5 błędów, które popełniamy robiąc pranie

5 błędów, które popełniamy robiąc pranie

Pranie odzieży to jedna z częstszych czynności jakie wykonuje się na co dzień w domu. Zobacz jakie błędy najczęściej popełniamy podczas prania ubrań. Jeśli je wyeliminujesz Twoja odzież będzie Ci służyła znacznie dłużej.
  1. Symbole na metkach
Na każdym ubraniu znajduje się matka informująca m.in. o sposobie prania. Można z niej wyczytać czy odzież może być prana w pralce, ręcznie czy też powinna być czyszczona chemiczne. Jest tam również informacja o tym w jakiej temperaturze powinno być prane ubranie. Niestety większość z nas nawet nie patrzy na metkę, nie mówiąc już o tym, aby się zastosować do znajdujących się na niej instrukcji. A szkoda, ponieważ piorąc zgodnie z zaleceniami producenta ubranie zachowuje dłużej swoje kolory i fason.
  1. Zła temperatura prania
Jeśli nie czytamy metek, nie wiemy w jakiej temperaturze prać poszczególne ubrania. Ponadto panuje przeświadczenie, że w wysokiej temperaturze lepiej dopierają się plamy, a ponadto pozbywamy się w ten sposób zarazków. Nie jest to prawdą. Jeśli pierzesz odzież w zbyt wysokiej temperaturze doprowadzasz do tego, że traci ona swój pierwotny kształt i kolor. Chcąc utrzymać swoje ubrania w dobrym stanie nie powinnaś prać w wysokich temperaturach odzieży z dzianiny, wełny, wiskozy, jedwabiu, tworzyw sztucznych i jeansów.
  1. Zbyt częste pranie
Większość z nas zbyt często pierze ubrania. Zazwyczaj już po jednorazowym użyciu odzież trafia do pralki. Jest to błędem. Po jednorazowym użyciu powinna być prana odzież bezpośrednio przylegająca do ciała oraz odzież poplamiona. Pozostałe ubrania można po zdjęciu powiesić i pozostawić, by odpoczęły, a po kilku dniach nałożyć je po raz kolejny. Warto pamiętać, że często prane ubrania szybciej się niszczą.
  1. Nie zapinanie suwaków
Nagminnym błędem popełnianym przez większość osób korzystających z pralki jest niezapinanie zamków błyskawicznych. Musisz pamiętać, że niezapięty suwak podczas prania może zahaczyć o inne ubrania i spowodować zaciągnięcie nitek a nawet zrobić w ubraniu dziurę.
  1. Pranie na prawej stronie
Kolejnym błędem jest pranie ubrań na prawej stronie. Warto wiedzieć, że prana w ten sposób odzież niszczy się znacznie bardziej niż ta prana na lewej stronie. Przede wszystkim szybciej blaknie i mechaci się. Pranie w pralce automatycznej wydaje się bardzo prostą czynnością. Jak jednak można się przekonać każdego dnia włączając automat popełniamy wiele błędów, przez co odzież szybciej się niszczy. Jeśli zwrócisz uwagę na to, by unikać tych błędów będziesz mogła cieszyć się ładnymi i kolorowymi ubraniami znacznie dłużej.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Udostępnij artykuł