Skuteczne sposoby na wyczyszczenie dywanu
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Skuteczne sposoby na wyczyszczenie dywanu

Główne zasady

Plamy powinny być czyszczone za pomocą wybranego preparatu czyszczącego i czystej ściereczki, ręczników papierowych lub gąbki. Tarcie plamy powoduje, że cząstki, jeszcze bardziej przylegną do włókien dywanu, a to może prowadzić do przedwczesnego rozkładu tych włókien.

Czym wyczyścić plamy?

Soda oczyszczona

Soda jest skuteczna, jeżeli chodzi o usuwanie plam. Radzi sobie nawet z plamami po winie. Aby samodzielnie poradzić sobie z zabrudzeniem za pomocą sody, osusz zaplamiony fragment dywanu za pomocą sody nakładanej za pomocą czystej szmatki. Następnie spryskaj to miejsce za pomocą roztworu wody z sodą. Później naciśnij czystą gąbką na ten obszar, aby usunąć nadmiar sody. Czynność powtórz kilkukrotnie, a zauważysz, że za każdym naciskiem gąbki, plama zacznie blednąć. Gdy plama zniknie, opłucz miejsce ciepłą wodą i połóż w tym miejscu ręcznik papierowy.

Krem do golenia

Niektórzy twierdzą, że najlepszy do czyszczenia dywanów jest... krem do golenia! Podobno usunie on prawie każdy rodzaj plam. Zastosuj krem do golenia bezpośrednio na plamę i pozostaw go tam na około 30 minut. Gdy krem do golenia zaschnie, zbierz go za pomocą szmatki.

Co z gumą do żucia?

Ludzie rzucają gumę do żucia na ulice i nie zdają sobie sprawy, że ktoś może taką gumę przenieść na swoim bucie na dywan. Aby się jej pozbyć, najlepiej włożyć daną rzecz do zamrażalnika. Niestety dywanu tam nie włożymy, więc chwyć po kostki lodu. Wszystko to po to, by zmrozić gumę. Gdy guma jest zamarznięta, należy użyć łyżki, podnieść ją i uciąć nici dywanu tak blisko gumy, jak to tylko możliwe.

Co z woskiem?

Płonące świece w domu mogą spowodować kapanie wosku na dywan, gdzie bardzo szybko zasycha. Zaleca się jego ponowne ogrzanie i usunięcie. Umieść białą szmatkę na zaschniętym wosku, po czym rozgrzej go za pomocą żelazka ( nie dłużej niż 20 sekund). Następnie zeskrob wosk za pomocą nożyka. Pozostałości wosku usuniesz, przykładając do dywanu ręcznik papierowy i ogrzewając go również za pomocą żelazka. Papier wchłonie resztki wosku.

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie