Trudne początki mieszkania z psem ze schroniska
W mediach pojawia się wiele akcji zachęcających do adopcji psów ze schronisk. Dzięki nim wiele bezdomnych zwierzaków zyskuje nowe domy. Warto jednak zauważyć, że życie z psem ze schroniska nie jest łatwe, przynajmniej na początku.
Reklama
Nieufność
Wiele psów mieszkających w schronisku ma za sobą niezbyt przyjemną przeszłość. Psy, które zostały porzucone, bite czy głodzone to nie rzadkość w przytuliskach. Stąd też wiele z nich boi się kontaktu z człowiekiem. Często okazują dużo nieufności w stosunku do nowych właścicieli. Należy się do tego przygotować chcąc przygarnąć psiaka ze schroniska.
Delikatne pierwsze kontakty
Przyprowadzając psa do domu należy podchodzić do niego bardzo spokojnie i delikatnie. Warto pamiętać, że wiele zwierząt ma obawy związane z obecnością człowieka. Dlatego też lepiej nie narzucać się ze swoją obecnością. Można podejść do psa i dać się obwąchać, delikatnie go pogłaskać. Jeśli pies chce można z nim się pobawić.
Takie powolne zapoznawanie się ze sobą sprawi, że pies nabierze odwagi i coraz chętniej będzie do nas podchodził. Warto pamiętać, że proces poznawania i nabierania pewności siebie u zwierząt ze schroniska może trwać kilka dni, ale również kilka tygodni.
Rozmowa z psem
Pies, który narażony był na złe traktowanie przez wcześniejszych właścicieli często obawia się uniesionego głosu ludzkiego, dlatego bardzo ważne jest, aby mówić do psa spokojnie. Mówienie uspokaja zwierzaka i przyzwyczaja do obecności nowych opiekunów. Należy jednak pamiętać, by nie podnosić głosu przy psie, gdyż może go to dodatkowo zestresować.
Spokój i dyscyplina
Pies ze schroniska potrzebuje spokoju i delikatnego podejścia, ale również niezbędna jest dyscyplina.
Nie można pozwolić zwierzakowi wejść sobie na głowę, nawet jeśli już dawno podbił nasze serca. Trzeba przygotować mu wygodne legowisko w spokojnym kącie i nauczyć, że to jest jego miejsce. Warto też już na samym początku ułożyć bardzo szczegółowy plan dnia i wspólnie się go trzymać. Regularne spacery czy posiłki sprawią, że dzień wszystkich domowników będzie bardziej poukładany.
Przyjęcie psa ze schroniska jest dobrym pomysłem, aczkolwiek trzeba się liczyć z problemami jakie może przynieść ze sobą zwierzak. Niestety większość psów w przytuliskach ma za sobą traumatyczne przeżycia i zanim ponownie zaufają ludziom upływa sporo czasu.
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Czytaj więcej
Karmienie szczeniaka
Opieka nad małym psiakiem to nie lada wyzwanie! Szczeniaki potrzebują nie tylko ogromu naszej uwagi i podstawowego szkolenia, ale także właściwej diety, która pozwoli im prawidłowo się rozwijać i dostarczy im energii do zabawy. Niestety odpowiednie karmienie szczeniąt nie jest łatwym zadaniem, a wszelkie popełnione przez opiekunów błędy mogą odbić się na całym późniejszym życiu psiaka. Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka? Na co zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze?
Czy pies może jeść grzyby?
Mając pupila, nie raz pewnie zastanawiałaś się, czy pies może jeść grzyby. Nie jest to jednak produkt, który na co dzień je pies, więc pewnie stąd twoje wątpliwości. Grzyby są ciężkostrawne, więc mogą zaszkodzić twojemu czworonożnemu przyjacielowi!
Anemia u psa: Przyczyny, objawy i leczenie
Anemia, czyli niedokrwistość, może być poważnym problemem zdrowotnym u naszych czworonożnych przyjaciół. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia tej choroby.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl