Trudne początki mieszkania z psem ze schroniska
Udostępnij Google News
Psychologia

Trudne początki mieszkania z psem ze schroniska

W mediach pojawia się wiele akcji zachęcających do adopcji psów ze schronisk. Dzięki nim wiele bezdomnych zwierzaków zyskuje nowe domy. Warto jednak zauważyć, że życie z psem ze schroniska nie jest łatwe, przynajmniej na początku.

Nieufność

Wiele psów mieszkających w schronisku ma za sobą niezbyt przyjemną przeszłość. Psy, które zostały porzucone, bite czy głodzone to nie rzadkość w przytuliskach. Stąd też wiele z nich boi się kontaktu z człowiekiem. Często okazują dużo nieufności w stosunku do nowych właścicieli. Należy się do tego przygotować chcąc przygarnąć psiaka ze schroniska.

Delikatne pierwsze kontakty

Przyprowadzając psa do domu należy podchodzić do niego bardzo spokojnie i delikatnie. Warto pamiętać, że wiele zwierząt ma obawy związane z obecnością człowieka. Dlatego też lepiej nie narzucać się ze swoją obecnością. Można podejść do psa i dać się obwąchać, delikatnie go pogłaskać. Jeśli pies chce można z nim się pobawić. Takie powolne zapoznawanie się ze sobą sprawi, że pies nabierze odwagi i coraz chętniej będzie do nas podchodził. Warto pamiętać, że proces poznawania i nabierania pewności siebie u zwierząt ze schroniska może trwać kilka dni, ale również kilka tygodni.

Rozmowa z psem

Pies, który narażony był na złe traktowanie przez wcześniejszych właścicieli często obawia się uniesionego głosu ludzkiego, dlatego bardzo ważne jest, aby mówić do psa spokojnie. Mówienie uspokaja zwierzaka i przyzwyczaja do obecności nowych opiekunów. Należy jednak pamiętać, by nie podnosić głosu przy psie, gdyż może go to dodatkowo zestresować.

Spokój i dyscyplina

Pies ze schroniska potrzebuje spokoju i delikatnego podejścia, ale również niezbędna jest dyscyplina. Nie można pozwolić zwierzakowi wejść sobie na głowę, nawet jeśli już dawno podbił nasze serca. Trzeba przygotować mu wygodne legowisko w spokojnym kącie i nauczyć, że to jest jego miejsce. Warto też już na samym początku ułożyć bardzo szczegółowy plan dnia i wspólnie się go trzymać. Regularne spacery czy posiłki sprawią, że dzień wszystkich domowników będzie bardziej poukładany.

Przyjęcie psa ze schroniska jest dobrym pomysłem, aczkolwiek trzeba się liczyć z problemami jakie może przynieść ze sobą zwierzak. Niestety większość psów w przytuliskach ma za sobą traumatyczne przeżycia i zanim ponownie zaufają ludziom upływa sporo czasu.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie