Zagubiony lub zniszczony bagaż w samolocie? Zobacz co możesz zrobić?

Zagubiony lub zniszczony bagaż w samolocie? Zobacz co możesz zrobić?

Zdarza się, że podczas podróży ginie lub ulega zniszczeniu nasz bagaż. Warto wiedzieć co w takim wypadku nam się należy i co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie.
Reklama
Kiedy Twój bagaż zginie lub zostanie uszkodzony masz prawo do odszkodowania. Jednak, aby je otrzymać musisz spełnić kilka warunków. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić jest zgłoszenie faktu zaginięcia lub zniszczenia bagażu do punktu naziemnej obsługi pasażerów. Tam otrzymasz formularz PIR, który będziesz musiała wypełnić. Kolejnym krokiem jest złożenie reklamacji u przewoźnika. Musi się w niej znaleźć m.in. informacja o szacunkowej wartości bagażu. Najlepiej jeśli możesz przedstawić rachunki na poszczególne przedmioty znajdujące się w walizce. Jeśli takowych nie posiadasz szkoda zostanie wyceniona zgodnie z wagą bagażu. Do reklamacji musisz dołączyć kwit bagażowy oraz kopię formularza PIR. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na złożenie reklamacji masz 7 dni w przypadku odbioru uszkodzonego bagażu lub 21 od dnia jego odnalezienia. W przypadku, gdy bagaż zaginął nie ma określonego terminu składania reklamacji, ale należy zrobić to jak najszybciej. Ważną informacją dla osób starających się o odszkodowanie za zagubiony bagaż będzie z pewnością to, że linie lotnicze mają ściśle określony limit na wypłatę odszkodowania.
Reklama
Nawet jeśli udowodnisz, że w walizce były drogie przedmioty możesz uzyskać odszkodowanie jedynie do wysokości 1220 euro. Kolejną istotną informacją jest ta, że możesz starać się o dzienną dietę na zakup niezbędnych rzeczy. Jeśli Twój bagaż zaginął masz prawo skierować się do przewoźnika, z takim wnioskiem, a on musi Ci wypłacić pieniądze, abyś mogła kupić sobie środki higieny osobistej lub ubrania. Możesz też dokonać takiego zakupu sama i zgłosić się do przewoźnika z rachunkami. Zaginięcie bagażu nie zdarza się zbyt często, ale warto wiedzieć jak w takim wypadku postępować. Pamiętaj, że jeśli przewozisz w swoim bagażu coś cennego możesz go dodatkowo ubezpieczyć. Czasami warto wydać dodatkowo kilka złotych, aby mieć pewność, że strata nie będzie tak bardzo dotkliwa.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama