoich zobowiązań, wówczas druga strona może zgłosić do sądu chęć rozwiązania umowy. Należy jednak pamiętać, że wyrok unieważniający umowę nie jest ogłaszany pochopnie. Aby do niego doszło strony muszą dowieść w sądzie, naruszenie umowy. Możliwość rozwiązania umowy jedynie przed sądem jest swego rodzaju zabezpieczeniem dla każdej ze stron.
Nabywca może być pewien, że nie zostanie pozbawiony otrzymanej nieruchomości z powodu np. złego humoru zbywcy. Z kolei dożywotnik ma pewność, że w razie niedopełnienia obowiązków przez opiekuna może szukać pomocy w sądzie.
Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie sobie opieki na starość. Dzięki dokładnym wytycznym prawnym, podpisaniu w formie aktu notarialnego i możliwości rozwiązania umowy jedynie w sądzie obie strony mogą czuć się bezpieczne. Zazwyczaj umowa taka doskonale sprawdza się w praktyce, aczkolwiek zdarzają się również problemy z nią związane. Jeśli jednak znasz swoje prawa i obowiązki związane z tego typu umową nie musisz mieć obaw czy ją podpisać.
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl