Aspiryna – kto nie powinien jej przyjmować?
Aspiryna albo inaczej kwas acetylosalicylowy jest jednym z najbardziej popularnych leków. W aptekach można kupić tę substancję czynną pod wieloma różnymi nazwami. Niektóre preparaty poza kwasem acetylosalicylowym w swoim składzie mają także inne substancje wzmacniające lub uzupełniającej jego działanie. Warto jednak wiedzieć, że tak znana i ceniona aspiryna nie może być stosowana przez każdego. Zobacz, kto powinien się jej wystrzegać.
Reklama
Osoby uczulone na kwas acetylosalicylowy
Jedną z grup osób, które nie powinny sięgać po aspirynę są wszyscy uczuleni na tę substancję czynną. Zażycie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może skończyć się dla nich tragicznie. W wielu przypadkach dochodzi do tzw. astmy aspirynowej. Zaburzenie to polega na pojawieniu się silnych duszności po zażyciu leku zawierającego kwas acetylosalicylowy. Jeśli pomoc nie nadejdzie szybko, wówczas niedobór powietrza może doprowadzić nawet do śmierci.
Dzieci do 12 roku życia
Aspiryny nie zaleca się również dzieciom poniżej 12. roku życia. W przypadku młodych organizmów istnieje możliwość powstania tzw. Zespołu Reye’a. Choroba ta polega na uszkodzeniu ważnych narządów wewnętrznych po spożyciu aspiryny. Najczęściej uszkodzeniu ulegają wątroba i mózg.
Kobiety w ciąży
Lekarze są zgodni, że kobiety w pierwszym trymestrze ciąży nie powinny sięgać po leki zawierające kwas acetylosalicylowy.
Przyjmowanie tej substancji czynnej w późniejszych etapach ciąży jest mocno dyskutowane. Jedni lekarze uznają, że lek nie jest już groźny dla rozwijającego się dziecka, a inni, że lepiej go unikać. Niektórzy ginekolodzy i położnicy decydują się na podawanie aspiryny kobietom w trzecim trymestrze ciąży, aby zapobiec rzucawce. Jak widać w przypadku kobiet oczekujących dziecka istnieje duża rozbieżność poglądów. Najlepiej więc stosować się do zaleceń swojego lekarza.
Osoby mające problemy z układem pokarmowym
Aspiryna działa drażniąco na układ pokarmowy, dlatego nie zaleca się jej osobom mającym problemy z żołądkiem i jelitami. Głównymi przeciwskazaniami do jej stosowania są wrzody żołądka i dwunastnicy.
Należy pamiętać, że kwas acetylosalicylowy zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów, ale równocześnie podwyższa ryzyko powstawania długotrwałych krwawień do układu pokarmowego np. z uszkodzonych wrzodów.
Osoby przygotowujące się do operacji
Wspomniane wyżej działanie zmniejszające krzepliwość krwi jest również działaniem niepożądanym podczas zabiegów chirurgicznych. Dlatego też pacjenci przygotowujący się do operacji nie powinni zażywać aspiryny co najmniej przez 10 dni przed zabiegiem. Wyjątkiem jest przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.
Każdy, nawet najprostszy lek ma swoje efekty niepożądane. Aspiryna, choć używana wyjątkowo często także może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Należy o tym pamiętać sięgając po tabletkę podczas bólu głowy, przeziębienia czy innych dolegliwości.
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Moczenie nóg w... aspirynie!
Czy wiesz, że moczenie nóg w aspirynie może być skutecznym sposobem na suchą, zrogowaciałą skórę oraz popękane pięty? To naturalne rozwiązanie, które możesz wypróbować już dzisiaj! Po jednym zabiegu zauważysz wyraźną poprawę kondycji swoich stóp - będą gładsze i miększe w dotyku. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować regenerującą kąpiel z aspiryną, jak często ją powtarzać oraz jakie są przeciwwskazania.
Czy ten lek naprawdę działa? I czy faktycznie może pomóc w trakcie zawału?
Chyba każdego dopadło kiedyś przeziębienie, gorączka czy ból. Okazuje się, że ten środek jest polecany na te wszystkie dolegliwości już od 120 lat... Ponadto substancja, z której jest zrobiony, używana jest w leczeniu już od czasów starożytnych!
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl